MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik escape roomu w Koszalinie jest na wolności. Sąd nie przedłużył mu aresztu

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Do tragicznego pożaru w escape roomie „To Nie Pokój” przy ul. Piłsudskiego w Koszalinie doszło 4 stycznia 2019 r. po godz. 17. Zginęło pięć 15-letnich dziewcząt.
Do tragicznego pożaru w escape roomie „To Nie Pokój” przy ul. Piłsudskiego w Koszalinie doszło 4 stycznia 2019 r. po godz. 17. Zginęło pięć 15-letnich dziewcząt. Radek Koleśnik
Areszt opuścił 26-letni Radosław D., pracownik koszalińskiego escape roomu, w którym w pożarze w styczniu 2019 roku zginęło pięć dziewcząt. Prokuratura zaskarżyła już decyzję Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie odrzucił wniosek Prokuratury Okręgowej w Koszalinie i nie przedłużył tymczasowego aresztowania Radosławowi D. Pracownik escape roomu w areszcie przebywał od 19 października 2019 r. Mężczyzna jest podejrzany o umyślne stworzenie niebezpieczeństwa wybuchu pożaru i nieumyślne doprowadzenie do śmierci pięciu osób.

Zobacz także Wizja lokalna w escape roomie, w którym doszło do tragicznego pożaru (archiwum)

Zdaniem śledczych nie ustały przesłanki uzasadniające wniosek o dalszy tymczasowy areszt, dlatego prokuratura złożyła zażalenie na decyzję szczecińskiego sądu. Uzasadnienie jest niezmienne - areszt ma zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania przed próbami utrudniania przeprowadzenia czynności, które mogą wynikać chociażby z surowej kary, która grozi podejrzanemu.

Do tragicznego pożaru w escape roomie „To Nie Pokój” przy ul. Piłsudskiego w Koszalinie doszło 4 stycznia 2019 r. po godz. 17. Zginęło pięć 15-letnich dziewcząt, uczennic trzeciej klasy Gimnazjum nr 9, obecnie Szkoły Podstawowej nr 18. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że przyczyną pożaru było rozszczelnienie butli z gazem, wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczenia. Ofiary pożaru zatruły się tlenkiem węgla. Późniejsze dochodzenie wykazało wiele nieprawidłowości w prowadzeniu działalności, między innymi brak dróg ewakuacyjnych.

W czwartek przed godziną 17. przy ul. Piłsudskiego w Koszalinie, w miejscu, gdzie mieścił się escape room pojawiły się wozy policyjne. Przeprowadzono tu wizję lokalną związaną z tragedią, jaka rozegrała się tu 4 stycznia 2019 roku. W wyniku pożaru w budynku zginęło pięć nastolatek. Ta tragedia wstrząsnęła mieszkańcami, nie tylko Koszalina, ale i całego kraju.

Po pożarze w escape roomie w Koszalinie. Wizja lokalna [wide...

Od 7 stycznia 2019 roku w areszcie przebywa Miłosz S., organizator pokoju zagadek. Sąd przedłużył mu areszt do 10 listopada. Zarzuty w tej sprawie usłyszały też Małgorzata W., babcia Miłosza S., która zarejestrowała działalność oraz Beata W., matka podejrzanego, która w prowadzeniu działalności pomagała.

Wobec nich stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze, m.in. dozór policyjny. Wszyscy są podejrzani o umyślne stworzenie niebezpieczeństwa wybuchu pożaru w escape roomie i nieumyślne doprowadzenie do śmierci pięciu osób. Wszystkim grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Już w nocy z piątku na sobotę przed budynkiem przy ul. Piłsudskiego 88, gdzie działał escape room, w którym doszło do tragicznego w skutkach pożaru, pojawiły się pierwsze znicze. Z każdą godziną jest ich coraz więcej.W geście solidarności, w ciszy, w modlitwie, a czasem z płaczem pytając: „dlaczego?” – koszalinianie jednoczą się w bólu z rodzinami ofiar piątkowej tragedii. – Pięć rodzin straciło córki. Młode dziewczęta, które miały przed sobą całe życie. To wstrząsająca tragedia – powiedział nam 42-letni mężczyzna, który przyszedł zapalić znicz. – Sam jestem ojcem. Moje dzieci kiedyś proponowały, by odwiedzić podobne miejsce. Może w ferie. To, co tu się stało, nie mieści mi się w głowie... – dodał.- Nastolatki były w pokoju same. Czy nie ma żadnych regulacji podobnych miejsc? – pytała nauczycielka z Koszalina. Pytań jest wiele. Trwające śledztwo prokuratury pozwoli w ciągu najbliższych dni odpowiedzieć na wiele z nich.Czy właściciele innych escape roomów w Polsce biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich klientów, czy zapewniają drogi ewakuacji – zweryfikować to mają trwające kontrole.

Tragiczny pożar w escape roomie w Koszalinie [4.01.2019] Zni...

W sprawie pożaru escape roomu sporządzono już 30 tomów akt. We wrześniu decyzję o przedłużeniu dochodzenia podjął Prokurator Regionalny w Szczecinie. Czas na czynności śledcze określony został do 31 grudnia.

- Do sprawdzenia pozostał jeszcze sposób reakcji służb ratowniczych, które zostały wezwane na miejsce pożaru. To niezbędne, by wyjaśnić absolutnie wszystkie okoliczności sprawy – mówił nam wtedy Ryszard Gąsiorowski.

Prokuratura czeka na opinię biegłych, którzy weryfikują działanie służb ratowniczo-medycznych. Ma ona być gotowa za trzy tygodnie. Do akt sprawy wpłynęła już opinia ze Szkoły Głównej Pożarnictwa w Warszawie, która oceniła akcję straży pożarnej.

Mija rok od tragedii w escape roomie w Koszalinie. 4 styczni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pracownik escape roomu w Koszalinie jest na wolności. Sąd nie przedłużył mu aresztu - Głos Koszaliński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza