Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Programy lojalnościowe będzie można skarżyć do sądu

Redakcja
Nie otrzymałeś obiecanego prezentu? Teraz możesz dochodzić swoich praw.
Nie otrzymałeś obiecanego prezentu? Teraz możesz dochodzić swoich praw.
Programy lojalnościowe cieszą się dużą popularnością wśród klientów, ale okazuje się, że prowadzące je firmy nie zawsze wywiązują się z tego, co obiecują za przynależność do nich.

Po wydaniu precedensowego wyroku w sprawie programu Vitay dla klientów stacji benzynowych PKN Orlen będzie można zaskarżyć warunki wszystkich programów lojalnościowych.

Sąd Najwyższy w wyroku uznał, że sądy mogą kontrolować zapisy wzorców tak zwanych programów lojalnościowych pod kątem ich zgodności z prawami konsumentów.

Co to oznacza dla uczestników tych popularnych programów? Przede wszystkim to, że będą oni mogli skarżyć do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów warunki wszystkich programów lojalnościowych.**W tej sprawie mogą się też zwrócić do powiatowych lub miejskich rzeczników praw konsumentów**. Jeśli sąd uzna jakieś postanowienie zaskarżonego regulaminu za niedozwolone, będzie to równoznaczne z tym, że także inni przedsiębiorcy nie będą mogli go stosować.

Czytaj też: Jakie prawa konsumeckie przysługują nam podczas wyprzedaży

Stowarzyszenie Towarzystwo Lexus, które wystąpiło z pozwem przeciwko programowi Vitay Orlenu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kwestionowało między innymi zastrzeżone w regulaminie prawo firmy do zmiany regulaminu oraz katalogu programu Vitay w dowolnym momencie trwania programu, prawo wykluczenia z programu za naruszenie regulaminu i wstrzymania wymiany punktów na prezenty czy kupony w razie uzasadnionego podejrzenia, że punkty uczestnik otrzymał za zakupy towarów lub usług, do których w rzeczywistości nie doszło.

Okazuje się, że choć regulamin programu lojalnościowego nie jest umową, to jego postanowienia mogą jednak być uznane za niedozwolone. I tak było w przypadku postanowień, których dotyczyła skarga kasacyjna.

Czytaj też: Nie płaćmy, bo nie musimy

Programy lojalnościowe mają duże znaczenie dla konsumentów, którzy przystępując do nich oczekują określonych korzyści. Do tej pory ich regulaminy pozostawały poza kontrolą i dzięki temu przedsiębiorcy łatwo mogli wycofać się z wcześniejszych postanowień. Decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że po przystąpieniu do programu jego regulamin staje się częścią umowy, jaką zawieramy na zakup towarów i usług i za niewywiązanie się z jego postanowień możemy program skarżyć.

Źródło: podlaskie.strefabiznesu.pl

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza