Prezydent Kobyliński nie będzie rozmawiał z rządem w sprawie tarczy przez pośrednika

Zbigniew Marecki
Fot. archiwum
Nie chcę korzystać z linii politycznej. Możemy mieć rozbieżne interesy, więc starosta słupski nie nadaje się na pośrednika - mówi Maciej Kobyliński, prezydent Słupska. Tak komentuje żądanie rządu, aby swoje propozycje rekompensat za budowę tarczy antyrakietowej zgłaszał gabinetowi Donalda Tuska poprzez starostę powiatu słupskiego.

Z takim oczekiwaniem wobec prezydenta Kobylińskiego wystąpił w oficjalnym piśmie do niego sekretarz stanu Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego Donalda Tuska. List w tej sprawie trafił do słupskiego ratusza w grudniu. Prezydent Maciej Kobyliński już przygotował oficjalną odpowiedź. Nie spełnia oczekiwań ministra Nowaka.

- Tu nie chodzi o votum nieufności wobec starosty Sławomira Ziemianowicza, ale o to, że prezydent Kobyliński jest zwolennikiem tarczy, tymczasem pan starosta razem z radnymi przegłosowali niedawno, że nie chcą tarczy antyrakietowej w powiecie słupskim. Możemy więc mieć przeciwstawne albo rozbieżne interesy.

Poza tym pan starosta jest związany z Platformą Obywatelską, a prezydent Kobyliński nie chce korzystać z linii partyjnej. Uważa także, że wszelkie pośrednictwa źle się kończą - tłumaczy Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta Słupska.
Dlatego w oficjalnej odpowiedzi skierowanej do ministra Nowaka, prezydent Kobyliński napisał, że będzie się samodzielnie kontaktował ze wszystkimi agendami rządowymi w sprawie ewentualnych rekompensat za tarczę.

- Jednocześnie odpisy wysyłanych przez nas pism będziemy wysyłali także do starosty słupskiego . Oczekujemy wzajemności - dodaje rzecznik Smoliński. - To nie chodzi o sprawy ambicjonalne. Nie zamierzam rywalizować z panem prezydentem o elektorat - mówi z kolei Sławomir Ziemianowicz, starosta słupski.

Według niego list ministra jest konsekwencją wcześniejszych ustaleń, które powstały w czasie spotkań samorządowców z przedstawicielami rządu.

- Wtedy ustaliliśmy, że nasze priorytety oraz to, że będą reprezentował nasz region w kontaktach z rządem w sprawie tarczy. Pan prezydent się pod tym podpisał, a teraz chyba o tym zapomniał - wyjaśnia Ziemianowicz.

Jego zdaniem ministrowi zależało na uporządkowaniu przepływu informacji, bo po podpisaniu polsko-amerykańskiej umowy o budowie tarczy antyrakietowej do Kancelarii Premiera zaczęło napływać wiele rozmaitych pism w tej sprawie.

- To wywoływało wielkie zamieszanie, a kancelaria chce, abym ten obieg informacji porządkował. To dla mnie dodatkowe zadanie. Nic nie zamierzam ukrywać, a to, że jestem związany z PO, w tym wypadku powinno pomagać - uważa Ziemianowicz.
Nie jest jednak aż tak skromny, bo zaraz dodaje, że dzięki jego działaniom droga do Ustki ma już status drogi krajowej, a na ukończeniu są starania o powiększenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o 18 hektarów.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andy
W dniu 11.01.2009 o 13:10, amina napisał:

A po co komu taki twór jak Starostwo. Zbędny przerost administracji.


Równie dobrze można by zapytać, po co komu taki twór jak Urząd Miejski.
K
Klekot
(...)

Kultura obowiązuje na forum.
Złamanie regulaminu - post usunięty.
j
je2bny
W dniu 11.01.2009 o 12:10, amina napisał:

Szanowny Andy!A po co komu taki twór jak Starostwo. Zbędny przerost administracji.=============================

Nie zapominaj, że Ci co dopchali się do koryta, mają też różnego rodzaju ""pociotków"" i kumpli od "piwa".
Im też poniekąd coś się należy, jakiś marny kąsek, może być kość niedokładnie ogryziona.
a
amina
W dniu 10.01.2009 o 22:36, Andy napisał:

Według mnie rację maja ci co twierdzą, ze prezydent Kobyliński znowu sie wygłupił. Pan prezydent najwyraźniej zapomina, że budowa tarczy jest planowana nie na terenie miasta Słupsk, tylko na terenie powiatu słupskiego. Tym samym naturalnym jest, ze rozmowy na tematy związane z tarczą prowadzone są ze starostą Ziemianowiczem, anie prezydentem Kobylińskim. Tak samo zresztą jak w skład rządowego zespołu negocjacyjnego wchodził starosta, a nie prezydent. I poglądy Ziemianowicza na temat tarczy nic tu nie znaczą, po prostu on jest gospodarzem terenu gdzie planowana jest tarcza. Natomiast wyciąganie tych poglądów jako pretekstu przeciw żądaniom strony rządowej jest typową dla prezydenta Kobylińskiego metodą podjudzania wszystkich przeciw wszystkim w ramach realizowanej przez Niego polityki "dziel i rządź".Szanowny Andy!
A po co komu taki twór jak Starostwo. Zbędny przerost administracji.
K
KOGUT
(...)

radzę szybko zajrzeć do encyklopedii
przypominam hasła
szacunek i kultura
A
Andy
Według mnie rację maja ci co twierdzą, ze prezydent Kobyliński znowu sie wygłupił. Pan prezydent najwyraźniej zapomina, że budowa tarczy jest planowana nie na terenie miasta Słupsk, tylko na terenie powiatu słupskiego. Tym samym naturalnym jest, ze rozmowy na tematy związane z tarczą prowadzone są ze starostą Ziemianowiczem, anie prezydentem Kobylińskim. Tak samo zresztą jak w skład rządowego zespołu negocjacyjnego wchodził starosta, a nie prezydent. I poglądy Ziemianowicza na temat tarczy nic tu nie znaczą, po prostu on jest gospodarzem terenu gdzie planowana jest tarcza. Natomiast wyciąganie tych poglądów jako pretekstu przeciw żądaniom strony rządowej jest typową dla prezydenta Kobylińskiego metodą podjudzania wszystkich przeciw wszystkim w ramach realizowanej przez Niego polityki "dziel i rządź".
z
zorro
W dniu 10.01.2009 o 17:21, je2bny napisał:

=================================Jeżeli już tak bardzo chcesz zaistnieć na forum gp24, to przynajmniej pisz z sensem.W innym przypadku, to mogą Cię zacząć "wyłanczać", tak jak Ty chciałeś komórki tym z Bydlina "wyłanczać".Jak zwykle ani z sensem ani na temat
j
je2bny
W dniu 10.01.2009 o 13:48, zorro napisał:

Więc o co chodzi ? Skoro...Narcyz pokazuje fochy, chimery=================================

Jeżeli już tak bardzo chcesz zaistnieć na forum gp24, to przynajmniej pisz z sensem.
W innym przypadku, to mogą Cię zacząć "wyłanczać", tak jak Ty chciałeś komórki tym z Bydlina "wyłanczać".
z
zorro
(...) To nie chodzi o sprawy ambicjonalne.

Więc o co chodzi ?

Skoro...

Według niego list ministra jest konsekwencją wcześniejszych ustaleń, które powstały w czasie spotkań samorządowców z przedstawicielami rządu.

- Wtedy ustaliliśmy, że nasze priorytety oraz to, że będą reprezentował nasz region w kontaktach z rządem w sprawie tarczy. Pan prezydent się pod tym podpisał, a teraz chyba o tym zapomniał - wyjaśnia Ziemianowicz.

Narcyz pokazuje fochy, chimery
a
adrian w.
Zatem zaproponujmy jankesom nową lokalizację tej nieszczęsnej tarczy - na terenie koło pałacyku w Łupawie. Myśle,że to niezły pomysł. Tam jest tyle wolnych terenów, a i daleko do większych skupisk ludzi....
s
słupszczanin
Popieram Prezydenta. Jak rząd chce coś wiedzieć, to niech rozmawia z przedstawicielem Słupska, a nie powiatu.
a
adad
W dniu 10.01.2009 o 10:29, je2bny napisał:

================================>>>. On należy, podobnie jak część wypowiadjacych się wcześniej, do wymierającej warstwy dinozaurów poprzedniego sysytemu.Gdyby nie ta wymierająca część wypowiadajacych się, to przypuszczam, że dzisiaj nie pisałbyś takich bzdur, a nawet może i pisać byśnie umiał.Przyjety nick zgodny ze stanem faktycznym umysłu.Gdyby nie Jałta i komuchy to naród byłby bardziej wykształcony, a realia w Polsce bardziej przypominające kraje zachodnie, gdzie gospodarka wolnorynkowa po wojnie podniosła poziom życia. Teoria, że gdyby nie komuchy to nic by nie było jest naprawdę prymitywna.
PS. Kleru nie lubię.
j
jeż
Uważam, że p. Kobyliński jest najlepszym prezydentem z dotychczasowych. Jednak Jego entuzjazmu do tego żeby stać się "żywą tarczą" dla USA chyba nigdy nie zrozumiem.
j
je2bny
W dniu 10.01.2009 o 09:44, El Cabotino napisał:

I znowu przez ambicje Maciusia I zostaniemy odsunięci od tego wszystkiego, co mogłoby spłynąć do miasta w związku z budową tarczy. On należy, podobnie jak część wypowiadjacych się wcześniej, do wymierającej warstwy dinozaurów poprzedniego sysytemu.================================

>>>. On należy, podobnie jak część wypowiadjacych się wcześniej, do wymierającej warstwy dinozaurów poprzedniego sysytemu.
Gdyby nie ta wymierająca część wypowiadajacych się, to przypuszczam, że dzisiaj nie pisałbyś takich bzdur, a nawet może i pisać byś
nie umiał.
Przyjety nick zgodny ze stanem faktycznym umysłu.
E
El Cabotino
I znowu przez ambicje Maciusia I zostaniemy odsunięci od tego wszystkiego, co mogłoby spłynąć do miasta w związku z budową tarczy. On należy, podobnie jak część wypowiadjacych się wcześniej, do wymierającej warstwy dinozaurów poprzedniego sysytemu.
Dodaj ogłoszenie