Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem bezdomności w Słupsku. Nie każdy da sobie pomóc

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
Do schroniska św. Alberta w Słupsku dostają się bezdomni poprzez wewnętrzne przekierowanie z noclegowni.
Do schroniska św. Alberta w Słupsku dostają się bezdomni poprzez wewnętrzne przekierowanie z noclegowni. Krzysztof Piotrkowski
Na dworze robi się coraz chłodniej, ale nie każdy bezdomny chce skorzystać z miejsca, w którym się ogrzeje. W Słupsku jest ich kilka.

Na naszym terenie działa kilka instytucji, w których bezdomni mogą ogrzać się podczas zimy. W Słupsku są cztery takie miejsca, w Ustce - jedno.

Podstawową jednostką, do której może przyjść każdy, niezależnie od płci czy charakteru bezdomności, jest ogrzewalnia, która działa przy ul. Przemysłowej 33.

Zobacz także: Bezdomny zamarzł w miejskiej toalecie (wideo, zdjęcia)

Tutaj nie ma większych wymogów co do osób, którym udzielana jest pomoc.Trzeźwość nie jest wymagana, ale jak podkreśla Mariusz Kajewski, prezes słupskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, osoba nie może stanowić zagrożenia dla siebie lub innych.

W ogrzewalni można napić się ciepłego napoju, umyć się, otrzymać ciepłą odzież.
Pomieszczenie wyposażone jest jedynie w krzesła. Z ogrzewalni można skorzystać w godz. 18-8.
Wyższy standard posiada noclegownia działająca przy ul. Leśnej 6. Tu jednak obowiązuje trzeźwość podopiecznych. W noclegowni bezdomni mogą skorzystać z jednego ciepłego posiłku, ciepłych napojów, świetlicy, szafki, a także łóżka. Do noclegowni przyjmowane są osoby skierowane przez właściwy ośrodek pomocy społecznej. Jednak jak podkreśla Mariusz Kajewski, osoba bez skierowania, która jest trzeźwa, również może liczyć na ich pomoc.

- My nikogo nie zostawiamy bez pomocy. Na jedną noc taka osoba może u nas zostać, po czym musi wyjaśnić swoją sytuację z ośrodkiem pomocy społecznej - stwierdza Kajewski. Z noclegowni przejść do schroniska (ul. Gdyńska 13) mogą tylko osoby wewnętrznie przekierowane przez towarzystwo św. Brata Alberta. Tam bezdomni mają dostęp do pokoju 24 godziny na dobę (w przeciwieństwie do noclegowni, gdzie pokój jest otwarty w godz. 18.30-8, a pozostałe godziny można spędzić w świetlicy). Mają także dostęp do świetlicy, stołówki. Otrzymują trzy posiłki dziennie.

Osoby, które przejdą program wyjścia z bezdomności, mogą otrzymać mieszkanie treningowe, które umożliwi im powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

W Ustce działa jedynie noclegownia, która jest całodobowa. Obowiązuje tam skierowanie z ośrodka pomocy społecznej. Bezdomny może liczyć na jeden ciepły posiłek i ciepły napój.
Zima to czas, w którym potrzebna jest ciepła odzież. Tej nigdy za wiele dla osób, które nie posiadają zbyt wiele, a często nie posiadają nic. Każdy, kto chciałby wesprzeć bezdomnych, może po wcześniejszym uzgodnieniu przywieźć dary do noclegowni przy ul. Leśnej 6 w Słupsku. Bezdomnych można również wesprzeć żywnością stałą (np. cukier).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza