Program Pierwsze Mieszkanie szansą na pobudzenie rynku...

    Program Pierwsze Mieszkanie szansą na pobudzenie rynku mieszkaniowego? [SONDA]

    Zdjęcie autora materiału

    Aktualizacja:

    Dziennik Bałtycki

    Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać, co sądzą o programie Pierwsze Mieszkanie deweloperzy.
    1/11
    przejdź do galerii

    Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać, co sądzą o programie Pierwsze Mieszkanie deweloperzy. ©Fot. Jakub Steinborn

    Ogłoszony na początku tego roku program Pierwsze Mieszkanie już od początku wywołuje skrajne emocje. Sceptycy porównują go do poprzednich, nieudanych propozycji rządu, a entuzjaści widzą w nim receptę na poprawę sytuacji nabywców, a tym samym rynku mieszkaniowego. A co na ten temat sądzą deweloperzy? W naszej GALERII sonda. Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać, co sądzą o programie Pierwsze Mieszkanie deweloperzy.

    Program Pierwsze Mieszkanie



    Ten program już od początku wywołuje skrajne emocje. Czy jest receptą na poprawę sytuacji nabywców? Czy to kolejna nieudana propozycja rządu? Jak oceniają program i jakie widzą w nim szanse i zagrożenia? Na te i inne pytania odpowiadają przedstawiciele firm deweloperskich w sondzie, którą przeprowadził portal RynekPierwotny.pl .

    Zobacz w naszej GALERII opinie deweloperów



    Zobacz galerię

    Oto niektóre z wypowiedzi deweloperów:



    Angelika Kliś, członek zarządu ATAL

    Wsparcie systemowe, które w postaci Programu Pierwsze Mieszkanie zapowiada resort, na pewno ma szansę przełożyć się na koniunkturę na rynku nieruchomości i przyczynić do poprawy wyników sprzedażowych firm deweloperskich.
    Jednakże nie zapominajmy, że jego beneficjentami będą osoby, które i tak planowały zakup mieszkania, a teraz tylko odłożą swoją decyzję w czasie – do poznania warunków programu, którego wdrożenie jest planowane na połowę roku. Chwilowo więc może to pogorszyć sytuację.

    ZOBACZ TEŻ:
    Waloryzacja czynszów w 2023 r. bardzo mocno uderzy w najemców

    Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development



    Niewątpliwie na plus należy zaliczyć rozszerzenie (względem wcześniejszych propozycji) przedziału wiekowego osób, które mogą z niego skorzystać, brak konieczności posiadania wkładu własnego, a przede wszystkim możliwość zaciągnięcia kredytu oprocentowanego na 2%. Jedyną barierą dla klienta pozostaje wysokość kredytu, która w przypadku par wynosi 600 tys. zł.

    Tomasz Łapiński, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska



    Seria podwyżek stóp procentowych i zaostrzenie zasad udzielania kredytów przez banki sprawiły, że zdolność kredytowa Polaków drastycznie spadła. Wzrosły za to raty i koszty oprocentowania kredytu. W efekcie młodzi Polacy bez gotówki nie są dziś w stanie, mimo chęci, kupić, a przede wszystkim spłacać własnego M.

    Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park



    Trzeba przyznać, że ostatni czas był bardzo trudny dla klientów, między innymi ze względu na wysokie stopy procentowe, dlatego propozycja nowego programu to właściwie reakcja na tę sytuację rynkową.

    Więcej:


     




    Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Komentarze

    Polub nas na Facebooku

    Wideo

    Zdjęcia

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej