Program Pierwsze Mieszkanie szansą na pobudzenie rynku...

  Program Pierwsze Mieszkanie szansą na pobudzenie rynku mieszkaniowego? [SONDA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać, co sądzą o programie Pierwsze Mieszkanie deweloperzy.
  1/11
  przejdź do galerii

  Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać, co sądzą o programie Pierwsze Mieszkanie deweloperzy. ©Fot. Jakub Steinborn

  Ogłoszony na początku tego roku program Pierwsze Mieszkanie już od początku wywołuje skrajne emocje. Sceptycy porównują go do poprzednich, nieudanych propozycji rządu, a entuzjaści widzą w nim receptę na poprawę sytuacji nabywców, a tym samym rynku mieszkaniowego. A co na ten temat sądzą deweloperzy? W naszej GALERII sonda. Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać, co sądzą o programie Pierwsze Mieszkanie deweloperzy.

  Program Pierwsze Mieszkanie  Ten program już od początku wywołuje skrajne emocje. Czy jest receptą na poprawę sytuacji nabywców? Czy to kolejna nieudana propozycja rządu? Jak oceniają program i jakie widzą w nim szanse i zagrożenia? Na te i inne pytania odpowiadają przedstawiciele firm deweloperskich w sondzie, którą przeprowadził portal RynekPierwotny.pl .

  Zobacz w naszej GALERII opinie deweloperów  Zobacz galerię

  Oto niektóre z wypowiedzi deweloperów:  Angelika Kliś, członek zarządu ATAL

  Wsparcie systemowe, które w postaci Programu Pierwsze Mieszkanie zapowiada resort, na pewno ma szansę przełożyć się na koniunkturę na rynku nieruchomości i przyczynić do poprawy wyników sprzedażowych firm deweloperskich.
  Jednakże nie zapominajmy, że jego beneficjentami będą osoby, które i tak planowały zakup mieszkania, a teraz tylko odłożą swoją decyzję w czasie – do poznania warunków programu, którego wdrożenie jest planowane na połowę roku. Chwilowo więc może to pogorszyć sytuację.

  ZOBACZ TEŻ:
  Waloryzacja czynszów w 2023 r. bardzo mocno uderzy w najemców

  Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development  Niewątpliwie na plus należy zaliczyć rozszerzenie (względem wcześniejszych propozycji) przedziału wiekowego osób, które mogą z niego skorzystać, brak konieczności posiadania wkładu własnego, a przede wszystkim możliwość zaciągnięcia kredytu oprocentowanego na 2%. Jedyną barierą dla klienta pozostaje wysokość kredytu, która w przypadku par wynosi 600 tys. zł.

  Tomasz Łapiński, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska  Seria podwyżek stóp procentowych i zaostrzenie zasad udzielania kredytów przez banki sprawiły, że zdolność kredytowa Polaków drastycznie spadła. Wzrosły za to raty i koszty oprocentowania kredytu. W efekcie młodzi Polacy bez gotówki nie są dziś w stanie, mimo chęci, kupić, a przede wszystkim spłacać własnego M.

  Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park  Trzeba przyznać, że ostatni czas był bardzo trudny dla klientów, między innymi ze względu na wysokie stopy procentowe, dlatego propozycja nowego programu to właściwie reakcja na tę sytuację rynkową.

  Więcej:


   
  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Polub nas na Facebooku

  Wideo

  Zdjęcia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej