Prokuratura sprawdzi szpitalną dokumentację na słupskiej...

  Prokuratura sprawdzi szpitalną dokumentację na słupskiej onkologii

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Olechnowicz

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Słupski szpital- zdjęcie ilustracyjne.

  Słupski szpital- zdjęcie ilustracyjne. ©Archiwum GP24

  Prokuratura Rejonowa wszczęła postępowanie w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej, do którego miało dojść na oddziale onkologii i chemioterapii w słupskim szpitalu. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyły lekarki. Jedna z nich już nie pracuje w oddziale onkologii, a druga złożyła wypowiedzenie.
  Słupski szpital- zdjęcie ilustracyjne.

  Słupski szpital- zdjęcie ilustracyjne. ©Archiwum GP24

  O sprawie napisaliśmy we wtorek, 5 marca. O procederze fałszowania dokumentacji medycznej prokuraturę zawiadomiły dwie lekarki onkolożki, z których jedna została zwolniona, a druga sama złożyła wypowiedzenie, ale pracuje jeszcze do końca kwietnia.

  O procederze powiadomiły m.in. marszałka województwa pomorskiego, pomorski NFZ, wojewodę oraz miejskich radnych. Na czym miało polegać fałszerstwo?

  - Koordynator rozliczał świadczenia, które faktycznie nie zostały udzielone pacjentom, porady i oceny, które również nie zostały udzielone, bądź rozliczał droższe, nieuzasadnione procedury - czytamy w oficjalnym piśmie do marszałka.
  - Zarząd oficjalnie akceptuje działania koordynatora, nie widzi problemu w rozliczaniu świadczeń, pomimo że nie zostały udzielone, bo, jak twierdzi: „przecież koordynator widział pacjenta na oddziale”. Tylko dlaczego rozliczano pobyt pacjenta w poradni onkologicznej, który nie miał miejsca i o którym pacjent nie widział. Niestety, Zarząd nie pokusił się o sprawdzenie niezgodności dokumentacji, a przyzwolił na tuszowanie nieprawidłowości. Zarząd nie podjął działań zmierzających do wyjaśnienia nieprawidłowości i ustalenia ich zakresu, a wręcz przeciwnie, już następnego dnia podjęto działania mające na celu ukrycie nieprawidłowości, jak chociażby anulowanie wpisów błędnych i skorygowanie rozliczeń z NFZ, co potwierdza, że odbywały się za wiedzą Zarządu - piszą lekarki i zapewniają, że jako dowód mają zachowane źródłowe dokumenty, które przedstawiły w prokuraturze.

  Zobacz także: Lekarze z onkologii i ordynator złożyli wypowiedzenia

  - 8 marca wszczęte zostało postępowanie o czyn z art. 271 par. 1 Kodeksu karnego w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej, które miało miejsce w październiku 2018 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku na oddziale okologii i chemioterapii - informuje Justyna Dylewska, zastępca Prokuratura Rejonowego w Słupsku. - Na obecnym etapie postępowania przeprowadzane są czynności procesowe - przesłuchiwani są ustaleni w sprawie świadkowie - zmierzające do wyjaśnienia okoliczności podniesionych w zawiadomieniu.

  Koordynator onkologii Bartosz Itrych złożył wypowiedzenie z pracy i przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Wypowiedzenia oprócz niego złożyło jeszcze troje innych lekarzy, z czego dwoje - jak twierdzi Monika Zacharzewska, rzecznik prasowy szpitala - zadeklarowało, że wypowiedzenia wycofa.

  Zobacz także: Tłumy chętnych na operacje bariatryczne. Specjaliści mówili o tym, jak przebiegają

  Szpital zapewnia, że mimo to pacjenci są na oddziale bezpieczni. - W oddziale chemioterapii i onkologii klinicznej oraz poradni przyszpitalnej pracuje 11 lekarzy, wśród nich jest 8 specjalistów. Jeśli chodzi o zatrudnienie nowych onkologów, to otrzymujemy zapytania o możliwość zatrudnienia od osób spoza Słupska w naszym szpitalu i są z nimi prowadzone rozmowy - mówi Zacharzewska.

  Zobacz także: Rozmowa tygodnia. Dowiedz się wszystkiego o chirurgicznym leczeniu otyłości w Słupsku  Komentarze (37)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (37) forum.gp24.pl

  Warto zobaczyć

  Podwyżka opłat za śmieci w Słupsku

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  POKAŻ TALENT! - zagłosuj w naszej akcji

  POKAŻ TALENT! - zagłosuj w naszej akcji

  KOBIECA TWARZ POMORZA - trwa głosowanie

  KOBIECA TWARZ POMORZA - trwa głosowanie