Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Proces Małgorzaty R.-W. z Miastka. Obrona chciała wyłączenia jawności

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Oskarżona Małgorzata R.-W. ze swoją obrończynią
Oskarżona Małgorzata R.-W. ze swoją obrończynią Andrzej Gurba
Małgorzata R.-W z Miastka jest oskarżona o szereg wyłudzeń pożyczek gotówkowych. Dzisiaj (28.02.2020 r.) w miejscowym sądzie miał się rozpocząć jej proces. Rozprawy jednak nie było, bo sąd przychylił się do wniosku obrońcy oskarżonej o odroczenie sprawy. Nie zgodził natomiast na wyłączenie jawności, o co też wnioskowała obrona.

Małgorzata R.-W. została oskarżona przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku o wyłudzenie oraz usiłowanie wyłudzenia łącznie 85 pożyczek gotówkowych na szkodę 38 swoich klientów. - W większości przypadków oskarżona fałszowała zaświadczenia o zatrudnieniu, podrabiała podpisy na umowach pożyczkowych lub wpisywała nierzetelne danych w formularzach kredytowych. Oskarżona po zawarciu tego rodzaju umów pożyczkowych wypłacane przez instytucje finansowe środki pieniężne, w całości albo w części zatrzymywała dla siebie, obiecując swoim klientom, że będzie za nich dokonywała ich spłaty. Z biegiem kolejnych w ten sposób wyłudzanych pożyczek oskarżona nie była w stanie regulować zobowiązań wobec swoich klientów oraz instytucji finansowych, wobec czego wyłudzała kolejne pożyczki na spłatę poprzednich, posługując się bez wiedzy swoich klientów ich danymi osobowymi, jak również fałszując kolejne dokumenty oraz składane na nich podpisy – informował nas wcześniej Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Małgorzata R.-W. - według prokuratury - wyłudzała pożyczki w kwotach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. - Łącznie łupem oskarżonej padło kilkaset tysięcy złotych. Z ustaleń śledztwa wynika, że Małgorzata R.-W., dokonując zarzucanych jej przestępstw, wykorzystywała do tego prowadzoną przez siebie w Miastku działalność gospodarczą, polegającą na doradztwie oraz pośrednictwie w udzielaniu pożyczek i kredytów klientom indywidualnym. Występowała jako agent oraz pośrednik kredytowy kilku instytucji finansowych, w tym banków. Z ustaleń śledztwa wynika także, że Małgorzata R.-W. swoją przestępczą działalność prowadziła od lipca 2013 roku do stycznia 2017 roku, a jej ofiarami w sporej części padały osoby starsze lub nieporadne życiowo – mówił rzecznik prokuratury.

Małgorzata R.-W. przesłuchana jako podejrzana przyznała się jedynie w części podrobienia dokumentacji, na podstawie której zostały udzielone pożyczki. Nie przyznała się natomiast do zamiaru dokonania oszustw, wskazując, że część uzyskanych pieniędzy zwróciła pokrzywdzonym. Wobec oskarżonej w dalszym ciągu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju, które przez prokuratora zostały zastosowane na etapie postępowania przygotowawczego.

Małgorzata R.-W. dotychczas nie była karana sądownie. Za popełnienie zarzucanych przestępstw grozi jej kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Miastecki sąd w piątek (28.02.2020 r.) odroczył sprawę do połowy kwietnia br., bowiem oskarżona dopiero kilka dni temu ustanowiła swoją obrończynię i ta nie miała możliwości dogłębnie zapoznać się z aktami sprawy. Temu wnioskowi nie sprzeciwiał się prokurator ani oskarżyciele posiłkowi.

Natomiast prokurator i część oskarżycieli posiłkowych (ale nie wszyscy) sprzeciwili się wnioskowi o wyłączenie jawności sprawy. Jak wniosek argumentowała obrończyni oskarżonej? Podnosiła m.in. ochronę interesu oskarżonej, ale też pokrzywdzonych i innych osób w tej sprawie. Padły słowa, że „Miastko jest małe”, „że wszyscy żyją tą sprawą”, jak i stwierdzenia, że oskarżona będzie mówiła o sprawach, które mogą postawić osoby trzecie w niekorzystnym świetle.

Sędzia Bogdan Kostyk uznał, że nie ma żadnych podstaw do wyłączenia jawności sprawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza