Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik idzie do szkoły

Ewa Brzozowska-Kowalka/www.pomorska.pl
sxc.hu
Pracodawca może pomóc pracownikowi, który chce się dokształcać.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych. W praktyce zakres świadczeń, na które może liczyć studiujący pracownik, zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

Jeżeli pracodawca skieruje pracownika do szkoły, wówczas przysługuje mu urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy.

Ponadto pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności:
- zwrócić koszty przejazdu do szkoły, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i pracy pracownika,
- pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
- pokryć opłaty za naukę pobierane przez szkołę,
- udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Wymiar urlopu szkoleniowego zależy od rodzaju szkoły, w której pracownik zdecydował się uczyć.

Jeżeli został skierowany do szkoły ponadpodstawowej, to przysługuje mu urlop szkoleniowy w wymiarze:
- 6 dni roboczych na przystąpienie do egzaminów końcowych, w tym egzaminów eksternistycznych (dotyczy to szkół ponadpodstawowych wszystkich typów),
- 12 dni roboczych w każdym roku szkolnym, przeznaczony na udział w zajęciach obowiązkowych (konsultacjach) - w przypadku nauki w systemie zaocznym,
- 6 dni roboczych, jeżeli pracownik po ukończeniu nauki przystępuje do egzaminu dojrzałości.

Pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole wieczorowej, przysługuje zwolnienie z części dnia pracy nie przekraczające 5 godzin tygodniowo, jeżeli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia.

Gdy pracodawca zdecyduje się wystawić pracownikowi skierowanie na podniesienie kwalifikacji zawodowych, powinien ubezpieczyć swoje interesy i podpisać z nim umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki.

W umowie pracodawca wskazuje, na którą formę kształcenia (szkolną czy pozaszkolną) pracownik jest kierowany i zobowiązuje się do udzielenia płatnych urlopów szkoleniowych, a także zwalnia pracownika z części dnia pracy.

Pracownika można natomiast zobowiązać do zwrotu otrzymanych świadczeń w całości lub części, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie nauki lub ją przerwie.

Ponadto w umowie można zobowiązać pracownika do zwrotu otrzymanych świadczeń w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w trakcie nauki, jeżeli podczas nauki lub po jej zakończeniu - w terminie nie dłuższym niż 3 lata - pracownik rozwiązałby umowę o pracę za wypowiedzeniem albo pracodawca zwolnił go dyscyplinarnie.

Jednakże nie zwraca się kosztów pracodawcy, gdy rozwiązanie umowy nastąpiło z powodu:
- przeprowadzenia się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka,
- zawarcia małżeństwa i przeprowadzenia się do innej miejscowości,
- braku możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na niepełnosprawność lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy.

Źródło:
Na jaką pomoc szefa możemy liczyć gdy chcemy i pracować i studiować - www.strefabiznesu.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza