Prezydent zawiadamia prokuraturę po naszym artykule o zakupie działki

Grzegorz Hilarecki grzegorz.hilarecki@mediaregionalne.plZaktualizowano 
Opisaliśmy procedurę zakupu przez miasto za 250 tys. zł działki od Wodociągów, spółki miejskiej, czyli de facto od siebie. Miasto tę działkę użyczyło biznesmenowi, który wcześniej chciał ją kupić w przetargu, aby wybudować drogę do powstającej właśnie kolejnej Biedronki (w dawnym budynku Parnas).
Opisaliśmy procedurę zakupu przez miasto za 250 tys. zł działki od Wodociągów, spółki miejskiej, czyli de facto od siebie. Miasto tę działkę użyczyło biznesmenowi, który wcześniej chciał ją kupić w przetargu, aby wybudować drogę do powstającej właśnie kolejnej Biedronki (w dawnym budynku Parnas). Łukasz Capar
- Zawiadamiam prokuraturę - oświadczył pisemnie prezydent Maciej Kobyliński w reakcji na czwartkową publikację "Głosu" dotycząc zakupu przez miasto pewnej działki.

Opisaliśmy procedurę zakupu przez miasto za 250 tys. zł działki od Wodociągów, spółki miejskiej, czyli de facto od siebie. Miasto tę działkę użyczyło biznesmenowi, który wcześniej chciał ją kupić w przetargu, aby wybudować drogę do powstającej właśnie kolejnej Biedronki (w dawnym budynku Parnas). W sumie biznesmen ma to, co chciał, czyli drogę i parking, a nie zapłacił za działkę. Użytkuje ją na mocy umowy użyczenia od miasta. Ratusz zaś ma działkę, którą kupił od Wodociągów, ale na zasadzie "zabiegu" księgowego.

W czwartek opisaliśmy procedowanie pierwokupu owej działki, np. błyskawiczny tryb wprowadzenia tego pod obrady rady miasta. Po burzliwej sesji, w której wiceprezydent Andrzej Kaczmarczyk przyznawał się do błędu, brał całą sprawę na siebie, przepraszał radnych ale ostatecznie przekonał ich do zakupu działki. Ważne wydają się warunki umowy biznesmena z miastem w sprawie użyczenia tejże działki, do czego doszło po wykupie terenu przez miasto. Biznesmenem jest Janusz Gaczyński, znany w Słupsku choćby z tego, że zakupił budynek kina Milenium i wynajął je na potrzeby Biedronki. Poprosiliśmy ratusz o ujawnienie tej umowy.

Ratusz odmówił. Dawid Zielkowski, rzecznik prezydenta, nadesłał nam w czwartek odpowiedź, w której przedstawił tylko wyjątki z umowy oraz argumenty, które padły już na sesji, i które przytoczyliśmy w artykule. Nowym elementem była informacja o tym, że umowa użyczenia jest na dwa lata oraz, jak stanowi pkt. 2 w §2 tej umowy: "Nakłady poniesione przez Biorącego (w użyczenie - dop. wł.) na użyczonym terenie nie będą podlegały zwrotowi, po wygaśnięciu umowy użyczenia przejdą nieodpłatnie na własność Miasta Słupska." Czyli budujący drogę rezygnuje z należnych mu pieniędzy za jej wykonanie, kiedy umowa wygaśnie. Jednak w takich sprawach prawo jest jasne. Należy się wynagrodzenie za korzystanie z użyczonej działki. A ratusz, choć prosiliśmy, nie chce ujawnić całej umowy. Nadal będziemy o to zabiegać.

Nieoczekiwanie w tej sprawie rzecznik prezydenta oświadczył też: "Prezydent postanowił zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wysoko postawionych urzędników ratusza, którzy wyrządzili znacznych rozmiarów szkodę w majątku Miasta. Prezydent uznał, że zawiadomienie organów ścigania jest jedyną formą obrony przed działaniami "Głosu Pomorza", który opublikował artykuł sugerujący zmowę przestępczą na 10 dni przed referendum.

Prezydent powiadomi również prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez wysokiej rangi urzędnika, który wykonał w formie aktu notarialnego prawo pierwokupu, mimo że decyzja o skorzystaniu z prawa pierwokupu była zastrzeżona do jego kompetencji. Sprawę komplikuje fakt, że decyzję w przedmiotowej sprawie podjął były zastępca prezydenta, od którego z oczywistych przyczyn nie można oczekiwać wyjaśnień."

O tę ostatnią kwestię spytaliśmy Krzysztofa Sikorskiego, wówczas wiceprezydenta Słupska. Ten nie przypomina sobie, by w tej sprawie podpisywał akt notarialny, ale twierdzi, że akty takie podpisywał mając pełnomocnictwa, na zmianę z wiceprezydentem Kaczmarczykiem.

Komentarz: Szkoła rządzenia

Związek przestępczy!? Szkoda wielkich rozmiarów? My opisaliśmy tylko sposób procedowania ważnych decyzji w ratuszu, kiedy wymagana jest zgoda rady miejskiej. Nawet podkreśliliśmy, że miasto nie poniosło strat finansowych. Nie wiemy, czego dopatrzył się w naszej publikacji prezydent Kobyliński, ale jego wiedza w tym zakresie jest z pewnością dużo większa niż nasza. Nie rozumiemy zaś zupełnie odniesienia do referendum. To pan panie prezydencie ma referendum, a nie "Głos". I to jest pana, a nie nasz problem. My piszemy, co wiemy.

Trudno przy okazji nie oprzeć się refleksji. Oto prezydent miasta wraca z urlopu i nie zapoznaje się ze stenogramem ważnej sesji. Albo zapoznaje się i nie zauważa, że podjęto na niej dość istotną decyzję. Przy okazji zapomina, że decyzja te nie może zapaść bez jego podpisu. Zatrważająca utrata zdolności kierowania administracją. Poza tym w dobrze działającym urzędzie jest coś takiego jak kontrasygnata dokumentów. Umożliwia ona wyłapywanie pomyłek kompetencyjnych w stylu "podpisał to nie ten, co trzeba". Ale to w sprawnym urzędzie.

Krzysztof Nałęcz
krzysztof.nalecz@mediaregionalne.pl

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 60

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zosia

Odwołać Radę! Takie historie bez akceptacji Rady zdarzyć się nie mogą. Żadnego kredytu, żadnej inwestycji Prezydent nie może uskutecznić bez akceptacji Rady Miejskiej. Jest współwinna temu "syfowi". Ba, powiem więcej, jest bardziej za to odpowiedzialna, wszak to organ stanowiący a Prezydent tylko organ wykonawczy

g
gość
W dniu 22.10.2013 o 13:54, Lanca napisał:

 Cieszę się że możesz się wykazać znajomością ortografii. I też się cieszę że nigdy przy pisaniu na klawiaturze palec Ci się nie przesunął.  :) Ups a jednak ...  

raczej ciężko zrobić "rz" zamiast "ż" tylko przez przesunięcie palca :P

g
gość
W dniu 23.10.2013 o 13:22, gość napisał:

tak, bo przyjdzie ktoś nowy i na pewno będzie rozdawał wszystkim mieszkańcom.......

Nic nie zrozumiałeś cyt.mieszkania komunalne są rozpatrywane przez komisje mieszkaniową a nie przez kolesiostwo lub układziki polityczne

g
gość
W dniu 23.10.2013 o 12:42, gość napisał:

Przydział mieszkania i meldunek dla Sosnowskiego na ul.Krzywej 4 .Premia dla prezesa PGM wysokości 35tyś. za rosnące długi za niepłacone czynsze mieszkańców i ubezpieczenie wszystkich budynków komunalnych i wspólnotowych w firmie ubezpieczeniowej syna Kobylińskiego i tak pisać można bez końca . Jeśli chcecie kolejny rok takich przekrętów to nie idzcie na referendum

tak, bo przyjdzie ktoś nowy i na pewno będzie rozdawał wszystkim mieszkańcom.......

g
gość
W dniu 21.10.2013 o 20:18, Gość napisał:

Afera za aferą. Wycinka ponad setki drzew bez wniesienia należnych opłat, budowa dróg za 5mln. zł, na gruntach znajomego biznesmena, nielegalne i do tego bez należnych miastu opłat wywieszenie przez lata reklamy firmy ubezpieczeniowej której biuro prowadził Kobyliński z synem itp,... Jeśli chcecie kolejny rok takich przekrętów to nie idźcie na referendum.

Przydział mieszkania i meldunek dla Sosnowskiego na ul.Krzywej 4 .Premia dla prezesa PGM wysokości 35tyś. za rosnące długi za niepłacone czynsze mieszkańców i ubezpieczenie wszystkich budynków komunalnych i wspólnotowych w firmie ubezpieczeniowej syna Kobylińskiego i tak pisać można bez końca . Jeśli chcecie kolejny rok takich przekrętów to nie idzcie na referendum

s
słupszczanin

 Jeszcze chce coś zabrać od miasta, jeszcze mu mało.  Wszyscy co mu kiedyś pomogli dojść do władzy powoli przejrzeli na oczy co on wyprawia. Koniec z Konowałem 

L
Lanca
W dniu 22.10.2013 o 13:06, L-4 napisał:

Do:  "Mika""...Urzędnicy robią to co im kobyla karze..." Zastanawiam się o czym ty tu właściwie piszesz.  Czy o "kazaniu" komuś czegoś - (każe),   czy też o "karaniu" kogoś - (podlega karze)Cas chyba najwyższy, aby  powtórzyć szkołę podstawową.

 

Do:  "Mika"

"...Urzędnicy robią to co im kobyla karze..."

 

Zastanawiam się o czym ty tu właściwie piszesz.  Czy o "kazaniu" komuś czegoś - (każe),   czy też o "karaniu" kogoś - (podlega karze)

Cas chyba najwyższy, aby  powtórzyć szkołę podstawową.

Cieszę się że możesz się wykazać znajomością ortografii. I też się cieszę że nigdy przy pisaniu na klawiaturze palec Ci się nie przesunął.  :) Ups a jednak ...

 

G
Gość

A ja tylko z prośbą do Redaktora Naczelnego. Proszę raz jeszcze przeczytać własny komentarz do artykułu i poprawić źle skonstruowane zdania. Pozdrawiam.

G
Gość

Czy wlasciciel dzialki nie jest tez wspolwlascicielem dzialki w Lasku Polnocnym na ktorej wycieto 158 drzew?

L
L-4

Do:  "Mika"

"...Urzędnicy robią to co im kobyla karze..."

 

Zastanawiam się o czym ty tu właściwie piszesz.  Czy o "kazaniu" komuś czegoś - (każe),   czy też o "karaniu" kogoś - (podlega karze)

Cas chyba najwyższy, aby  powtórzyć szkołę podstawową.

 

J
Jacek

Słupczanie czytałem cały artykuł i wasze wpisy muszę z przykrością stwierdzić że w głowie się nie mieści jak słupska władza rządzi tym miasteczkiem pomsta do nieba . W innym kraju takie sprawy są wyjaśniane na  łamach prasy i w mediach do końca jak zostały załatwione bo podatnicy i władze wybrane przez społeczeństwo chcą wiedzieć jaki jest finał wszystkich wykrytych oszustw.

g
gość
W dniu 22.10.2013 o 10:02, Mika napisał:

Jest jeszcze jedna zasada o której chyba nie wiesz. Jeżeli nie ma się do kogoś szacunku , a ja go nie mam do kobylińskiego to specjalnie pisze się nazwisko z małej litery. Szkoda że trzeba to tłumaczyć osobie dorosłej. Pozdrawiam

Wybacz, w jakiej szkole nauczyli Cię tej zasady? Czy może z domu wyniosłeś?? Szacunku to najpierw wymagaj od siebie. W tej chwili nie sądzę, byś go posiadał...

s
słupczanie
W dniu 22.10.2013 o 10:07, gość napisał:

Przyznanie mieszkania i meldunków dla pana Sosnowskiego przy ul. Krzywej 4  wszystko to zgoda prezydenta Kaczmarczyka . Niech prezydent Kobyliński poda tez i tą sprawę do prokuratury.

Na ostatniej sesji rady miasta radna Skowrońska czytała odpowiedz na skargę w sprawie w/w radny Lange tak się śmiał z tego przekrętu . Wszystko wskazywało na zgodę prezydenta Kaczmarczyka . Radni nić nie zrobili w tej sprawię uważam że kolejny ruch należy do prezydenta Macieja Kobylińskiego (słupczanie czekają na finał sprawy)

M
Mika
W dniu 22.10.2013 o 10:10, Exl napisał:

 Dziwne zachowania, oby więcej takich a referendum się nie uda.Ludzie z obrzydzeniem odnoszą się do takich osób, więcej obrażaj i lekceważ a po referendum tylko posprzątasz. Także gratuluję inteligencji zwolennikom referendum. 

Tłumacz tak sobie dalej skoro to Ci pomaga.

E
Exl
W dniu 22.10.2013 o 10:02, Mika napisał:

Jest jeszcze jedna zasada o której chyba nie wiesz. Jeżeli nie ma się do kogoś szacunku , a ja go nie mam do kobylińskiego to specjalnie pisze się nazwisko z małej litery. Szkoda że trzeba to tłumaczyć osobie dorosłej. Pozdrawiam

 


Jest jeszcze jedna zasada o której chyba nie wiesz. Jeżeli nie ma się do kogoś szacunku , a ja go nie mam do kobylińskiego to specjalnie pisze się nazwisko z małej litery. Szkoda że trzeba to tłumaczyć osobie dorosłej. Pozdrawiam

Dziwne zachowania, oby więcej takich a referendum się nie uda.

Ludzie z obrzydzeniem odnoszą się do takich osób, więcej obrażaj i lekceważ a po referendum tylko posprzątasz. Także gratuluję inteligencji zwolennikom referendum.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3