Prokuratura Regionalna w Gdańsku kieruje akt oskarżenia w...

  Prokuratura Regionalna w Gdańsku kieruje akt oskarżenia w sprawie "Skarbca". Akt oskarżenia to ponad 42 tomów, czyli ponad 16 tys. stron

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prokuratura Regionalna w Gdańsku kieruje akt oskarżenia w sprawie "Skarbca". Akt oskarżenia to ponad 42 tomów, czyli ponad 16 tys. stron
  Prokuratura Regionalna w Gdańsku w czwartek 13 września 2018 r. kieruje do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w sprawie dotyczącej działalności firmy „Pożyczka Gotówkowa”, poprzednio działającej pod nazwami Polska Korporacja Finansowa „Skarbiec” i „Pomocna Pożyczka". Poinformował o tym prok. Maciej Załęski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Jak się dowiedzieliśmy, zwożenie obszernej dokumentacji do "okręgówki" może potrwać nawet kilka godzin.
  Prokuratura Regionalna w Gdańsku kieruje akt oskarżenia w sprawie "Skarbca". Akt oskarżenia to ponad 42 tomów, czyli ponad 16 tys. stron
  Jak informujeprok. Załęski, spółka Skarbiec rozpoczęła działalność w 2002 r. - Śledztwo w tej sprawie wszczęte zostało 19 października 2012 r. na podstawie zawiadomień złożonych przez indywidualnych pokrzywdzonych - mówi prokurator.

  Prowadzone było pod nadzorem gdańskiej Prokuratury Regionalnej przez Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

  - W jego toku ustalono, że w latach 2004 - 2015 na terenie całego kraju wyżej wskazana spółka oferowała pożyczki zarówno osobom fizycznym, jak i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Spółka zamieszczała ogłoszenia w lokalnych czasopismach, reklamowała się również na stronach internetowych - mówi prok. Maciej Załęski.

  Dodaje, że oferta skierowana była do wszystkich zainteresowanych. - O pożyczkę mogły się ubiegać między innymi osoby zadłużone oraz nieposiadające zdolności kredytowej. Do biur spółki zgłaszały się głównie osoby znajdujące się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych, w wielu przypadkach pieniądze miały być przeznaczone na zakup leków lub leczenie. Zarówno reklamy jak i bezpośredni kontakt ze specjalnie szkolonymi w tym celu pracownikami - były obliczone na stworzenie u zainteresowanych klientów wrażenia, że warunkiem przyznania pożyczki jest uiszczenie opłaty wstępnej - tłumaczy prok. Maciej Załęski.

  Prokurator: O pożyczkę mogły się ubiegać między innymi osoby zadłużone oraz nieposiadające zdolności kredytowej. Do biur spółki zgłaszały się głównie osoby znajdujące się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych, w wielu przypadkach pieniądze miały być przeznaczone na zakup leków lub leczenie.

  Zdaniem prokuratury, schemat oszustwa polegać miał na takim kształtowaniu warunków przyznania pożyczek, że osoby, które się o nie ubiegały, nie były w stanie spełnić stawianych im później wymagań, a w konsekwencji traciły uiszczane wcześniej tzw. opłaty wstępne.

  - Były to kwoty rzędu od 250 zł. do ponad 50 tysięcy złotych. Jak wynika z relacji pokrzywdzonych otrzymywali oni nierzetelne informacje dotyczące procedury uzyskania pożyczki, a zwłaszcza konsekwencji odstąpienia od umowy przedwstępnej. W wielu przypadkach nie byli oni w ogóle informowani o konieczności złożenia dodatkowych zabezpieczeń. W ten sposób klienci byli wprowadzani w błąd, co do faktycznego zamiaru oraz realnej możliwości uzyskania przez nich wnioskowanej pożyczki - mówi prok. Załęski.

  Podkreśla, że w konsekwencji klienci "podejmowali niekorzystne finansowo decyzje, wpłacając na rzecz spółki opłaty wstępne."

  - Szkoda powstała w ten sposób przekracza 181 milionów złotych. Pieniądze te stanowiły zysk spółki - mówi.

  Prokuratura przedstawia zarzuty

  Śledczy wskazują, że zarzuty w tej sprawie przedstawiono między innymi dwóm członkom zarządu, dyrektorowi regionalnemu i jego zastępcy oraz doradcom finansowym, którzy bezpośrednio obsługiwali klientów. - Stanęli oni pod zarzutami oszustw obejmujących różne grupy pokrzywdzonych - informuje prokurator.

  Wobec prezesa i wiceprezesa spółki, na wniosek prokuratora, od 26 stycznia 2015 r. nieprzerwanie stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

  W sumie skierowany akt oskarżenia objął 22 oskarżonych, którym zarzucono popełnienia przestępstw na szkodę 73588 pokrzywdzonych.

  - Łączna wysokość szkody, wynikająca z zarzucanych im przestępstw została ustalona na kwotę 181 276 543 złotych. Wśród oskarżonych znaleźli się: prezes i wiceprezes spółki, dyrektor regionalny i jego zastępca oraz pracownicy poszczególnych biur. Dwóm oskarżonym, prezesowi i wiceprezesowi spółki zarzucono nadto popełnienie przestępstw z ustawy o rachunkowości dotyczących między innymi nieskładania sprawozdań finansowych. Dwojgu oskarżonym zarzuca się również popełnienie czynów z art. 299 par. 1 k.k., tj. pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa - mówi prok. Załęski.

  Oskarżonym grozi kara od 6 miesięcy do 15 lat pozbawienia wolności.

  To jednak nie wszystko. Jak wskazuje prok. Załęski, w toku prowadzonego śledztwa dokonano szeregu zabezpieczeń majątkowych
  na poczet grożących oskarżonym kar i środków karnych. - Łączna wartość zabezpieczonego mienia oszacowana została na kwotę rzędu 15,5 mln. złotych - mówi.

  W wyniku działań procesowych zgromadzono bardzo obszerny materiał dowodowy. - Akta składają się z prawie 5000 tomów oraz załączników w postaci dokumentacji źródłowej umieszczonej w 720 kartonach zawierających około 5 mln. kart. Sam akt oskarżenia obejmuje ponad 42 tomów, czyli ponad 16 tysięcy stron. Przy tej sprawie pracował specjalny kilkunastoosobowy zespół w tym, aż 12 prokuratorów - zaznacza.

  I podsumowuje: - Sprawne przekazanie tak dużej ilości dokumentacji możliwe było dzięki dobrej współpracy z kierownictwem Sądu Okręgowego w Gdańsku, do którego skierowano akt oskarżenia w tej sprawie.

  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 PLUS POLECAMY

  Wideo