Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezent na Święta: co można zabrać do samolotu? Jak spakować bagaż podręczny, by spokojnie latać w okresie Bożego Narodzenia? Podpowiadamy

Emil Hoff
Emil Hoff
Wszelkie kosztowności i przedmioty delikatne powinny być przewożone w samolocie w bagażu podręcznym, tak by nie uległy uszkodzeniu w luku.
Wszelkie kosztowności i przedmioty delikatne powinny być przewożone w samolocie w bagażu podręcznym, tak by nie uległy uszkodzeniu w luku. Michal Pawlik / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne
Amerykańska turystka chciała zabrać na pokład samolotu swój prezent, który otrzymała na Święta od matki. Niestety, pracownicy kontroli bagażowej uznali, że zapakowany prezent wygląda podejrzanie i rozpakowali go. Dalszy ciąg tej historii wywołał sporo komentarzy na Instagramie. Jak należy przewozić prezenty świąteczne samolotem? Czy można zabrać je do bagażu podręcznego? Czy wolno przewozić w kabinie np. świąteczne pierniki albo choinkowe lampki? Zapraszamy do przewodnika: Świąteczny bagaż podręczny, czyli jak podróżować samolotem w okresie Bożego Narodzenia, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Spis treści

Świąteczny prezent przeszedł kontrolę bagażową na lotnisku w USA

Urząd Bezpieczeństwa Transportu (Transportation Security Administration, TSA) to bardzo poważna instytucja, odpowiadająca za ogólny porządek, a także kontrole bagażowe i osobiste na amerykańskich lotniskach. Mimo to konto na Instagramie TSA jest pełne humorystycznych postów, zawierających zabawne, a czasem także pouczające historie, związane z podróżnymi. Dzięki swojemu niekonwencjonalnemu podejściu do mediów społecznościowych, TSA ma wyjątkowo dużo fanów na Instagramie – konto obserwuje ponad milion internautów!

Tym razem TSA opublikował post, w którym przedstawił krótką historię Julii Anny Morris, pasażerki, która musiała przejść kontrolę bagażową w okresie karnawału zakupów przed Bożym Narodzeniem.

Julia Ann Morris otrzymała od swojej mamy wczesny prezent świąteczny i postanowiła zabrać go ze sobą do samolotu, by rozpakować na Boże Narodzenie we własnym domu. Kobieta była zaskoczona, gdy w czasie kontroli na lotnisku pracownik TSA postanowił rozpakować jej prezent, by upewnić się, że w środku nie ma niczego sprzecznego z przepisami. Julia miała jednak szczęście – po kontroli jej prezent nie tylko nie był uszkodzony, ale nawet został ponownie zapakowany w papier i oklejony taśmą, tak by kobieta nie mogła przedwcześnie poznać zawartości pudełka.

Pracownicy kontroli ostrzegają: prezent nie zawsze wyjdzie bez szwanku

Choć sama pani Morris bardzo doceniła staranność pracownika TSA, Urząd w poście na Instagramie opublikował radę dla pasażerów samolotów, by zawsze pakowali swoje prezenty dopiero po przejściu przez kontrolę bagażową. W USA i wielu innych krajach zapakowany prezent często uznawany jest za szczególnie podejrzany i nawet po prześwietleniu skanerem może zostać bezceremonialnie otwarty, by pracownik ochrony lotniska mógł się upewnić, że nie zawiera niczego groźnego.

- Nasi pracownicy dokładają wszelkich starań, by po kontroli zapakować prezenty tak jak poprzednio, ale nie zawsze jest to możliwe – czytamy w poście TSA na Instagramie.

Ślicznie zapakowane prezenty świąteczne nie tylko nie są pomijane w czasie kontroli bagażowej na lotniskach, ale wręcz przyciągają uwagę pracowników
Ślicznie zapakowane prezenty świąteczne nie tylko nie są pomijane w czasie kontroli bagażowej na lotniskach, ale wręcz przyciągają uwagę pracowników wykonujących rewizje. Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Święta 2022 pod piramidami. Już wiadomo, gdzie Polacy planują spędzić przerwę świąteczno-noworoczną. Ma być ciepło, tanio i wygodnie

Internauci komentują sprawę świątecznego prezentu

Reakcje internautów na post TSA i historię z życia pani Morris były różne. Niektórzy przytoczyli własne przygody, wiązane z zapakowanymi prezentami w czasie kontroli bagażowej.

- Ja raz spytałem po prześwietleniu mojej paczki, co jest w środku, ale strażnik tylko się uśmiechnął i powiedział, że to będzie niespodzianka – napisał jeden z internautów.

- Kiedyś wiozłem prezenty do Korei Południowej, a tam etykieta i zasady pakowania podarków są bardzo rozbudowane. Zapłaciłem profesjonalnemu pakowaczowi, by przygotował moje prezenty, i miałem łzy w oczach, gdy pracownicy TSA po prostu zdarli z nich papier w czasie kontroli na lotnisku – pożalił się inny podróżnik.

Inni internauci, co zrozumiałe, mieli pytania do TSA:

- Dlaczego w ogóle trzeba rozpakowywać prezenty, skoro i tak wszystkie bagaże są prześwietlane? Czy papier prezentowy uniemożliwia pracę skanera? – chce wiedzieć jeden z komentujących.

Jak sprawa pani Morris ma się do polskiej rzeczywistości? Czy w Polsce pracownicy kontroli bagażowej mogą rozerwać opakowanie świątecznego prezentu? Czy wolno zabrać do samolotu np. bożonarodzeniowy piernik? Czy siatka z prezentami liczy się jako bagaż podręczny? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Wszelkie kosztowności i przedmioty delikatne powinny być przewożone w samolocie w bagażu podręcznym, tak by nie uległy uszkodzeniu w luku.
Wszelkie kosztowności i przedmioty delikatne powinny być przewożone w samolocie w bagażu podręcznym, tak by nie uległy uszkodzeniu w luku. Michal Pawlik / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Szopka bożonarodzeniowa: niezwykła atrakcja na Święta 2022. Piękne i wyjątkowe szopki w Polsce. Czym się wyróżniają? Czy wstęp jest płatny?

Jak przewozić w samolocie prezent na Święta?

Każda linia lotnicza ma swoje zasady dotyczące tego, co i w jaki sposób można przewozić w bagażu podręcznym. Do tego dochodzą ogólne przepisy dotyczące kontroli bagażowej, obowiązujące na lotniskach w różnych krajach. Jeśli planujecie zabrać do samolotu bożonarodzeniowe prezenty, które zapakowaliście dla swoich bliskich lub otrzymaliście od nich, powinniście dokładnie sprawdzić, co na ten temat mówią regulaminy.

Ogólne zasady przewożenia prezentów świątecznych samolotem w Polsce:

  • Czy wolno przewozić zapakowane prezenty? W Polsce zapakowane prezenty mogą – podobnie jak w USA – zostać uznane za podejrzane w czasie kontroli bagażowej. By uniknąć brutalnego rozpakowania przez pracowników kontroli, lepiej pozostawić prezenty rozpakowane i zabrać ze sobą proste torebki prezentowe, w których można będzie umieścić podarki po wylądowaniu.
  • Czy można zabrać do samolotu świąteczne jedzenie, np. pierniki lub ciasto? W przypadku lotów wewnętrznych na terenie Unii Europejskiej przewożenie żywności, zwłaszcza suchej i odpowiednio zapakowanej (najlepiej w oryginalnym pojemniku z datą ważności), najczęściej nie budzi sprzeciwu pracowników ochrony ani załogi samolotu. Jeśli jednak lecimy lub wracamy spoza UE, musimy stosować się do osobnych przepisów. Np. USA najczęściej nie godzą się na wwóz obcej żywności lub roślin.
  • Czy można zabrać do samolotu podarunek w osobnej siatce lub torbie? W większości przypadków na pokład samolotu można zabrać tylko stosunkowo niewielki bagaż podręczny określonej wagi i rozmiarów. Czasem można zabrać dwa pakunki, czasem tylko jeden (klasa biznes lub członkowie programów lojalnościowych najczęściej mają prawo do większego i cięższego bagażu podręcznego). W praktyce najczęściej da się zabrać do kabiny samolotu siatkę lub torbę z prezentem, pod warunkiem, że zmieści się ona wraz z bagażem podręcznym do szafki nad głową lub pod siedzeniem naprzeciwko.
Każda linia ma własne przepisy dotyczące przewożenia suchego prowiantu. Jeśli piernik czy ciasto jest fabrycznie zapakowany, nie powinniśmy mieć problemów.
Każda linia ma własne przepisy dotyczące przewożenia suchego prowiantu. Jeśli piernik czy ciasto jest fabrycznie zapakowany, nie powinniśmy mieć problemów. Jeśli chcemy przewieźć np. ciasto domowej roboty, powinniśmy dokładnie zapoznać się z regulaminem linii lotniczej. sarsmis, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
  • Czy wolno przewozić samolotem lampki i ozdoby choinkowe? Z lampkami nie powinno być problemów, ozdoby powinny być pozbawione ostrych krawędzi i końców, najlepiej fabrycznie opakowane.
  • Jakich prezentów nie można zabrać na pokład samolotu? Wszystkich sprzecznych z regulaminem bezpieczeństwa i zasadami pakowania bagażu podręcznego. Scyzoryki czy fajerwerki należy kupić już po wylądowaniu na lotnisku. Zabawki imitujące broń także nie są dobrym pomysłem. Butelki powyżej 100 ml pojemności powinny być przewożone w bagażu rejestrowanym.
  • Jak przewozić delikatne prezenty (szkło, ceramikę)? Tu nie ma idealnego rozwiązania. Takie prezenty najlepiej przewozić w bagażu rejestrowanym, owinięte folią bąbelkową lub tkaniną (choćby swetrem). Pozostałe rzeczy w bagażu należy ułożyć tak, by delikatny prezent nie poruszał się i był chroniony przed wstrząsami z każdej strony.

Źródło: Instagram, Ryanair.com

Podróżnym wolno przewozić dobytek w siatkach, o ile nie przekraczają one wagi i objętości dozwolonego bagażu podręcznego. Wszystkie pakunki pasażera
Podróżnym wolno przewozić dobytek w siatkach, o ile nie przekraczają one wagi i objętości dozwolonego bagażu podręcznego. Wszystkie pakunki pasażera muszą mieścić się w szafce nad jego głową lub pod siedzeniem naprzeciwko. halfpoint, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Jarmark bożonarodzeniowy 2022. Kiedy i gdzie są jarmarki w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i innych miastach? Podajemy daty i adresy

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza