Pracownik oskarża dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej o mobbing

Zbigniew Marecki
Tak o Edycie Wolskiej, dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku mówi Piotr Salata, jej były pracownik, który w imieniu 9 pracowników wysłał list do marszałka województwa pomorskiego, prezydent Słupska i burmistrza Ustki z prośbą o interwencję.

W liście pisze m.in. o tym, że przez kilkanaście lat, od kiedy dyr. Wolska kieruje trzema placówkami - dwoma salonami wystawienniczymi w Słupsku i jednym Ustce, w galeriach doszło do ogromnej rotacji pracowników, co według skarżących się świadczy o ciężkiej i trudnej atmosferze, która tam panuje. W efekcie wiele osób odeszło z pracy lub zostało do tego zmuszonych przez dyrektorkę. Skarżący się nie tylko proszą o interwencję, ale także oczekują zmiany kierownictwa, bo ich zdaniem obecna sytuacja jest krzywdząca dla pracowników. Poza tym zwracają uwagę na liczne nieprawidłowości, o których marszałek, prezydent oraz burmistrz mogą nie wiedzieć. Chodzi nie tylko o przegrane przez dyrektorkę procesy cywilne, ale także nieetyczne i mobbingowe działania przeciw nim.

- Zdaję sobie sprawę z wagi moich słów, ale po licznych rozmowach z byłymi i obecnymi pracownikami BWA wiem, co mówię i mogę swoje zarzuty udokumentować - dodaje Salata, który od kilku miesięcy już nie pracuje dla BWA.

Uważa także, że wiele do życzenia pozostawiają merytoryczne działania pani dyrektor, która według skarżących się zawyża frekwencję na wystawach, doprowadza do konfliktów z artystami, wydaje sprzeczne polecenia pracownikom, tworzy napięcia między nimi, a przede wszystkim - przy stosunkowo wysokim budżecie - nie realizuje takich działań, które podnosiłyby rangę galerii, tworzyłyby liczące się wydarzenia i czyniłyby z BWA ważny ośrodek w krajowym świecie kultury.

" Z relacji zawartej w liście wyłania się obraz galerii zarządzanej w folwarcznym stylu przez osobę bez większego przygotowania merytorycznego i nie mającej większych ambicji realizowania swojej misji wystawienniczej. Jako artyści, kuratorzy i krytycy sztuki znamy doskonale realia pracy wielu galerii w mniejszych instytucjach i wiemy, że podobne sytuacje wciąż mają miejsce. Wiemy też, że podobne listy nie są pisane pod wpływem impulsu, ale zwykle wynikają z poczucia bezsilności i troski o swoje miejsce pracy. Zwracamy się do Marszałka Województwa Pomorskiego oraz do Prezydent Słupska o przeprowadzenie kontroli i wyjaśnienie zarzutów stawianych w liście. Większość z nich można w bardzo prosty sposób zweryfikować, co powinno dać jasny obraz sytuacji" - napisali z kolei na swoim portalu członkowie działającego od listopada 2009 roku Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, do którego swój list skierowali także skarżący się. Forum także postuluje przeprowadzenie szerokiego, transparentnego konkursu na stanowisko dyrektora Bałtyckiej Galerii Sztuki Sztuki Współczesnej. "Mamy na myśli w szczególności warunku umożliwiające start kuratorów z udokumentowanym doświadczeniem oraz udział w komisji stowarzyszeń i związków twórczych, które mają realny mandat do reprezentowania artystów" - czytamy w jego stanowisku.

Edyta Wolska, dyr. BWA, nie chce komentować zarzutów, które pojawiły się w liście byłych pracowników BWA.
- Znam je, bo list hula w internecie. Sprawa jest w toku. Jest zgłoszenie do prokuratury. Oddałam ją także do kancelarii adwokackiej - mówi dyr. Wolska.
Słupski ratusz odmówił "Głosowi" komentarza w sprawie BWA, bo nie jest organem założycielskim tej instytucji . Natomiast Urząd Marszałkowski, który jest organem założycielskim, na razie nie odpowiedział na nasze pytanie w tej sprawie.
W piątek przed godz. 16 Beata Jaworowska, zastępca dyr. Departamentu Kultury z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku poinformowała "Głos", że tam list skarżących się na dyrektorkę BWA jest znany i że w związku z tym od poniedziałku w BWA w Słupsku rozpocznie się kontrola marszałkowska.

Wystawa na ulicy Wojska Polskiego (wideo, zdjęcia)

ZOBACZ TAKŻE: Wystawa na ulicy Wojska Polskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie