Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemem z nadmiarem cholesterolu

opr. jsz
Podwyższony poziom cholesterolu to problem, z którym boryka się coraz większa liczba Polaków. Jak sobie z nim radzą? Czy stosują odpowiednią dietę?

Na te i wiele innych pytań odpowiada raport Dlaczego Polacy nie dbają o własne zdrowie? Powody niepodejmowania walki z podwyższonym poziomem cholesterolu przez Polaków, który został przygotowany na zlecenie marki Flora pro.activ przez Interactiv Research Center.
U podstaw badania znalazły się dwa założenia. Pierwszym z nich było stwierdzenie, że osoby z problemem podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi nie dbają o własne zdrowie, drugim zaś, że podwyższony poziom cholesterolu jest traktowany przez Polaków jako choroba.
Wyniki badania zweryfikowały zarówno jedno, jak i drugie stwierdzenie. Polacy, u których stwierdozno podwyższony poziomu cholesterolu we krwi, zarówno częściej chodzą do lekarza, jak i częściej badają krew, niż robią to osoby, u których tego problemu nie stwierdzono. Wynika to z faktu, że w Polsce coraz bardziej powszechna jest świadomość możliwych konsekwencji tej przypadłości, takich jak choroba wieńcowa czy zawał serca, potocznie kojarzonych z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi.

Z cholesterolem u lekarza

Najważniejszymi czynnościami mającymi na celu przeciwdziałanie problemowi podwyższonego cholesterolu są: regularne mierzenie poziomu cholesterolu (tylko 21,5% osób z tą przypadłością bada krew rzadziej niż raz na rok) i konsultacje lekarskie (aż 30% osób z tym problemem stwierdziło, że odwiedza lekarza co najmniej raz na miesiąc
a 32,8% osób odwiedza lekarza raz na pół roku lub częściej).

Zanim sięgniesz po leki

Niefarmakologiczne sposoby przeciwdziałania podwyższonemu poziomowi cholesterolu we krwi, czyli zmiana stylu życia, w tym uprawianie ćwiczeń fizycznych i zdrowe odżywianie, dzieli ankietowanych na dwie, niemal równoliczne kategorie.
Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu zdają sobie sprawę z tego, że powinny dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała (twierdzi tak 70% osób z omawianym problemem); co ciekawe, osoby, które się nie odchudzają, nie mają na to żadnego
wytłumaczenia i wprost przyznają, że nie lubią tego robić i lubią jeść. Chociaż 76% osób z podwyższonym poziomem cholesterolu twierdzi, że zdrowe odżywianie jest dla nich bardzo istotne, w praktyce jednak często nie stosują się do zdrowych praktyk żywieniowych. Połowa osób z tym problemem deklaruje wprawdzie, że stara się jadać urozmaicone posiłki, uwzględnia w swojej diecie warzywa i owoce (44%) i ogranicza spożywanie smażonych posiłków (44%), ale często są to stwierdzenia deklaratywne. Wciąż pokutuje przywiązanie do tradycyjnej i tłustej kuchni. Polakom z podwyższonym poziomem cholesterolu brakuje również informacji i wiedzy dotyczącej tego, jak powinni się zdrowo odżywiać; badani zapytani o to samo na dwa różne sposoby odpowiedzieli, że starają się ograniczyć cukry (55,5% ankietowanych), ale już nie twierdzą, że zwracają uwagę na węglowodany (30% osób z podwyższonym poziomem cholesterolu).

W Polsce powszechne jest niesłuszne przekonanie, że zdrowa żywność jest droga - wśród osób, które jej nie kupują, aż 57% osób twierdzi, że nie robi tego z powodu wysokich cen.
Podwyższony poziom cholesterolu nie skłania osób z tym problemem do częstszego uprawiania ćwiczeń fizycznych. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu, najprawdopodobniej zaczęłyby częściej ćwiczyć, gdyby miały większe wsparcie ze strony najbliższych. Wśród osób pasywnych fizycznie aż 63% nie ma w swoim otoczeniu nikogo, kto stanowiłby dobry wzór. Co ciekawe, w rodzinie Polacy lubią rozmawiać o aktywnym stylu życia i związanymi z nimi pozytywnymi tematami. Na co dzień nie rozmawia się natomiast o diecie czy konieczności brania lekarstw; tematy te podejmowane są tylko wtedy, gdy ktoś z rodziny ma bardzo negatywne wyniki badań.

Podsumowując wyniki badania, należy zwrócić uwagę, że osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu nie chcą traktować tej "przypadłości" jako chorobę; na poziomie deklaratywnym stanowi ona dla nich czynnik motywujący do podjęcia próby zmiany swojego stylu życia. Jak się jednak okazuje, nie jest to wcale takie proste: tradycyjne podejście do zwyczajów żywieniowych, brak aktywności fizycznej i często brak aktywnego wsparcia ze strony najbliższych powodują, że połowa Polaków ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, rzeczywiście nie dba o swoje zdrowie. Nie można jednak zapominać o tej drugiej, aktywnej i optymistycznej połowie.

(Tekst na podstawie Flora pro.activ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza