Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratorzy apelują do prezydent Słupska o kontrole instalacji gazowych we wszystkich mieszkaniach i wskazują na uchybienia PGM

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Krzysztof Piotrkowski
Wystąpienia, najpierw słupskiego prokuratora rejonowego, a później okręgowego, związane są z ustaleniami śledztwa w sprawie śmierci 13-letniej Nikoli Sendek, która zaczadziła się tlenkiem węgla w mieszkaniu komunalnym.

Dziewczynka zmarła w lutym tego roku. Prokuratura Rejonowa w Słupsku prowadziła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Nikoli, niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne z PGM za właściwe utrzymanie instalacji gazowych i wentylacyjnych w mieszkaniu komunalnym, które zajmowała rodzina państwa Sendek, oraz w sprawie narażenia na utratę zdrowia lub życia pozostałych mieszkańców kamienicy przy ulicy Rybackiej Słupsku.

Biegli z zakresu kominiarstwa i instalacji gazowych stwierdzili, że wysoki poziom tlenku węgla w łazience był skutkiem nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia i braku dopływu powietrza. Tego rodzaju piecyk nie powinien być zamontowany w pomieszczeniu o tak małej kubaturze.

Śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Słupsku, która czeka na wyniki oględzin pozostałych mieszkań w tej kamienicy i opinię gazowo-kominiarską.

- W związku z tą sprawą zastępca prokuratora rejonowego Marcin Natkaniec 13 lipca wystąpił do prezydent Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej jako do organu nadzorującego spółkę PGM z informacją o nieprawidłowościach w wykonywaniu zarządu lokalami mieszkalnymi przez PGM – mówi Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Prokurator wskazał na fakt, że przez lata nie realizowano zaleceń po przeglądach okresowych instalacji i zwrócił się o podjecie działań kontrolnych w spółce oraz o pisemną informację, co zrobiono w tym zakresie. Na pismo w imieniu prezydent miasta odpowiedziała Agnieszka Zwierz, dyrektor Wydziału Zarządzania Nieruchomościami, informując, że prezydent przekazała pismo prokuratora radzie nadzorczej PGM i zobowiązała spółkę do przygotowania informacji w tej sprawie.

Prokurator ma możliwość takiego wystąpienia, gdy w postępowaniu karnym stwierdzi poważne uchybienie w działaniu instytucji samorządowej. Jednak to nie koniec prokuratorskich apeli w sprawie instalacji gazowych.

- Po przejęciu sprawy przez prokuraturę okręgową 30 lipca słupski prokurator okręgowy Krzysztof Młynarczyk wystąpił do prezydent Słupska o niezwłoczne zainicjowanie kompleksowej kontroli we wszystkich lokalach mieszkalnych, których właścicielem jest miasto, wyposażonych w instalację gazową do podgrzewania wody – kontynuuje rzecznik. - Prokurator okręgowy poprosił o podjęcie konkretnych działań i informację o wynikach do końca września. Odpowiedzi na razie nie ma.

Zobacz także: Kampania „Ogień i czad - obudź czujność”. Tlenek węgla to cichy, podstępny zabójca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza