Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracy na lato szukaj już teraz

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 33
Pracy na lato szukaj już terazNie zwlekaj, teraz trzeba się oglądać za ofertami.
Pracy na lato szukaj już terazNie zwlekaj, teraz trzeba się oglądać za ofertami. Rys. Agnieszka Olszewska
Wakacyjna praca za 7 euro na godzinę? Czemu nie. Można przy tym zwiedzić kawałek Europy. Tylko żeby zdobyć naprawdę atrakcyjną pracę przy zbiorach 2013, warto się rozglądać już teraz.

Oferty pracy w Niemczech, Belgii i Francji mamy wprawdzie przez cały rok, ale jeśli ktoś woli pracę przy zbiorach - może zacząć przy szparagach. Te są zbierane w kwietniu i maju. Przeszły do legendy, bo podobno 99 proc. zbieraczy w Niemczech, to Polacy.

- Poza szparagami naprawdę jest w czym wybierać - zapewnia Artur Ragan z Work Express. - W zachodnich landach są spore uprawy truskawek a kolejne na tej "liście przebojów" są jabłka (sporo sadów o dużej powierzchni jest między innymi w okolicach Jeziora Bodeńskiego), wiśnie i czereśnie (m.in. uprawy w regionie Niederelbe) oraz chmiel (głównie Bawaria).

Później, jeśli ktoś dysponuje samochodem, powinien udać się do Francji i tam może pracować przy zbiorach truskawek, jabłek i gruszek. I tak aż do winobrania. Winobranie we Francji trwa około miesiąca i rozpoczyna się najwcześniej w Prowansji i Langwedocji-Rousillion. Najpóźniej zbiory winogron ruszają na północy, w Szampanii. Sezon można zakończyć nawet w drugiej połowie października, winobraniem w Niemczech (ostatnie winogrona, łagodnie potraktowane przez nocne przymrozki to produkt do wyrobu tzw. Eiswein-ów - najpyszniejszych reńskich win.)
Dla szukających pracy np. przy zbiorach owoców we Francji i w Niemczech, mamy kilka podstawowych rad.

  • W lutym

Teraz należy szukać, bo jest największy wybór, potem możemy usłyszeć, że nabór już się zakończył. Kalendarz rolniczy w Niemczech jest podobny jak w Polsce, natomiast we Francji sezon wegetacyjny roślin jest trochę bardziej "rozciągnięty" (krótsza i łagodniejsza zima) , więc kto myśli o pracy nad Sekwaną - też musi się pospieszyć, Dla znających francuski - francuscy rolnicy sami publikują ogłoszenia na: www.petites-annonces.fr , www.anpe.fr , www.bonjour.fr.
U rolnika
Jeśli już pracowało się u jakiegoś rolnika, to najlepiej "zaklepać" sobie miejsce i termin jeszcze przed wyjazdem do Polski - rolnicy też zwykle wolą ponownie podjąć współpracę z ludźmi, z których są zadowoleni, niż co roku szukać nowych,
- Zawsze pytać, czy rolnik zapewnia zakwaterowanie - podpowiada Artur Ragan z Work Express. - Np. we Francji różnie z tym bywa a Polacy z doświadczeniem w pracach rolniczych w Holandii i Niemczech często przyjmują to za oczywistość. A potem płacą za pole namiotowe albo są zaskoczeni standardem noclegu - na karimacie w garażu albo z trojgiem współlokatorów w mikroskopijnym pokoiku na poddaszu.

  • W Niemczech

Najwięcej upraw warzyw jest w zachodnich landach a konkretnie w okolicach Mannheim i Ludwigshafen, Darmstadt, Landshut, Freiburg, Mainz (Moguncja), Ravensburg, Bonn, Nienburg, Vechta i Wesel. Najwięcej winnic jest w południowo-zachodnich landach: w regionie Rheinhessen (24 tys. hektarów winnic więc pracy jest sporo), Rheinpfalz i Baden,

  • We Francji

Polacy często szukają pracy we wschodnich rejonach, np. w Alzacji "bo blisko". Tymczasem - również z uwagi na dłuższy sezon - warto poszukać nieco dalej na południe, w okolicach Lyonu, Marsylii lub Bordeaux. Konkurencja mniejsza i więcej sposobów na spędzenie wieczoru po pracy.
Jeśli ktoś nie pracował we Francji przy winobraniu, niech szuka anonsów z dopiskiem "debiutant accepte", bo dość często rolnicy nie podejmują rozmowy jeśli kandydat nie zbierał winogron wcześniej,
Wyjeżdżajmy w kilkuosobowych grupach, własnym samochodem, bo to pomaga w podróżach między kolejnymi uprawami.

  • Zarobki

Zarobki: w Niemczech 6 - 8 euro za godzinę brutto, we Francji 7 - 9 euro za godzinę brutto. Stawki może nie zwalają z nóg, ale też pracują w ten sposób głównie młodzi ludzie, bez kwalifikacji i większych szans na zatrudnienie np. w budownictwie, w którym za godzinę można zarobić dwukrotnie więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza