Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proces Sokratesa, czyli przykład zdalnego trybu studiowania na Akademii Pomorskiej

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Migawka z zajęć w trybie zdalnym studentów I roku prawa AP. Temat zajęć "Obrona Sokratesa".
Migawka z zajęć w trybie zdalnym studentów I roku prawa AP. Temat zajęć "Obrona Sokratesa". Wojciech Frelichowski
Od kilku miesięcy studenci Akademii Pomorskiej w Słupsku, tak jak w wielu innych uczelniach, zdobywają wiedzę w z tzw. zdalnym trybie kształcenia. Dzięki uprzejmości kierownictwa Instytutu Prawa i Administracji mieliśmy okazję wziąć udział w takich zajęciach.

Z powodu pandemii koronawirusa w większości wyższych uczelni w Polsce, w tym także Akademia Pomorska w Słupsku, już od wiosny zeszłego roku realizuje kształcenie studentów głównie w formie zdalnej. Czyli do studiowania wykorzystywane są komputery, łącze internetowe oraz program, który pozwala grupie studentów się połączyć z wykładowcą prowadzącym zajęcia.

Jak w praktyce przebiegają takie zajęcia mogliśmy się przyjrzeć podczas ćwiczeń na I roku prawa w Instytucie Prawa i Administracji AP. Zajęcia prowadził prof. dr hab. Przemysław Dąbrowski, a ich tematem był proces Sokratesa oparty na dziele „Obrona Sokratesa” Platona.

Sokrates, wybitny filozof starożytnej Grecji, został oskarżony przez swoich przeciwników o wyznawanie innej religii, niż ta, którą uznaje państwo. Sokrates stanął przed sądem ludowym. Przebieg tego procesu przekazał Platon w swoim dziele, które jest obecnie wykorzystywane do kształcenia prawników. Studenci mogą zapoznać się z tym, jak przebiegał proces sądowy w starożytnych Atenach (elementy historii prawa), a przede wszystkim prześledzić mowy świadków, oskarżycieli oraz sposobu, w jaki bronił się Sokrates.

- „Obrona Sokratesa”, to uniwersalne dzieło które można wykorzystać zarówno podczas wykładów, jak i ćwiczeń. W tym drugim przypadku zaproponowałem studentom symulację procesu Sokratesa, czyli żeby wcielili się w role uczestników tej rozprawy – mówi prof. dr hab. Przemysław Dąbrowski.

W ćwiczeniach uczestniczyli studenci I roku prawa na Akademii Pomorskiej. Choć były to zajęcia w trybie online, ich uczestnicy przygotowali się nie tylko pod względem merytorycznym, ale również wizualnym – występowali bowiem w togach charakterystycznych dla starożytnych Greków.

Jak wyjaśnia prof. Przemysław Dąbrowski, zajęcia w oparciu o „Obronę Sokratesa” mają nie tylko za zadanie zapoznanie studentów z historią prawa. To także znakomita szkoła dla kształcenia elokwencji.

– I jestem pod wrażeniem sprawności językowej studentów, którzy uczestniczyli w tych zajęciach, choć to dopiero trzeci miesiąc ich studiowania i do tego wyłącznie w trybie zdalnym – podkreśla prof. Przemysław Dąbrowski. - Dla prawnika mowa i język, to część warsztatu, którym się posługuje w swojej pracy. Od tego, w jaki sposób opanuje sztukę mówienia może przecież zależeć przebieg procesu, w którym uczestniczy – dodaje.

Akademia Pomorska kształci studentów na kierunku prawo i administracja od października 2019 roku. W tym celu powołano do życia Instytut Prawa i Administracji. Zarówno podczas pierwszej rekrutacji na kierunek prawo i administracja, jak w rekrutacji na rok akademicki 2020/2021, ten kierunek cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów.

Zobacz także: Centrum Symulacji Medycznej. Nowoczesne laboratorium telemedyczne w Akademii Pomorskiej

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza