Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki: Przed nami 100 dni solidarności. 18 stycznia mogą się pojawić pierwsze dostawy szczepionek

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej przedstawił plan luzowania obostrzeń.
Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej przedstawił plan luzowania obostrzeń. Szymon Starnawski /Polska Press
- Przed nami okres, który nazywamy "100 dni solidarności". Po tym okresie pojawi się szczepionka - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił plan działania. Otwarte zostaną galerie handlowe ale w rygorze sanitarnym. Szkoły nadal pozostaną zamknięte, a przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. - W tej walce z koronawirusem przegrywamy przynajmniej tak często, jak odnosimy jakieś dokonania, dlatego musimy uzbroić się w pokorę - tłumaczył premier.

- Obecna dzienna średnia zakażeń to powyżej 20 tys. dziennie, a więc sytuacja jest nadal poważna. Z zatrwożeniem obserwuję też dzienną liczbę zgonów, za którą w sposób pośredni i bezpośredni jest odpowiedzialny koronawirus - mówił premier Morawiecki. - Obecna wysoka liczba zgonów to efekt dużej liczby zakażeń sprzed 2-3 tygodni- dodał.

Jak tłumaczył szef rządu, we wszystkich krajach europejskich nastrój jest podobny. - Jest oczekiwanie i pokora. Dziś musimy wszyscy wymagać od siebie więcej. Koronawirus jest siłą natury, której nikt z nas nie jest w stanie przewidywać- mówił.

- Dziś wiemy, że wiele naszych przewidywań, rad, które wprowadzili nasi eksperci, było błędnych - dodał. - W tej walce z koronawirusem przegrywamy przynajmniej tak często, jak odnosimy jakieś dokonania, dlatego musimy uzbroić się w pokorę - tłumaczył premier.

- Przed nami pewien okres, który nazywamy "100 dni solidarności"; to dlatego, że na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka - powiedział Morawiecki.

Premier Morawiecki odniósł się także do nadchodzących świat Bożego Narodzenia, zalecił, żeby święta odbyły się w ramach małych rodzinnych spotkań. - Apeluję już dziś, żeby to były spotkania w małym gronie, z rodziną, z którą mieszkamy. Bez przemieszczania się miedzy miastami - mówił.

- Redukcja kontaktów społecznych w trakcie świąt jest bardzo ważna dla dalszego przebiegu epidemii. Pracujemy nad dalszymi rozwiązaniami prawnymi, które pozwolą ograniczyć przemieszczanie się- zapowiedział.

Otwarcie galerii handlowych

- Zdecydowaliśmy, że od najbliższej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - powiedział premier. - Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się zostawić zamknięte placówki gastronomiczne w okresie przedświątecznym. To ważne żeby utrzymać w ryzach przyrost zakażeń- dodał.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. W przestrzeni publicznej nadal obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Jak tłumaczył Morawiecki, ważna jest dyscyplina każdego sklepu, bo jeżeli nie będą przestrzegały restrykcji, będą zamykane te sklepy. - Decyzja o powrocie handlu w galeriach dyktowana jest chęcią uratowania miejsc pracy- dodał.

Jednocześnie przyznał, że obecnie znajdujemy się nadal na etapie "hamulca bezpieczeństwa". - To czy Polska będzie mogła naleźć się w strefie czerwonej, gdzie restrykcje są mniejsze, zależy od tego, czy będziemy przestrzegać te restrykcje- tłumaczył.

Szkoły nadal zamknięte. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

- Byliśmy nakłaniani do otwarcia szkół. Zdecydowaliśmy jednak, że pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia- mówił szef rządu.

Szczepionki pojawią się w połowie stycznia

- Około 18 stycznia będą pojawiać się pierwsze dostawy szczepionki. Już teraz bardzo intensywnie pracujemy nad procesem dystrybucji. Jednak musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i utraconych miejsc pracy- tłumaczył Morawiecki. - Dzisiaj ścieramy z się z koronawirusem wciąż bardzo intensywnie. Ta poprawa jest kwestią przyszłości i zależy od naszej dyscypliny w przestrzeganiu restrykcji- dodał.

- Polska pod dopuszczeniu szczepionki do obrotu kupi maksymalną przysługującą naszemu krajowi liczbę dawek- mówił pytany przez dziennikarzy.

- Chcę też na koniec mocno podkreślić, że te zasady, o których tutaj mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina, nie są i nie mogą być zapisane w kamieniu. W zależności od tego, jaki będzie przebieg pandemii, będziemy je modyfikować, ale na dzisiaj taki zarys zmian, takie propozycje zmian przedstawiamy od dnia 28 listopada do 18 stycznia- zapowiedział i dodał, że "później będziemy mieli etap, w którym być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej". - Jeżeli się uda zdusić epidemię i dotrwać do czasów szczepionki. Ale oczywiście pewności takiej nie mamy - powiedział szef rządu.

Gowin: To jest precyzyjny, realistyczny plan

- To jest precyzyjny, realistyczny plan - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. - To plan trudny, a jego powodzenie zależy od dyscypliny wszystkich Polaków- dodał.

- Chodzi o nasze zdrowie, ale też o setki tysięcy miejsc pracy. Walczymy o każde z nich, tak jak o uratowanie firm - tłumaczył Gowin. - Do ostatniej chwili toczyła się dyskusja z przedstawicielami różnych branż- mówił.

Gowin przyznał, że zdaniem rządu i jego doradców, obecnie otworzyć można jedynie handel.

- Przygotowujemy kolejne bardzo daleko idące rozwiązania gospodarcze, negocjujemy je obecnie z KE. To będą takie rozwiązania, jak wieloletnie kredyty inwestycyjne, możliwość pokrywania do 70 procent kosztów stałych w działalności firm dotkniętych obostrzeniami, i szereg innych rozwiązań adresowanych do branż najdotkliwiej dotkniętych epidemią- zapowiedział.

Jarosław Gowin zapowiedział także konsultowanie rozporządzeń dotyczących gospodarki i wydawania kolejnych decyzji z wyprzedzeniem.

Wicepremier odniósł się także do świąt Bożego Narodzenia. Jak tłumaczył, święta w tym roku powinny mieć "szczególnie kameralny charakter". - Te święta to jest czas nadziei, ale także test. I od tego jak zdamy ten test zależeć będzie to, ilu z nas przeżyje ten trudny czas i uniknie uszczerbku na zdrowiu, a także ile firm przetrwa- tłumaczył.

Niedzielski: Prezentujemy kompleksowy zestaw rozwiązań

- Przewidywalność i przejrzystość. To dwa kryteria, które nam przyświecały przy opracowaniu planu. Chodzi o to, żeby nie zaskakiwać. Żeby plany były przejrzyste - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jeszcze dziś mają zostać opublikowane projekty rozporządzeń- dodał.

Szef resortu zdrowia tłumaczył, że plany zostały skonstruowane warunkowo, co znaczy, że są uzależnione od dziennej liczby zachorowań lub średniej liczby dziennych zachorowań z siedmiu dni.

- Jeżeli będziemy zbliżali się w okolice poniżej 19 tysięcy zachorowań średnio to przewidujemy powrót potencjalnie do strefy czerwonej, jeżeli liczba zakażeń spadnie poniżej 10 tysięcy będzie to przestrzeń do wprowadzenia strefy żółtej, a jeżeli spadnie poniżej czterech tysięcy, pojawią się regulacje, które wprowadzaliśmy dla strefy zielonej- tłumaczył.

Jednak Niedzielski nie wyklucza, że "możemy mieć do czynienia z przyspieszeniem pandemii". - W takiej sytuacji przewidujemy wprowadzenie narodowej kwarantanny- dodał. Stanie się tak przy 27 tysiącach zakażeń.

100 dni solidarności w walce z COVID-19

W ramach prac przygotowane zostały trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dany wariant będzie wprowadzany w zależności od rozwoju sytuacji.

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Pozostałe zasady i ograniczenia – etap odpowiedzialności

Przemieszczanie się

  • dystans 1,5 m od innych osób;
  • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina

  • Działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa. Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

  • 50% liczby miejsc siedzących, albo
  • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny

  • Ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15m2
  • obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania

  • W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje

  • Zakaz organizacji

Targi i wydarzenia

  • Wyłącznie w formie online

Parki rozrywki

  • Działalność zawieszona

Edukacja

  • Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Sklepy i galerie handlowe

  • Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Hotele

  • Działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

Gastronomia

  • Wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

  • Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki

  • Działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe

  • Bez udziału publiczności
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki: Przed nami 100 dni solidarności. 18 stycznia mogą się pojawić pierwsze dostawy szczepionek - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza