Projekt budżetu Bytowa na 2022 rok. Nowe drogi, chodniki i miliony w zamek

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Projekt budżetu Bytowa na 2022 rok już gotowy. Bytów dba o perełkę miasta - zamek. W warowni szykuje się kolejna inwestycja.
Projekt budżetu Bytowa na 2022 rok już gotowy. Bytów dba o perełkę miasta - zamek. W warowni szykuje się kolejna inwestycja. Sylwia Lis
Udostępnij:
Projekt budżetu Bytowa na 2022 rok. Nowe drogi, chodniki i miliony w zamek. W planach duża inwestycja: chodzi o budowę pierwszego etapu drogi Przyborzyce-ul. Mickiewicza.

Jest projekt budżetu gminy na 2022 rok. Z niego wynika, że dochody wyniosą około 116,9 miliona złotych, wydatki 136, 2 miliona złotych, natomiast deficyt wyniesie 19,3 miliona złotych. Będzie on pokryty z przychodów pochodzących między innymi z kredytu i wolnych środków.
Dla mieszkańców gminy najważniejsze są inwestycje. Czasem te niewielkie, które mają poprawić jakość życia. W projekcie znalazło się dużo przedsięwzięć związanych z budową dróg, chodników, czy oświetlenia.

Inwestycje rozpoczynane w 2022 roku

Będzie więc budowa dróg na osiedlu Nowy Bytów, przebudowa ulicy Kwiatowej – trzeci etap, ciągu pieszo-rowerowego w Udorpiu, przebudowa ulicy Polnej, modernizacja drogi dojazdowej do Przedszkola nr 1 w Bytowie, przygotowane zostaną projekty techniczne drogi pieszo-rowerowej na trasie Dąbie-Gostkowo, drogi wraz ze skrzyżowaniem w Udorpiu, Fiołkowej i Piwonii w Bytowie. Urząd szykuje się również do przygotowania projektu technicznego budowy drogi łączącej ul. Przemysłową z ulicą Brzozową. I jeszcze jedna dobra wiadomość. W przyszłym roku powinna być gotowa koncepcja i projekt budynków komunalnych. Zmodernizowany zostanie również system monitoringu miasta. Rodziców ucieszy fakt przebudowy zatoki przy Szkole Podstawowej nr 5 w Bytowie.
- Wiaty póki co nie będzie – mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. – Szykuje się przebudowa placówki, wówczas o tym pomyślimy.

Zadania inwestycyjne kontynuowane w 2022 roku

Tu mamy sporo projektów technicznych. Dotyczą budowy drogi w Świątkowo-Przyborzyce, Wrzosowej w Bytowie, Drzymały, Miłej, na osiedlu Przylesie, a także ronda Brzozowa-Kochanowskiego-Zielona, a także przebudowa skrzyżowania Dworcowa-Wojska Polskiego-Drzymały. Szykuje się też długo oczekiwana przez mieszkańców przebudowa i budowa chodników w Pomysku Wielkim. Gmina chce też zlecić przygotowanie planu technicznego kaplicy cmentarnej przy tzw. nowym cmentarzu oraz toalet publicznych przy ulicy Podzamcze.
Dobra wiadomość dla uczniów. W 2022 roku będzie zmodernizowana sala gimnastyczna przy SP 2 w Bytowie. Jest też szansa, że podczas dużych ulew miasta nie będzie już zalewać, bo ratusz zleci regulację koryta rzeki Bytowy. Bytowianie poczują się też bezpiecznie, w parku Nad Borują pojawi się oświetlenie.
Kolejne inwestycje to: budowa parku wiejskiego z infrastrukturą towarzyszącą w Niezabyszewie, modernizacja schodów od ulicy Sikorskiego w Bytowie, modernizacja fontanny czy dostosowanie zamku do wymogów przeciw pożarowych i budowa windy.
- To duże przedsięwzięcie, koszt to ponad 2,5 złotych – mówi Sylka. – W części hotelowej pojawi się między innymi winda. Będziemy się starali ponieść standard obiektu nawet do hotelu trzy gwiazdkowego.

Najważniejsza inwestycja dl Bytowa?

- To ta, której w projekcie jeszcze nie ma, ale będzie – cieszy się Sylka. – Chodzi o budowę pierwszego etapu drogi Przyborzyce-Mickiewicza. Mamy już zapewnienie dofinansowania w wysokości 9,7 miliona złotych, a koszt inwestycji to około 11-12 milionów. Tu szykują się bardzo poważne prace ziemne, inwestycja będzie rozłożona na dwa lata. Przy ul. Lęborskiej i Przemysłowej pojawi się m.in. rondo. Jest sporo bardzo ważnych inwestycji pochłaniających dużo środków. To też budowa ciągu pieszego Bytów-Udorpie, czy przebudowa Konwaliowej, Fiołkowej, a także Ogrodowej.
Sesja budżetowa odbędzie się 22 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie