Prokuratura Okręgowa w Słupsku zabrała głos w sprawie Ireny i Zbigniewa Szklarzy, ofiar słupskiego dewelopera

Zbigniew Marecki

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
"Wśród osób pokrzywdzonych działalnością Wiesława Ś. oraz innych oskarżonych występują także Państwo Szklarz. W niniejszej sprawie Prokuratura Okręgowa w Słupsku m.in. będzie domagała się przed sądem naprawienia wyrządzonej przez oskarżonych szkody na rzecz wszystkich pokrzywdzonych" - napisał w oświadczeniu prokuratury prok. Paweł Wnuk, jej rzecznik prasowy

Oświadczenie prokuratury jest jej reakcją na dziennikarskie materiały, które pojawiły się w środę i czwartek różnych mediach, w tym w "Głosie Pomorza" i na portalu gp24.pl, a relacjonowały konferencję prasową, zwołaną przez małżeństwo Ireny i Zbigniewa Szklarzy, którzy czują się ofiarą słupskiego dewelopera i powiązanej z nim firmy. W praktyce, choć wpłacili wszystkie pieniądze za nabyte mieszkanie, zostali bez aktu notarialnego, a teraz nowi właściciele lokalu żądają, żeby się wyprowadzili i grożą Szklarzom, że domeldują im lokatorów oraz że będą im odcinać media. Tymczasem w oświadczeniu Prokuratury Okręgowej w Słupsku czytamy:

Czytaj także

"W związku z przestępczą działalnością Wiesława Ś. w lipcu ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do słupskiego sądu okręgowego akt oskarżenia, w którym prócz w/w osoby zostało jeszcze oskarżonych 7 innych osób. Osobom tym zarzucono popełnienie szeregu przestępstw o charakterze gospodarczym oraz finansowo-skarbowym. W szczególności osoby te zostały oskarżone o wystawianie faktur dokumentujących pozorną sprzedaż gruntów i lokali, dzięki czemu wyłudzono i usiłowano wyłudzić nienależny podatek VAT w łącznej kwocie ponad 13 milionów złotych oraz o wyłudzenie i usiłowanie wyłudzenia kredytów, towarów, i usług, a także na przywłaszczeniu środków powierzonych w oparciu o umowy developerskie na łączna kwotę ponad 12 milionów złotych.

Oskarżeni to osoby związane z lokalnymi spółkami deweloperskimi oraz ze spółkami od nich zależnymi, a w których to wykonywali funkcje prezesów, albo członków zarządu. Wiodącą rolę w popełnieniu ujawnionych w sprawie przestępstw odgrywał Wiesław Ś.

Wśród osób pokrzywdzonych działalnością Wiesława Ś. oraz innych oskarżonych występują także Państwo Szklarz.

W niniejszej sprawie Prokuratura Okręgowa w Słupsku m.in. będzie domagała się przed sądem naprawienia wyrządzonej przez oskarżonych szkody na rzecz wszystkich pokrzywdzonych.

Zgodnie z przysługującymi uprawnieniami, Państwu Szklarz jako osobom pokrzywdzonym przestępstwem przysługuje prawo przystąpienia do rozprawy sądowej w tej sprawie w charakterze oskarżycieli posiłkowych. Mogą oni także domagać się zasądzenia przez sąd od oskarżonych określonych kwot pieniędzy tytułem naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Prokuratura Okręgowa w Słupsku wobec wniosku Państwa Szklarza, który został przez nich złożony w dniu 17 stycznia 2020r. i dotyczył on przystąpienia prokuratora do postępowania egzekucyjnego w ramach którego przez Komornika Sądowego został już zlicytowany majątek jednej ze spółek powiązanej z Wiesławem Ś., po przeanalizowania przedmiotu sprawy oraz możliwości prawnych, które na gruncie prawa cywilnego mógłby w postępowaniu egzekucyjnym podjąć prokurator, podjęła decyzję o nie przystąpieniu do tego postępowania egzekucyjnego, albowiem nie było ku temu przesłanek wynikających z faktu, że Państwo Szklarz nie byli stronami tego postępowania.

W ramach dalszych działań zmierzających do udzielenia pomocy Państwu Szklarz w zakresie dochodzenia przez nich roszczeń na gruncie prawa cywilnego prokurator obecnie analizuje przesłanki warunkujące zasadność przystąpienia prokuratora do innego postępowania, to jest z powództwa Państwa Szklarz p-ko małżonkom Ś. o zapłatę kwoty 163 000 PLN, które obecnie toczy się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.

W ramach tych działań prokurator m.in. zapoznał się już z aktami sprawy Sądu Okręgowego w Słupsku, w której Państwo Szklarz uzyskali korzystny dla nich wyrok nakazujący spółce powiązanej z Wiesławem Ś. zapłatę kwoty 163 000 PLN stanowiącej równowartość środków pieniężnych zapłaconych przez nich przy zawieraniu umowy deweloperskiej, a także zwrócił się do Sądu Okręgowego w Gdańsku o nadesłanie akt toczącej się przed tym sądem powyżej wskazanej sprawy z powództwa Państwa Szklarz.

Tak więc ewentualna decyzja co do przystąpienia prokuratora do postępowania z powództwa Państwa Szklarz p-ko małżonkom Ś. o zapłatę kwoty 163 000 PLN, które obecnie toczy się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku może zapaść dopiero po zapoznaniu się aktami tej sprawy, a w przypadku przesłanek za tym przemawiających postępowanie tutejszej prokuratury na gruncie prawa cywilnego zostanie przekazane według właściwości miejscowej do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, to jest do prokuratury właściwej dla postępowań toczących się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.

Jak ustalono, w sprawie o zapłatę Państwo Szklarz korzystny dla nich wyrok nakazujący spółce powiązanej z Wiesławem Ś. zapłatę kwoty 163 000 PLN uzyskali już w lipcu 2017r., a w toku tego postępowania korzystali z pomocy profesjonalnego pełnomocnika procesowego. Innymi krokami prawnymi, które Państwo Szklarz przy pomocy swojego pełnomocnika procesowego mogli wtedy podjąć p-ko firmie deweloperskiej było wystąpienie z pozwem do sądu o uzyskanie zastępczego oświadczenia woli w zakresie wyodrębnienia lokalu i przeniesienie jego własności na ich rzecz.

W tym miejscu należy zauważyć, iż możliwość przystąpienia prokuratora do postępowania cywilnego w tym do postępowania egzekucyjnego ma charakter wyjątkowy natomiast nadzór nad działalnością komornika sprawuje właściwy miejscowo Prezes Sądu Rejonowego, a na każdą decyzję komornika wydaną w toku postępowania egzekucyjnego, a także w związku z podejmowanymi przez niego czynnościami przysługują stosowne zażalenia, skargi oraz odwołania.

Irena i Zbigniew Szklarzowie wybrali Słupsk, aby tu spokojni...

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 lutego, 19:44, Śniegocki:

Do takich baranów jak ci co kupili od komornika karma wraca . Pewnie że można kupić ( wylicytować ) ale idź na adres człowieku i najpierw zapytaj o sytuację, może tam matka z małymi dziećmi co nie ma gdzie pójść, może inwalida albo właśnie taka sytuacja . Współczuję

Ci ludzie co wylicytowali mieszkanie byli świadomi tego, że mieszkają tam ludzie, zostali poinformowani na licytacji, o sprawie toczącej się w sądzie też wiedzieli...

G
Gość

Dlaczego te śmiecie śledzie jeszcze nie siedzą. Basta kasta siedziowska.

M
Magda

Mieszkanie kupili podstawione bezmózgi przez wieśniaka Ś.. Komornik tez podkupiony za marne złocisze. A Słupsk to wielka dziura bezprawia, raj dla oszustów i debili.

Ś
Śniegocki

Do takich baranów jak ci co kupili od komornika karma wraca . Pewnie że można kupić ( wylicytować ) ale idź na adres człowieku i najpierw zapytaj o sytuację, może tam matka z małymi dziećmi co nie ma gdzie pójść, może inwalida albo właśnie taka sytuacja . Współczuję

G
Gość
13 lutego, 13:31, Gość:

Zle to widze, chociaz tak ladnie znslzls sie prokurtura. Wyrok tez oczywiscie bedzie satysfakcjonujacy panstwo Szklarz, ale ani pieniedzy, ani mieszkania to im zupelnie nie zwroci. Takie w Polsce mamy prawo, ktorego bronia jak niepodleglosci starzy sedziowie i totalna opozycja.

Też źle to widzę- a jeszcze o czym pewnie mało kto wieW Ś jako dłużnik p. Szklarzy korzystać będzie z wszystkich zmian wprowadzonych przez obecny rząd w ostatnich 4 latach chroniących dłużników. Po tych zmianach prawa możliwości wierzycieli zostały bardzo ograniczone. Królem polowania jest dłużnik. A MS zapowiada kolejne zmiany z których dłużnik Ś skorzysta. Masakra

e
ehh

dziwi mnie że złodzieje nie boją się że prędzej czy później trafią na kogoś kto im ryj obleje kwasem i [wulgaryzm] łomem w łeb

A
Aga

a co z tymi co kupili nieszczesne obligacje Get Backu i to całkiem niedawno, pod rządowym nadzorem KNFu?....

F
Fatum
13 lutego, 13:39, Gość:

WIESŁAW ŚLEDŻ I KASIA BOGUSŁAWSKA. NIE WIECIE KTO TO ?

Kandydatka na radną z listy .Nowoczesnej

G
Gość
13 lutego, 13:31, Gość:

Zle to widze, chociaz tak ladnie znslzls sie prokurtura. Wyrok tez oczywiscie bedzie satysfakcjonujacy panstwo Szklarz, ale ani pieniedzy, ani mieszkania to im zupelnie nie zwroci. Takie w Polsce mamy prawo, ktorego bronia jak niepodleglosci starzy sedziowie i totalna opozycja.

13 lutego, 17:25, Gosc:

Gdybyś myślał , to sam byś sobie odpowiedział , ci można było zrobić przez sześć lat władzy absolutnej. Pan minister nie zajmuje się czyścicielami i wyludzaczami mieszkań , porzeczkami przez internet bo obce dane osobowe ,a zajął się likwidowaniem opozycji.

Ale KOD-dziarze mogą protestować dla państwa Szklarz ?

Nie widzą że niezreformowany wymiar sprawiedliwości krzywdzi ?

G
Gość
13 lutego, 13:31, Gość:

Zle to widze, chociaz tak ladnie znslzls sie prokurtura. Wyrok tez oczywiscie bedzie satysfakcjonujacy panstwo Szklarz, ale ani pieniedzy, ani mieszkania to im zupelnie nie zwroci. Takie w Polsce mamy prawo, ktorego bronia jak niepodleglosci starzy sedziowie i totalna opozycja.

13 lutego, 17:10, Gość:

Pisowski trollu łykaj leki, albo skonsultuj się z farmaceutą. Bo albo zapomniałeś wziąć, albo przestały działać...

smiej sie ale pamietaj ze igrasz a smieje sie ten co sie smieje ostatni

G
Gosc
13 lutego, 13:31, Gość:

Zle to widze, chociaz tak ladnie znslzls sie prokurtura. Wyrok tez oczywiscie bedzie satysfakcjonujacy panstwo Szklarz, ale ani pieniedzy, ani mieszkania to im zupelnie nie zwroci. Takie w Polsce mamy prawo, ktorego bronia jak niepodleglosci starzy sedziowie i totalna opozycja.

Gdybyś myślał , to sam byś sobie odpowiedział , ci można było zrobić przez sześć lat władzy absolutnej. Pan minister nie zajmuje się czyścicielami i wyludzaczami mieszkań , porzeczkami przez internet bo obce dane osobowe ,a zajął się likwidowaniem opozycji.

G
Gość
13 lutego, 13:31, Gość:

Zle to widze, chociaz tak ladnie znslzls sie prokurtura. Wyrok tez oczywiscie bedzie satysfakcjonujacy panstwo Szklarz, ale ani pieniedzy, ani mieszkania to im zupelnie nie zwroci. Takie w Polsce mamy prawo, ktorego bronia jak niepodleglosci starzy sedziowie i totalna opozycja.

Pisowski trollu łykaj leki, albo skonsultuj się z farmaceutą. Bo albo zapomniałeś wziąć, albo przestały działać...

G
Gość

Co to za deweloper?

G
Gość

Mafia deweloperów opanowała Pomorze-masakra

G
Gość
13 lutego, 13:31, Gość:

Zle to widze, chociaz tak ladnie znslzls sie prokurtura. Wyrok tez oczywiscie bedzie satysfakcjonujacy panstwo Szklarz, ale ani pieniedzy, ani mieszkania to im zupelnie nie zwroci. Takie w Polsce mamy prawo, ktorego bronia jak niepodleglosci starzy sedziowie i totalna opozycja.

W Polsce jak zwykle zawsze przestępca ma większe prawa niż pokrzywdzony. Czyli ten wygrywa co da więcej

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3