Prezydent Słupska chce emisji obligacji miejskich

Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@mediaregionalne.pl
Prezydent Słupska chce emisji obligacji miejskich.
Prezydent Słupska chce emisji obligacji miejskich. Łukasz Capar
Prezydent Słupska chce, aby radni zgodzili się na emisję kolejnych obligacji miejskich na kwotę 34,8 miliona złotych.

Z tej sumy aż 21 milionów ma pójść na spłatę obecnego zadłużenia. Ten nowy dług spłacimy za 12 lat.

Na środowej sesji rady miejskiej prezydent ma przedstawić projekty dwóch uchwał o emisji obligacji. Zgodnie z nimi 13,8 mln zł obligacji miasto chce wyemitować na pokrycie planowanych na ten rok kosztów 44 miejskich inwestycji.

Chodzi m.in. o przebudowę al. 3 Maja (ponad 4 mln zł), Trakt Książęcy (1 mln zł), budownictwo socjalne (500 tys. zł). Z kolei 21 mln zł obligacji prezydent chce przeznaczyć na wcześniejszą spłatę zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i obligacji, które trzeba by uregulować w latach 2014 i 2015 w kilku bankach (BGK, Citi Bank Handlowy, ING Bank Śląski, Kommunal Kredit Austria, Nordea Bank Polska).
Projekty uchwał zakładają, że oba programy obligacyjne zostaną zakończone w latach 2024 i 2025, a więc dopiero wtedy miasto wykupi obligacje. Do tego czasu będzie płacić odsetki.

Uzasadniając uchwały, prezydent powołuje się na przyjęty przez radnych budżet miasta na ten rok. Zakłada on przychody w kwo-cie 54,8 mln zł pokryte z obligacji. Na ich emisję w wysokości 20 mln zł radni zgodzili się już w listopadzie ub. roku. Teraz prezydent oczekuje zgody na emisję kolejnych na 34,8 mln zł.

Zobacz także: Słupscy radni nie dokapitalizowali Rejonowego Zarządu Inwestycji

- Czy musimy spłacać nasze zadłużenie poprzez emisję obligacji? - zapytaliśmy w ratuszu. - W związku z wejściem w życie w 2014 roku ustawy o finansach publicznych, która narzuca na samorządy indywidualny wskaźnik spłaty zadłużenia, konieczne było przygotowanie i przedłożenie pod obrady Rady Miejskiej w Słupsku projektu uchwały o emisji obligacji na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Propozycja pozwoli miastu w latach 2014 i 2015 na prawidłową realizację zadań nałożonych na samorządy - pisze Dawid Zielkowski, rzecznik prasowy prezydenta Słupska.

Jeśli radni zaakceptują obie uchwały, to wg magistratu przy pełnej realizacji zaplanowanych przychodów stan zadłużenia miasta na koniec grudnia br. wyniesie 261 684 mln zł. Oznacza to, że wskaźnik zadłużenia do dochodów ogółem, po uwzględnieniu wyłączeń, wyniesie 55,21 proc. Do 19 kwietnia br. Słupsk wyemitował już obligacje o łącznej wartości 181 mln. A zobowiązania miasta wobec banków z tytułu kredytów i pożyczek wynoszą 76 mln zł. Co na temat propozycji prezydenta sądzą radni?

- Propozycja prezydenta to coś w rodzaju kredytu konsolidacyjnego: zastępujemy kilka kredytów zaciągniętych przez miasto jednym, umową na emisję obligacji. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to nie przynosi negatywnych konsekwencji finansowych, ale pojawia się pytanie, czy powinniśmy spłacać długi poprzez kolejne zadłużenie? W mojej ocenie nie, ponieważ nowe zobowiązanie to kolejne odsetki, a w konsekwencji znacznie wyższy koszt pożyczonych pieniędzy - uważa radny Robert Kujawski z PiS. Dodaje, że do tej pory Słupsk wykupił tylko 3 mln zł wyemitowanych obligacji, a z tytułu ich obsługi wypłacił bankom 21 mln zł, co stanowi 11,7 proc. zadłużenia z tytułu emisji obligacji.

Zobacz także: PO zarzuca słupskim urzędnikom markowanie działań w sprawie ringu miejskiego (wideo)

- Czy prywatnie zawarlibyśmy umowę kredytu, w której bank proponuje pożyczkę na 12 lat, gdzie przez 11 lat spłacamy tylko odsetki, a sam kapitał dopiero w 12. roku? - pyta Kujawski.

Z kolei Beata Chrzanowska, szefowa Klubu Radnych PO, twierdzi, że jej klub dopiero dzisiaj będzie debatował nad sprawą obligacji.

- Prawdopodobnie poprzemy uchwałę dotyczącą emisji obligacji na pokrycie kosztów inwestycji, bo na to zgodziliśmy się przy głosowaniu nad budżetem. Nie wiem natomiast, jakie będzie nasze stanowisko w sprawie emisji obligacji na spłatę zadłużenia. Na razie przeważa opinia, że w tym przypadku powinniśmy się wstrzymać, bo priorytetowe dla miasta inwestycje - budowa parku wodnego i ringu miejskiego - stoją pod znakiem zapytania. Nie wykluczam jednak, że do środy nasze stanowisko się zmieni - mówi Beata Chrzanowska.

Słupsk nie jest jedynym miastem w Polsce, które chce spłacać swoje zadłużenie obligacjami. Na ten ruch decyduje się Ustka. Zrobili go już radni Krakowa.

Restauratorzy załamani decyzją premiera

Wideo

Komentarze 45

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 02.06.2013 o 11:53, Gość napisał:

RADNI PIS-u nie są lepsi.Tak jak inni radni uczestniczą w okradaniu miasta .A co pseudoniezależni popaprańcy.Gdyby nie mieli korzyści ,to nie pozwoliliby na zadłużenie miasta.Radni tylko są po to aby załatwić swoje interesy. Referendum w/s odwołania Prezydenta i Rady Miejskiej to nasze społeczne zadanie na najbliższe miesiące.SPRAWA PILNA.

Sprawdź kto jak głosuje i dopiero zabieraj głos - z moich obserwacji wynika, że to radni PiS już od dość długiego czasu alarmują o złej sytuacji finansowej miasta i nie głosują za zadłużaniem.

G
Gość z

Precz z  Kombylińskim  i jego radą miejską . Precz bezprawiu , nie ma pracy  a pensje marne są w Słupsku .

W
Włodek

Grunt, że tramwaj ukończony!

G
Gość
W dniu 23.04.2013 o 11:08, Sawertym napisał:

Miasto, które pożycza aby spłacać odsetki to bankrut.2011 r. - zaciągnięto 50 mln z czego oddano bankom 12 mln jako obsługa kredytu (odsetki)2012 r. - zaciągnięto 50 mln z czego oddano bankom 20 mln jako obsługa kredytu (odsetki)2013 r. - zaciąga się 34 mln z czego zamierza się oddać bankom 21 mln (odsetki)Tak oto w ciągu trzech lat "poszło w gwizdek" ponad 50 mln miejskich podatków.Rok 2014 trzeba będzie bilansować (wydatki = wpływy) a obecna ekipa chce jakoś dotrwać do końca kadencji więc pozostaje tylko pożyczać, pozyczać.Spłatą niech martwią się prawnuki - oto dewiza na trwanie do końca kadencji ekipy SLD+PO.Ostatecznie ekipa prezydencka przez pozostałe 1,5 roku kadencji musi wypełnić zobowiązania wobec kolegów bankowców. Finansowało się kampanię to teraz -jak to mawia nasz dawny vce-prezydent Andrzejek Obecny - ruki po szwam i małczać (rece przy szwach i milczeć).Chyba rzeczywiście trzeba zrobić referendum i odwołać Radę Miejską jako naczelnego szkodnika.

 

RADNI PIS-u nie są lepsi.Tak jak inni radni uczestniczą w okradaniu miasta .A co pseudoniezależni popaprańcy.Gdyby nie mieli korzyści ,to nie pozwoliliby na zadłużenie miasta.Radni tylko są po to aby załatwić swoje interesy. Referendum w/s odwołania Prezydenta i Rady Miejskiej to nasze społeczne zadanie na najbliższe miesiące.SPRAWA PILNA.

G
Gość
W dniu 29.04.2013 o 10:44, Gostek napisał:

Niech RPO WP przeanalizuje watek - ile zapłaci Tormochemowi miasto Słupsk za powiększony o 40% akwapark?Ta zapłata będzie wymagalna za 5-6 lat po wyczerpaniu całej drogi sądowej.Po dzisiejszych rządzących miastem nie pozostanie nawet dobra pamięć ale problemy jakie wywołali doświadczą nawet obecnych 12-latków.To jest solidarność pokoleniowa realizowana przez koalicję SLD+PO.Sami piszecie, że naliczone kary obniżają proporcjonalnie dofinansowanie z czego wynikałoby, że każde bzdurne wyliczenie kar, które za kilka lat obali sąd doświadczy mieszkańców a nie dzisiejszych krętaczy szukających oszukańczego sposobu na dotrwanie do końca kadencji.Znajdziemy i na nich sposób. Sprawiedliwość jest jak oliwa.

REFERENDUM JAK NAJSZYBCIEJ W SPRAWIE ODWOŁANIA PREZYDENTA KOBYLINSKIEGO ORAZ RADY MIEJSKIEj .TYM RAZEM SIE UDA.STOP BEZPRAWIU W SŁUPSKIM RATUSZU .

i
iusik
Jak długo radni będą zgadzać się na rujnowanie miasta. Przecież ten obłąkany starzec nic innego już nie potrafi jak zaciągać kolejne długi. A radni jak ślepe cielęta akceptują wszystko co im podsunie. Najpierw ich wkręcił w zatwierdzenie budżetu, szantażując małą obwodnicą, choć dobrze wiedział, że nie ma szans na jej realizację. Dzisiaj kiedy już powszechnie wiadomo, że to były mrzonki Kobylińskiego, dalej chce zadłużać miasto twierdząc, że to na inwestycje typu ul. 3-go Maja, czy Trakt Książęcy, a tak naprawdę kasa potrzebna jest na wykup nieruchomości (od kolesi) pod małą obwodnicę, której i tak nie będzie. Więc drodzy Radni.
Gorący apel do waszego rozsądku i sumienia. Sprawdźcie najpierw, czy potrzeba dodatkowo zadłużać miasto po wyrzuceniu z budżetu kosztów związanych z już nieaktualnym (przynajmniej przez najbliższe cztery lata) projektem małej obwodnicy

Jeśli tego nie rozumiecie lub celowo niszczycie nasze miasto, to referendum będzie jedyną szansa na normalność.

Zapewne coś w tym jest co piszesz.
Pozostało 1,5 roku trwania na stanowisku więc trzeba kolegom pospłacać długi z naszych samorządowych pieniędzy.
Nawet nie sądziłem, ze za dwa lata Prokuratura Słupska będzie miała huk roboty.
Wysyłajcie dzieci na studia prawnicze - będą mieli w Słupsku zajęcie do emerytury 67.
B
Bubu
A jak sie wkurzymy cwaniaki i zagłosujemy na nowego i młodego prezia oczywiście po jego deklaracji ,że wymiecie aferalnych mafijnych dyrektorów i SB-ków na cmentarzu ,różnych Szewczyków-indoletów wieloletnie i bezczelnie bezprawnie pobierajacych dosłownie za nic wysokie pensje w PGM, geografów na stanowisku z-cy dyr.ZIM włącznie z jego dyrektorem ,.........
................................

Gdyby Słupszczanie byli odpowiedzialni za swoje miasto to wkurzenie, o którym piszesz, mogli okazać 18 listopada 2012r podczas referendum.
Ci co zbojkotowali referendum najlepiej czują się w roli eunucha - lubią popier...lić bez efektu i bezpiecznie. O wypinaniu piersi do odznaczeń nie wspomnę.
g
gość

A jak sie wkurzymy cwaniaki i zagłosujemy na nowego i młodego prezia oczywiście po jego deklaracji ,że wymiecie aferalnych mafijnych dyrektorów i SB-ków na cmentarzu ,różnych Szewczyków-indoletów wieloletnie i bezczelnie bezprawnie pobierajacych dosłownie za nic w wysokie pensje w PGM,geografów na stanowisku z-cy dyr.ZIM włącznie z jego dyrektorem ,których
to nigdy nikt nie widział na ulicach z gospodarskim okiem po których to wynikach pracy Słupsk wygląda brudno , obesrany przez ptaki i psy, tu patrz środowiska bramy przy Metrze ,Wojska Polskiego, park Starzyńskiego - budynek od roku z 8 "dziurami w elewacji i napisem spayem "kowal"w parku Starzyńskiego , pokrzywiony z popękanymi od lat płytkami chodnik przy sklepie Cepelii róg Mostnika , pokrzywione nie poregulowane obrzeża trawnków i regulacja chodników, połamane płytki chodnikowe na gównych ulicach miasta jak Sienkiewicza ,Piekiełko, w parkach będących chluba miasta niepomalowane po zimie ławki - dwukrotnie!! prześwietlenie gałęzi dużych drzew nad objajdanymi ławkami!! oraz minimum dwu - trzykrotnie malowanie pasów rowerowych na ulicach a nie jednokrotne zaraz ulegajace zniszczeniu , czyli zestaw małych kosmetycznych prac tzw. roboty konserwacyjno --niskonakładowe lub remonty bieżące też niskonakładowe w kosztach , gdzie małe prace estetyzujące niskobudżetowe !! wpłynęły by na opinię o mieście, tę pozytywną dla reklamy i ściągnięcia turystów i inwestorów .

Widać gołym okiem ,że pucołowty na twarzy dyr.Grzybek to dobry z-ca bo się w ogóle nie zna na robocie budowlano-drogowej za którą ma płacone i nie ma również pojęcia o kosztach i kosztorysowaniu oraz analizie ofert przetargowych ale spełniajacy zasadę BMW bierny-mierny- wierny, stąd też każdy, dosłownie każdy przetarg przejdzie
" po linii i na bazie głównych decydentów" specjalistów od dużych posiadłości na wsi

.Ta sama tragedia z asfaltową nawierzchnią ulic i tu mowa tylko o centrum miasta , to tragedia ,Grodzka po raz któryś remontowana i modernizowana bo tam mieszka jak piszą matka p.Szewczyka a przylegające do niej ulice Piekiełko Sienkiewicza wokół ronda Solidarności dziura na dziurze .

Reasumujac,panie Grzybek bierz się pan ostro za robotę bo o wiedzę fachową już za pózno oraz wpłyń na decydentów pozwalajacych na to ,żeby niszczyciel miasta niejaki "kowal" jawnie znakujący tą ksywą ze znanym dodatkiem -CHWDP- rewir swojego miejsca zamieszkania od Zamenhofa przez przejście podziemne i wokół rynku został chociaż poprzez ogłoszenie nagrody finansowej za podanie jego nazwiska i rozliczenie tego neptyka za kilkudziesięciotysięczne straty finansowe poniesione na wizerunku miasta i na zniszczonych elewacjach budynków w centrum miasta .Kowal codziennie bywa w Metrze na piwie i chwali się osiągnięciami opanowania centrum miasta i bezkarności w stosunku do działan alb braku działań Policji

Chwała Prezydentowi za duży wkład pracy w doprowadzenie Słupska do aktualnego wygladu natomiast pretensje mam TYLKO do jego pracowników bioracych duże pieniadze z obijania się w małym sanatorium na ul. Rabina Maxa Josepha.

g
gość

Możecie sobie pisać ile chcecie.Nam to spływa.Mamy dobre układy i posady i tak będzie,tego nie jesteście w stanie przeskoczyć.Dla was robota za marne grosze i dziękować że ją wam dajemy.

g
gość

Cisza zapadła....a może jakaś odpowiedz ??? czy też dementi ?? będzie ???

G
Gość
W Słupsku nie ma dobrej kadry urzędniczej więc trzeba zatrudniać specjalistów z okolic Słupska.Miejcie pretensje do samych siebie słupszczanie,trzeba było się uczyć.Nawet Prezydenta nie potraficie wybrać ze swojego miasta.Nam dobrze mieszka się poza granicami tego dziwnego miasta,ale pracuje i zarabia się dobrze.Trzeba się dobrze ustawić,ot i cała filozofia.Pozdrawiam.

Pracuję w środowisku słupskim w technice kilkadziesiąt lat mam grubo po sześćdziesiątce jestem kilka miesięcy przed emeryturą.. Spotykam się z takimi jak ty na codzień na naradzie, od takich jak ty słyszę jedynie takie słowa "trzeba to wykonać w terminie do" i to jest całe wasze tzw. wielkie menadżerstwo .

Póżniej obserwuję tylko jak do waszych biur donoszona jest kolejna pizza, przyjeżdzają różniste kolesie oraz cichcem wślizguje się zestaw kochanek od sekretarek przez kierowniczki działu zbytu zrobione z byłych leśniczanek po księgowe .
Jakie mam wrażenia po twoim wpisie.
W sumie to przyznam się,że myślałem , że pęknę ze śmichu podaj no swoje nazwiskoto ci odpiszę jako to jesteś podobno dobrym urzędnikiem i jaki to niby urząd przedupadkiem ratujesz? .

Pewnikiem też przekładasz poprzez szantaż swoje pracownicę przez biurko a pózniej jak cie namierzą to je w szpitalu osadzasz na etacie u drugiego dobrego urzędnika ,też nie zastąpionego i również od niedawna zamieszkałego poza granicami Słupska, kolesia dorobionego tak jak ty na lewych przetargach . Tak was wielu w Słupskudojeżdzających z okolic nie ma a dorobiliście się wszyscy domów i siedzib poza miastem z cudzej pracy , oszukiwania pracowników i łapownictwie z lewych przetargów .

Znamy was wszystkich jak łyse konie z codziennej pracy na was lewusy a oczy i uszy mamy dobre no i pamiętamy was wszystkich z różnych przewałów na które zmuszani byliśmy przymykać oczy!!!

Słupszczanie w odróżnieniu od ciebie dobrze znają personalia tych wszystkich "dobrych urzędników" dorobkiewiczów- ustawionych !!, najczęściej z tzw. pseudokomunistycznymi rodowodem i kompletnie nie przygotowanych do prowadzenia spraw administracyjno -technicznych posługujacych sie tuzinami doradców bez których jesteście ślepi i głusi , jedynie co potraficie to póżniej na łamach gazet indorzyć i odznaczać się po wykonanej przez pracowników pracy.Moim zdaniem jesteście tylko pośrednikami w wykonaniu zadań kombinując jedynie między sobą podział pod stołem doli z przetargu.
Taki mam osąd o takich jak ty podobno niezastąpionych.
Też pozdrawiam i absolutnie nie wierzę w twoją niezastąpioność najlepiej pozostań wmiejscu zamieszkania nie zadręczaj tutejszych urzędów swoją osobą , wykorzystaj swoje położenie w okolicy , może jakiś sklep czy GS lub podobne.
g
gość

W Słupsku nie ma dobrej kadry urzędniczej więc trzeba zatrudniać specjalistów z okolic Słupska.Miejcie pretensje do samych siebie słupszczanie,trzeba było się uczyć.Nawet Prezydenta nie potraficie wybrać ze swojego miasta.Nam dobrze mieszka się poza granicami tego dziwnego miasta,ale pracuje i zarabia się dobrze.Trzeba się dobrze ustawić,ot i cała filozofia.Pozdrawiam.

e
eco
Pan Kujawski swoją wypowiedzią, zniechęcił chyba każdego człowieka ze świadomością ekonomiczną.

Te ekonomista!
Kaynes (ten z Anglii) miał więcej roztropności. Gdybyś pisał pod nickiem von Hayek byłoby bardziej na miejscu.
Zaciągaj na swoje konto pożyczki i niech później ściga ciebie komornik. Powodzenia.
A może ty jesteś pracownikiem banku? To by wiele wyjaśniało.
Miasto nasze ma wystarczająco koszmarny dług i systematycznie, z roku na rok, zmniejszają się wpływy do kasy miejskiej. Systematycznie - rozumiesz czy nie ekonomisto z bożej łaski.
S
Sylvio

Prezydent Słupska chce emisji obligacji miejskich - bo musi dotrwać do końca kadencji, po ludzku.

Nie ważne co stanie się z miastem ale on musi dotrwać. Musi i już.
"Dziękuję wam słupszczanie, że pozwoliliście mi dokończyć kadencję" - słowa prezydenta wypowiedziane 19 listopada 2012r. po referendum.
Mamy najgorszych radnych w dziejach miasta. Nimi kieruje prywata a nie interes miasta więc w tym roku i w roku następnym zgodzą się na emisję obligacji nawet za 200 milionów.
"Przetrwalniki" będą słono kosztowały bezwolnych, słupskich podatników.

G
Gość
Szara maso,nie jest sztuką biegać za piłką po boisku,sztuką jest ustawiać się tam gdzie strzela się gole.W życiu trzeba umieć się ustawić.Wy pisarze to jesteście cieniasy dla was maślanka to szczyt osiągnięć życiowych.Nic wam do naszych poborów.gość

Czy to ty piszesz cmentarny cwaniaku kradnący od wielu lat społeczna własność i jesteś taki arogancki i bezczelny bo czujesz się na razie bezkarny ???
Chyba ci ten post o kradzionej kostce udokumentowany reportażem przez tv Kanał 6
zagotował wodę w chłodnicy co ?

Magazynuj powoli tę twoją słynną maślankę bo idą po ciebie i przyda ci się ten płyn po
dyscyplinarnym zwolnieniu na bezrobociu jak znalazł !!!

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3