Proces policjanta z Lęborka. Założył kajdanki niepełnosprawnemu 70-latkowi. Ten oskarża go o przekroczenie uprawnień [wideo, zdjęcia]

Robert Gębuś
Proces policjanta z Lęborka oskarżonego o przekroczenie uprawnień 19.09.2019 Robert Gębuś
Zbigniew Chrycyk z Lęborka oskarżył policjanta Jerzego H. o przekroczenie uprawnień. W maju 2017 roku mężczyzna został zatrzymany przy ul. Staromiejskiej podczas jazdy rowerem w niedozwolonym miejscu. Policjant patrolu skuł go kajdankami. 70-letni Zbigniew Chrycyk domaga się zwolnienia funkcjonariusza ze służby i wpłaty na fundusz osób niepełnoprawnych.

Rozprawa przed Sądem Rejonowym w Lęborku to wynik zażalenia, jakie złożył Zbigniew Chrycyk po tym, jak Prokuratura Okręgowa w Słupsku umorzyła postępowanie w tej sprawie. Sąd uznał zażalenie i stwierdził, że prokuratura nie dopełniła wszystkich wymaganych czynności zmierzających do ustalenia, czy doszło do wyczerpania znamion przestępstwa i uchylił jej decyzję. Sprawa trafiła na wokandę.

Interwencja policji w Lęborku. Skuli rowerzystę, który jecha...

Co się wydarzyło na ul. Staromiejskiej w Lęborku?

Zbigniew Chrycyk został zatrzymany przy ulicy Staromiejskiej 24 maja 2017 roku. Jechał rowerem do lekarza, mimo, że ta ulica jest wyłączona z ruchu pojazdów, także rowerów. Chrycyk twierdzi, że jego ten zakaz nie dotyczy, bo jazda rowerem jest elementem rehabilitacji kolan.

- Mam zalecenie od lekarza, żeby jeździć rowerem. Mam uprawnienia, mogę się po Staromiejskiej rowerem poruszać. Twierdzi to samo starostwo, wydział komunikacji - przekonuje Chrycyk. - Nie mam błony maziowej w kolanach. Jazda na rowerze powoduje, że je rozmasowuję i je odciążam. Jeżdżę bardzo powoli, mam przy sobie laskę, podpieram się.

Zbigniewa Chrycyka zatrzymał patrol złożony z policjantki i policjanta z KPP Lębork i dwóch funkcjonariuszy Szkoły Policji w Słupsku. Dowodził im st.sierż. Jerzy H. Kiedy mężczyzna nie chciał zejść z roweru, zdecydował o skuciu go w kajdanki.

- Niedługo wcześniej przeszedłem operację ręki. Jeszcze miałem na niej szwy - mówi Chrycyk. - Policjant mnie złapał za bark, skuł mnie. Ze szpitala z Wejherowa mam opinię, że nie mogę mieć wykręcanej ręki do tyłu, bo mam uszkodzone barki. Mimo, że pokazałem wszystkie dokumenty, że jestem osobą niepełnosprawną, że nie mogę poruszać się normalnie, policjant widział założone szwy, to założył mi kajdanki i ścisnął tak mocno, że uszkodził nerw i naczynia krwionośne. W tej chwili ręka jest niesprawna.

Wideo z interwencji na ul. Satromiejskiej w Lęborku:

\

Na Staromiejskiej w czasie interwencji zebrał się tłum. Obserwatorzy domagali się rozkucia Chrycyka. Patrol policji przyjechał i zdjął kajdanki mężczyźnie. Wezwano również pogotowie ratunkowe, które zawiozło Chrycyka do szpitala.

Mężczyzna twierdzi, że tego funkcjonariuszowi nie podaruje.

- Nie odpuszczę tego - mówi Chrycyk. - Policjanta muszą wyrzucić z pracy i musi zapłacić na fundację osób niepełnosprawnych. Dla siebie nie chcę nic.

Jerzy H. nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że założenie kajdanek było reakcją na agresywne zachowanie mężczyzny, próbę opuszczenia miejsca rowerem, niestosowanie się do poleceń i wulgaryzmy wobec policjantów.

Policjant Jerzy H.: - Założenie kajdanek było reakcją na agresywne zachowanie mężczyzny, próbę opuszczenia miejsca rowerem, niestosowanie się do poleceń i wulgaryzmy wobec policjantów.

Policjant przekroczył uprawnienia? Zeznania świadków

Policjanci, którzy przyjechali radiowozem na miejsce i polecili rozkucie Zbigniewa Chrycyka widzieli tę sytuację z różnych perspektyw.

- W czasie gdy przyjechaliśmy, pan Chrycyk siedział na rowerze i miał założone kajdanki z tyłu. Pan Zbyszek uskarżał się na rękę - mówi Leszek Lewandowski, policjant KPP Lębork, który zna również Chrycyka prywatnie. - Jeśli chodzi o zachowanie pana Chrycyka, to po rozkuciu wziął swoją laskę, którą miał przy rowerze i uniósł ją do góry, ale nic z nią nie robił. Chrycyk był zdenerwowany, ale w mojej obecności nie wyzywał interweniujących policjantów, ani mnie.

W opinii drugiego z policjantów patrolu, Chrycyk jednak był wulgarny i agresywny. - Chrycyk siedział na rowerze, miał założone z tyłu kajdanki. Był zdenerwowany. Krzyczał w stronę Jerzego H. że jest debilem, idiotą, bezmózgiem, że jest poje...y itp - zeznawał Leszek Domaros, drugi z policjantów patrolu KPP Lębork, który przyjechał na wsparcie interwencji. - Wyzwiska te kierował wyraźnie w stronę Jerzego H. Chrycyk nie wyglądał na osobę chorą, ani potrzebującą pomocy lekarskiej.

Na polecenie patrolu, Jerzy H. rozpiął jedną z kajdanek. - Wtedy widziałem, że Chrycyk chwycił laskę, którą miał przy rowerze i podniósł ją do góry. W mojej ocenie wyglądało to tak, jakby zamachnął się na Jerzego H. Jakby chciał uderzyć i przy tym mówił do Jerzego H., że mu przypie...i.

Czytaj także

Świadkowie, którzy widzieli to zajście nie pamiętali już wielu szczegółów. Jeden z lęborczan, który domagał się od policjantów natychmiastowego rozkucia Zbigniewa Chrycyka uważa, że problem policja mogła rozwiązać inaczej.

- Moja interwencja w stosunku do policjantów była słowna, że nie można w ten sposób w kajdanki zakuć człowieka - mówi Ryszard B. - Nie pamiętam, jak zareagował funkcjonariusz. Przekazywałem mu ustnie, że to nie jest jakiś bandzior i że można go obezwładnić w inny sposób, nie przy pomocy kajdanek. Nie pamiętam, co mówił oskarżyciel i czy skarżył się na swój stan zdrowia. Nie widziałem, żeby oskarżyciel wykonywał jakieś ruchy. Z tego co widziałem, to nie reagował.

Proces policjanta z Lęborka. Obrona: "Założenie kajdanek było zasadne"

Zdaniem obrońcy Jerzego H., interwencja i założenie kajdanek były zasadne.

- W opinii obrony użycie kajdanek było całkowicie zasadne - mówi mec. Bartosz Fieducik.- Oczywiście w opinii osób postronnych mogło być to w jakimś sensie zrozumiałe, bo widziały tylko fragment interwencji. Natomiast osoba zatrzymana od samego początku stawiała opór. Zaproponowano jej mandat za jazdę rowerem w miejscu, gdzie jest ona zakazana, a odmówiła. Nie chciała wykonywać poleceń funkcjonariuszy. Wręcz zagroziła, że może w to miejsce przyjechać samochodem, więc policjanci znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Mieli do czynienia z osobą, która stawiała opór, która groziła, że może zintensyfikować swoje działania, które będą zagrażały bezpieczeństwu przechodniów. Musieli podjąć jakieś działania. Jedyne działania, jakie mogli podjąć w tym momencie, to oczywiście kajdanki, przy czym chcę zauważyć, że były one założone na taki czas, jaki był niezbędny.

W opinii Fieducika, założenie kajdanek do tyłu nie nosi w sobie żadnych znamion dodatkowej represji.

- Przepisy są jednoznaczne. podstawowym sposobem użycia kajdanek, jest zakucie rąk za plecami - twierdzi Fieducik. - Gdy tylko te kajdanki zostały zdjęte, ten pan zaczął realizować swoje groźby, które wcześniej artykułował i podniósł laskę na funkcjonariuszy. Sytuacja jest skomplikowana, przy czym w świetle prawa założenie kajdanek nie jest dopuszczalne i nie dyskwalifikuje tego środka przymusu wobec osób niepełnosprawnych, a nie można ich stosować tylko wobec osób o widocznym kalectwie, a ten pan nie poruszał się na wózku inwalidzkim, nie poruszał się na rowerze przeznaczonym dla inwalidów. Poruszał się na normalnym rowerze i był osoba dość sprawną o czym świadczy choćby gest wymachiwania ta laską.

Mec. Bartosz Fieducik: - Kajdanek nie można stosować tylko wobec osób o widocznym kalectwie, a ten pan nie poruszał się na wózku inwalidzkim, nie poruszał się na rowerze przeznaczonym dla inwalidów. Poruszał się na normalnym rowerze i był osoba dość sprawną, o czym świadczy choćby gest wymachiwania ta laską.

Bartosz Fieducik twierdzi, że Zbigniew Chrycyk nie miał uprawnień do jazdy rowerem po ul. Staromiejskiej.

- Pan powołuje się na zaświadczenie lekarskie, gdzie niejako zaleca się jazdę na rowerze - mówi Bartosz Fieducik. - Takie zaświadczenie nie stanowi immunitetu zezwalającego na jazdę w miejscu, gdzie taki zakaz obowiązuje. Po coś ten znak został postawiony i należy go przestrzegać. Zaświadczenie jest jedynie sugestią, że osoba posiadająca zaświadczenie powinna jeździć na rowerze.

Nie wszyscy świadkowie stawili się na rozprawę. Kolejny termin rozprawy został wyznaczony na 12 grudnia 2019.

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Wideo

Materiał oryginalny: Proces policjanta z Lęborka. Założył kajdanki niepełnosprawnemu 70-latkowi. Ten oskarża go o przekroczenie uprawnień [wideo, zdjęcia] - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
G
21 września, 10:03, Buka:

Na filmie padają kwestie " Ty [wulgaryzm]", "zaraz Ci przypierdolę" itp i jest zamach laską. Jak ktos twierdzi, że dziadek był spokojny to niech sie leczy. Zawalił policjant, bo powinien zatrzymać procesowo sprawcę znieważenia. Ale tak jest: jak się ma miękkie serce to trzeba mieć twardą [wulgaryzm].

Ewidentny brak nadzoru nad służbą. Wypuścili młodych policjantów tylko po to, żeby ich w statystykach wykazać

G
Gość
22 września, 18:51, Gość:

przecież p. Chrycyk to osoba niespełna rozumu- powinien się leczyć. A co ten pseudo policjant Lewandowski mówi; że był spokojny, nie wyzywał, a kto mu dał dar rozkazywania, żeby wydawać polecenie innemu policjantowi, który podjął interwencje. Przecież Lewandowski tylko przyjechał w asystę. Kim on jest? Kto tu mówi prawdę Lewandowski czy ten drugi policjant, który twierdzi, że Chrycyk był agresywny, wulgarny- o co tu chodzi;prywata?

Skoro sam policjant stwierdził, że zna gościa prywatnie to nie powinien zeznawać w sprawie, bo jest niewiarygodny

n
naruszł prawo

stary niepełnosprawny ale nadal niebezpieczny - w USA Policjant pewnie najpierw by strzelił do staruszka a potem założył mu kajdanki... no ale tam jest demokracja

G
Gość

przecież p. Chrycyk to osoba niespełna rozumu- powinien się leczyć. A co ten pseudo policjant Lewandowski mówi; że był spokojny, nie wyzywał, a kto mu dał dar rozkazywania, żeby wydawać polecenie innemu policjantowi, który podjął interwencje. Przecież Lewandowski tylko przyjechał w asystę. Kim on jest? Kto tu mówi prawdę Lewandowski czy ten drugi policjant, który twierdzi, że Chrycyk był agresywny, wulgarny- o co tu chodzi;prywata?

G
Gość

Widzę tu kilka znieważen ([wulgaryzm] palancie i o braku mózgu), dziwię się że policjanci tego nie poruszyli. Osoby postronne jak zwykle życzliwe (nie proszę pani "mądrej", policjant umundurowany nie ma obowiązku pokazywać legitymacji)

G
Gość

Państwo prawa. Funkcjonariusz przed sądem się tłumaczy z wykonywania powierzonych obowiązków, a sprawca wykroczenia i przestępstwa- pieniacz się cieszy

T
Tt

Drugi dziadek w okularach i ta co szczeka z za kamery co najmniej zakłócają porządek publiczny

.
19 września, 20:08, Gość:

nie wiem jakiego stopnia pan Zbigniew Chrycyk jest niepełnosprawny ,czy ma legitymacje itd

Jedno jest pewne osób niepełnosprawnych stopień znaczny znak B-1 Znak B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy;

NIE DOTYCZY . Moge tam samochodem z niepełnosprawną córka wjechać kiedy będzie taka potrzeba , nie mówiąc o tym aby ona nie mogła tam jechać rowerem

20 września, 10:37, Xyz:

W Polsce nie wolno jeździć rowerem po chodniku, są wyjątki kiedy można ale ogólnie zasada mówi "nie".

Zakaz jazdy rowerem nie jest równoznaczny z zakazem ruchu po drodze.

I najważniejsza kwestia jest taka, że każdy się dopiernicza do posłów, sędzię i innych osób, które posiadają immunitet ale szary człowiek, który takie coś zrobi to już pasuje? Wciskanie kitu, że policjanci zapominają na rozprawach, gdzie oni mają tysiące interwencji, a ten świadek co się wypowiada, nie potrafi zapamiętać jednej sytuacji? Jak mnie policja zatrzymała, a pamiętam, że słusznie dostałem pouczenie to pamiętam słowo w słowo co do mnie mówili bo jednak trochę stresu było, żeby nie dostać mandatu. Ale jednak świadek pamięta tylko to co chciał pamiętać.

20 września, 11:50, mendolina:

no to psiarnia zaczęła ujadać, tylko zapomina jak fałszuje akta, zaciera ślady, namawia do fałszywych zeznań, odmawia dochodzenia, zatrudnia lewych biegłych, podrabia podpisy, ostrzegs przestępców itd., itp.

Masz dowody? Zgłoś

B
Buka

Na filmie padają kwestie " Ty [wulgaryzm]", "zaraz Ci przypierdolę" itp i jest zamach laską. Jak ktos twierdzi, że dziadek był spokojny to niech sie leczy. Zawalił policjant, bo powinien zatrzymać procesowo sprawcę znieważenia. Ale tak jest: jak się ma miękkie serce to trzeba mieć twardą [wulgaryzm].

O
Olo

Czy przy znakach zakazu ruchu jest tabliczka, że nie dotyczy tych, co im lekarz zalecił? Bo jak nie ma, a dziadek nie poniesie kary to ja wsiadam w auto i jeżdżę 150 km/h w terenie zabudowanym. Lekarz mi zalecił, bo mnie to uspokaja

m
macocha Kasia
20 września, 10:43, Ona:

Matko jak najdalej od tego człowieka nudzi się i wszędzie skargi pisze zastrasza.

a ma nie pisać, tylko tak jak ty mówić, że deszcz pada, żenua

O
Ona

Matko jak najdalej od tego człowieka nudzi się i wszędzie skargi pisze zastrasza.

X
Xyz
19 września, 20:08, Gość:

nie wiem jakiego stopnia pan Zbigniew Chrycyk jest niepełnosprawny ,czy ma legitymacje itd

Jedno jest pewne osób niepełnosprawnych stopień znaczny znak B-1 Znak B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy;

NIE DOTYCZY . Moge tam samochodem z niepełnosprawną córka wjechać kiedy będzie taka potrzeba , nie mówiąc o tym aby ona nie mogła tam jechać rowerem

W Polsce nie wolno jeździć rowerem po chodniku, są wyjątki kiedy można ale ogólnie zasada mówi "nie".

Zakaz jazdy rowerem nie jest równoznaczny z zakazem ruchu po drodze.

I najważniejsza kwestia jest taka, że każdy się dopiernicza do posłów, sędzię i innych osób, które posiadają immunitet ale szary człowiek, który takie coś zrobi to już pasuje? Wciskanie kitu, że policjanci zapominają na rozprawach, gdzie oni mają tysiące interwencji, a ten świadek co się wypowiada, nie potrafi zapamiętać jednej sytuacji? Jak mnie policja zatrzymała, a pamiętam, że słusznie dostałem pouczenie to pamiętam słowo w słowo co do mnie mówili bo jednak trochę stresu było, żeby nie dostać mandatu. Ale jednak świadek pamięta tylko to co chciał pamiętać.

G
Gość
19 września, 20:08, Gość:

nie wiem jakiego stopnia pan Zbigniew Chrycyk jest niepełnosprawny ,czy ma legitymacje itd

Jedno jest pewne osób niepełnosprawnych stopień znaczny znak B-1 Znak B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy;

NIE DOTYCZY . Moge tam samochodem z niepełnosprawną córka wjechać kiedy będzie taka potrzeba , nie mówiąc o tym aby ona nie mogła tam jechać rowerem

20 września, 9:22, Gość:

polska język trudna język

20 września, 10:26, Gość:

Radzę doczytać kogo dotyczą wyłączenia

Nie ma Pan racji

G
Gość
19 września, 20:08, Gość:

nie wiem jakiego stopnia pan Zbigniew Chrycyk jest niepełnosprawny ,czy ma legitymacje itd

Jedno jest pewne osób niepełnosprawnych stopień znaczny znak B-1 Znak B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy;

NIE DOTYCZY . Moge tam samochodem z niepełnosprawną córka wjechać kiedy będzie taka potrzeba , nie mówiąc o tym aby ona nie mogła tam jechać rowerem

20 września, 9:22, Gość:

polska język trudna język

Radzę doczytać kogo dotyczą wyłączenia

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3