Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Programy europejskie pozwalają wyjść więźniom na prostą

Rafał Czabrowski, [email protected], Fot. Archiwum
Dzięki programom aktywizacyjnym, osadzeni mogą np. nauczyć się zawodu malarza.
Dzięki programom aktywizacyjnym, osadzeni mogą np. nauczyć się zawodu malarza.
Z czym kojarzy się wszystkim więzienie? Oczywiście z osadzonymi i ich resocjalizacją. Okazuje się jednak, że Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie z powodzeniem wykorzystuje unijne fundusze na aktywizację osadzonych.

Pod koniec ubiegłego roku zakłady karne oraz areszty śledcze w okręgu koszalińskim rozpoczęły realizację projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Skąd wziął się pomysł na tego typu działanie? Na nasze pytanie odpowiada płk Krzysztof Olkowicz, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie:

- Z roku na rok do więzień trafiają coraz młodsi ludzie. Mają po 18 -19 lat i są do tego bez żadnego wyuczonego zawodu. Odsiedzą swoją karę, wyjdą na wolność i co dalej? Nie mając żadnego fachu w ręku prędzej czy później zadrą z prawem i do nas wrócą. Dlatego trzeba temu przeciwdziałać już w więzieniu. Dzięki unijnym funduszom rozpoczęliśmy aktywizację zawodową młodocianych. Strategicznym celem tego programu jest zdobycie umiejętności oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych, zmniejszenie stopnia ich wykluczenia społecznego oraz przystosowanie do wymogów rynku pracy. Projekt realizuje siedem jednostek penitencjarnych: Areszt Śledczy w Koszalinie, Areszt Śledczy w Słupsku, Zakład Karny w Koszalinie, Zakład Karny w Czarnem, Zakład Karny w Starem Bornem, Zakład Karny w Wierzchowie oraz Zakład Karny w Szczecinku.

Okazuje się, że inspektorat podjął współpracę z powiatowymi urzędami pracy dzięki czemu ma rozeznanie jacy fachowcy są obecnie najbardziej potrzebni na rynku. Teraz prowadzone są szkolenia m.in. na brukarzy, hydraulika-elektryka, technologa robót wykończeniowych w budownictwie, stolarza, spawacza oraz fryzjera.

- Dla wielu więźniów to jedyna możliwość zaistnienia na rynku pracy po wyjściu z więzienia. Oczywiście osoby, które ukończą przysposobienie do zawodu nie są pozostawieni samym sobie. Pracują na rzecz zakładów karnych poprawiając warunki skazanych. Jednak staramy się także szukać im pracy poza jednostką penitencjarną. 40 procent wszystkich więźniów pracuje na zewnątrz zakładu. Oczywiście muszą to być tacy skazani, którzy nie zagrażają społeczeństwu. Nasi więźniowie pracują w koszalińskich i słupskich firmach. Pracodawcy wystawiają im bardzo pochlebną opinię. Osadzeni oprócz zdobywania doświadczenia zawodowego i kontaktu z pracodawcą dodatkowo otrzymują wynagrodzenie. Śmiało mogę powiedzieć, że szkolenia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osadzonych - mówi płk Krzysztof Olkowicz. Jednocześnie dodaje, że w podległych mu jednostkach skazańcy pracują także jako wolontariusze w domach opieki społecznej i hospicjach.

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w podległych jednostkach Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie zostały doposażone w niezbędny sprzęt audio-wizualny przywięzienne kluby pracy.

Wsparcie otrzymują w nich osoby odbywające karę pozbawienia wolności, które nie posiadają nawyku pracy oraz umiejętności efektywnego poszukiwania zatrudnienia. Są to często osoby m.in. uzależnione od alkoholu i narkotyków - mające trudności w znalezieniu pracy. Trafiają się też więźniowie często bez stażu na jakimkolwiek stanowisku zawodowym, będący od wielu lat bezrobotnymi. W klubach pracy mogą nauczyć się jak pisać CV, jak dobrze sprzedać się na rynku oraz jak prowadzić rozmowę z przyszłym pracodawcą.

Nowością może być także stworzenie centrów szkoleniowych w zakładach karnych i aresztach śledczych, do których przymierza się OISW w Koszalinie. Według dyrektora płk Olkowicza doprowadzi to do dalszej aktywizacji zawodowej skazanych.

Dzięki programom aktywizacyjnym, osadzeni mogą np. nauczyć się zawodu malarza.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza