Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy służby zdrowia apelują do pacjentów o rozsądek

mara
Zdjęcie ilustracyjne
Nie oszukujcie na temat swojego stanu zdrowia, nie wykupujcie leków na zapas, korzystajcie z teleporad i nie wymuszajcie na lekarzach przepisywania leków na koronawirusa na wszelki wypadek, jeżeli ich nie potrzebujecie.

Oto treść apelu środowisk medycznych do pacjentów:

Drodzy Pacjenci, dbamy o Wasze zdrowie najlepiej, jak potrafimy. Jednak bez Waszej pomocy sami nie damy rady opanować koronawirusa (COVID-19).

Prosimy Was o pomoc i racjonalne zachowanie w tej trudnej sytuacji.

1. Nie oszukujcie służb medycznych i nie zatajajcie informacji o stanie swojego zdrowia! Dziś skłamiecie, jutro nie będzie miał Wam kto udzielić profesjonalnej pomocy. My, lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci, ratownicy i radiolodzy będziemy na kwarantannie lub będziemy sami zmagać się infekcją. Stosujcie się do zaleceń. To nie jest trudne!

2. Posłuchajcie profesjonalistów medycznych i kontaktujcie się z nimi tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to niezbędne. Wykorzystujcie teleporady, a osobisty kontakt ograniczcie do minimum - tylko do sytuacji, kiedy jest on konieczny. Ustalajcie jego przebieg z personelem medycznym.

3. Nie wykupujcie w aptekach leków w ilościach, które starczą na rok czy dwa. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie chronią przed zakażeniem i nie należy ich przyjmować „na wszelki wypadek”.

4. Nie róbcie zapasów leków, które przyjmują osoby przewlekle chore. Jeśli ktoś jest przewlekle chory lub na stałe przyjmuje leki, to wystarczy, że utworzy zapas na najbliższe 3-6 miesięcy. Gromadząc leki na dłużej powodujemy, że może ich zabraknąć dla innych. Nie kupujcie leków na później, bo dziś może nie starczyć dla tych, którym ratują one życie!

5. Nie wymuszajcie na lekarzach wypisywania leków, o których przeczytaliście, że mogą pomóc w ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem. Nie wiecie nawet, czy w Waszym konkretnym przypadku będą potrzebne. A może zabraknąć tym chorym, którzy przyjmują je w głównych wskazaniach na inne choroby (np. RZS czy zakażenia HIV).

Podpisali:
Zofia Małas - prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
Alina Niewiadomska - prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska - prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Andrzej Matyja - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
Maciej Krawczyk - prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów

Zobacz także: Krystyna Danilecka Wojewódzka o zamkniętych szkołach i placówkach

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza