Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracujących pań w województwie pomorskim jest mniej niż pracujących panów

Redakcja
Zawodem zdominowanym przez kobiety jest fryzjerstwo
Zawodem zdominowanym przez kobiety jest fryzjerstwo
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku opublikował raport o sytuacji kobiet na pomorskim rynku pracy. Wnioski: kobiety są mniejszością na rynku pracy i w stosunku do mężczyzn gorzej zarabiają. Z kolei niskie wynagrodzenia w połączeniu z krótszym okresem aktywności zawodowej przekładają się na bardzo niskie emerytury.

W województwie pomorskim jest około pół miliona aktywnych zawodowo kobiet, z czego 446 tysięcy pracuje, a 21 tysięcy jest gotowych do podjęcia zatrudnienia (zarejestrowanych w urzędach pracy jako osoby bezrobotne). Pracujących kobiet jest o około 20 proc. mniej niż mężczyzn.

Jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie brutto, to zarobki kobiet są niższe niż wynagrodzenie mężczyzn we wszystkich wielkich grupach zawodów, za wyjątkiem rolników, ogrodników, leśników i rybaków. W Pomorskiem kobiety zarabiają średnio o ok. 15 proc. mniej niż mężczyźni. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto kobiet to 
4 060,06 zł, a mężczyzn 
4 769,49 zł. Najwięcej zarabiają kobiety z wykształceniem wyższym ze stopniem naukowym co najmniej doktora, tytułem magistra, lekarza lub równorzędnym.

Jak wskazuje raport, kobiety są mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet w 2017 r. był niższy o blisko 18 punktów procentowych w porównaniu do mężczyzn. Różnice aktywności między kobietami a mężczyznami są szczególnie duże w przedziale wiekowym do 35. roku życia, a więc w momencie, kiedy pod opieką w rodzinie pozostają małe dzieci oraz po 50. roku życia, czyli wtedy, gdy pojawiają się wnuki. Wpływ na niski wskaźnik aktywności kobiet ma również niższy niż w przypadku mężczyzn wiek emerytalny.

Poza rynkiem pracy w województwie pomorskim pozostaje 33 proc. kobiet w wieku produkcyjnym (20-64 lata). Dla porównania - średnia unijna wynosi 29 proc. W przełożeniu na liczby ponad 470 tysięcy kobiet w wieku 15 lat i powyżej w regionie jest biernych zawodowo (mężczyzn - 282 tysięcy). Na 1000 pracujących przypada 1061 takich, które nie pracują i nie szukają pracy.
Największy odsetek kobiet (i mężczyzn) biernych zawodowo powyżej 60 proc. dotyczy osób zbliżających się do wieku emerytalnego bądź już przebywających na emeryturze (55 lat i więcej). Na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 15-24 lata, z których duża część kontynuuje naukę.

Według Pawła Orłowskiego, wicemarszałka województwa pomorskiego, choć obecnie możemy cieszyć się najniższą stopą bezrobocia w Pomorskiem i wysokim wskaźnikiem urodzeń, ale perspektywa niekorzystnych zmian demograficznych pokazuje, że potrzebujemy daleko idących, kompleksowych rozwiązań na rzecz zaktywizowania grupy osób, które pozostają poza rynkiem pracy.

Z przeprowadzonych przez WUP w Gdańsku badań wynika, że brak aktywności zawodowej kobiet w wieku produkcyjnym spowodowany jest głównie pełnieniem obowiązków rodzinnych. Do najczęściej wskazywanych przyczyn pozostawania osobą bezrobotną należą: opieka nad dzieckiem, konieczność zajmowania się domem, sytuacja rodzinna. Wskazanie tego rodzaju przyczyn może wynikać z konieczności lub braku innej możliwości zorganizowania życia rodzinnego lub wyboru (np. niska motywacja do pracy). Długoletnie zajmowanie się domem i rodziną skutkuje długą przerwą w pracy, dezaktualizacją kwalifikacji i doświadczenia. W efekcie osoby te stanowią potencjalną grupę przyszłych biernych zawodowo.

ZOBACZ TAKŻE: Sonda GP24. Czy w Słupsku ciężko znaleźć pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza