Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prąd już zdrożał, gaz pójdzie w górę na wiosnę

Zbigniew Marecki [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. Łukasz Capar
Adam Jaworski ze Słupska za grudzień zapłacił 1400 złotych za gaz.
Adam Jaworski ze Słupska za grudzień zapłacił 1400 złotych za gaz.
Wkrótce odbiorcy energii elektrycznej w regionie słupskim otrzymają pierwsze rachunki po podwyżce taryf. Korzystający z gazu już poczuli, jak ostra zima wydrenowała im portfele.

Grupa Energa, która dostarcza energię elektryczną do prawie wszystkich mieszkańców regionu słupskiego, już 2 stycznia – pierwsza w kraju – wprowadziła podwyżkę taryf dla klientów z gospodarstw domowych (grupy taryfowe G). Od 7 stycznia 2010 r. nastąpiła zmiana taryfy za przesył energii elektrycznej. W rezultacie średni wzrost rachunku za energię elektryczną dla odbiorców domowych wyniesie ok. 5,9 procent. Oznacza to, że dla standardowego odbiorcy, tj, czteroosobowej rodziny zużywającej 2000 kWh rocznie podwyżka w najpopularniejszej grupie taryfowej G11 wyniesie ok. 3,9 zł miesięcznie.

– Powodem zmiany taryfy jest przede wszystkim znaczny wzrost kosztów zakupu ekologicznej energii ze źródeł odnawialnych – tłumaczy Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Energi.

Klienci Energi spodziewają się, że ze względu na ostrą zimę, zwłaszcza ci, którzy przy pomocy prądu ogrzewają domy, odczują ostry wzrost opłat. Niektórzy już zastanawiają się nad rozłożeniem zapłaty rachunku na raty.

– Takie sprawy załatwiamy indywidualnie. Należy napisać stosowny wniosek z uzasadnieniem i dostarczyć go do swojego Biura Obsługi Klientów – podpowiada Ostrowska.

Właściciele instytucji i firm, którzy zużywają duże ilości energii, mogą negocjować indywidualne taryfy. Mogą także skorzystać z oferty konkurencyjnych dostawców, jak choćby słupska firma Telezet Energia.

Natomiast obecne ceny gazu, które stosuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, będą obowiązywać do 31 marca. Wtedy aktualne taryfy stracą ważność.

– Pracujemy nad projektem nowych taryf. Jeszcze nie wiadomo, o ile wzrosną. To się okaże dopiero wówczas, gdy prezes Urzędu Regulacji Energetyki je zatwierdzi – mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG SA.

Tymczasem osoby, które korzystają z gazu do ogrzewania domów i mieszkań, już narzekają z powodu bardzo wysokich opłat.

– Za grudzień dostałem rachunek w wysokości 1400 złotych. Nic nie pomogło, że na noc nastawiałem piec na stan spoczynku i oszczędzałem, kiedy mogłem. Podejrzewam, że jakość gazu nie jest najlepsza – uważa Adam Jaworski ze Słupska.

Z kolei spółka Sydkraft EC, która jest właścicielem kilku ciepłowni w regionie, na razie nie zapowiada podwyżek taryf. W Słupsku podwyżkę wprowadziła w lipcu ubiegłego roku. Wdrożona wówczas taryfa ma obowiązywać 23 miesiące. W jej wyniku średnia podwyżka wyniosła 5,25 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza