Prokuratura w Słupsku wciąż bada sprawę fikcyjnych architektów

Bogumiła Rzeczkowska bogumila.rzeczkowska@mediaregionalne.pl
sxc.hu
Słupska prokuratura okręgowa wciąż bada sprawę fikcyjnych architektów. Śledztwo zostało przedłużone. Trzeba sprawdzić ok. 150 pozwoleń.

Śledztwo przeciwko podejrzanemu Pawłowi M., które przejęła słupska prokuratura okręgowa od rejono­wej w Lęborku, trwa już pra­wie rok. Zawiadomienia o tym, że w dokumentacji projektowej występują nieistniejący ludzie złożyli Pomorska Okręgowa Rada Izby Architektów i starosta lęborski.

Chodzi o właściciela Biuro Projektowe i Obsługi Budownictwa Portal z Lęborka, który od 14 lat projektował domy i siedziby przedsię­biorstw, wpisując w dokumentację projektową fał­szywe, zupełnie wymyślone dane.

W dokumentacji dotyczącej różnych inwestycji publicznych i prywatnych Paweł M. przedstawiał nazwiska fikcyjnych architektów oraz projektantów poszczególnych branż jako autorów wielu poważnych projektów - np. modernizacji Urzędu Miasta w Lęborku, budowy hal na wysypisku w Czarnówku, kilkunastu inwestycji miejskich, także wielu prywatnych.

- Zebraliśmy materiały ze starostw powiatowych w Lęborku, Słupsku, Wejherowie, Kartuzach oraz z Urzędu Gminy w Wejherowie. Oględzinami dokumentów, przedstawianych do uzyskania pozwoleń na budowę w tych powiatach, zajmuje się policja. To około 150 projektów - mówi Jacek Korycki, rzecznik słupskiej prokuratury okręgowej, która nadzoruje postępowanie.

- Śledztwo zostało przedłużone do piątego grudnia. Po analizie dokumentacji zapadnie decyzja o ewentualnym uzupełnieniu zarzutów.

Paweł M. już jest podejrzany o fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi w celu uzyskania pozwoleń na budowę, podrabianie podpisów oraz łamanie przepisów prawa budowlanego. Sfałszowaną dokumentację przedstawiał od marca 1999 roku. W spra­wie występuje około dwustu świadków.

Prokuratura ustaliła, że podejrzany nie miał uprawnień projektanta, ale podrobił dokument stwierdzający przygotowanie zawodowe. Sfałszował także dokument potwierdzający przynależność do izby architektów. Podobne dokumenty podejrzany podrobił dla siedmiu, wymyślonych przez siebie osób - architektów, inżynierów, rzekomych autorów projektów oraz projektantów sprawdzających te prace. Paweł M. jako podejrzany nie kwestionował ustaleń śledztwa. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ala

Z tego co widze i slysze slupska prokuratura to same cieniasy. czy to wazne ze bylo 125 czy 126 czy 500 pozwolen. oskarza sie faceta i koniec.

G
Gość

napiszcie czy zakonczylo sie dochodzenie jak pobily sie dwie prokuratorki w miejscu publicznym bo wedlug mnie juz niepowinny pracowac na tak eksponowanych stanowiskach

G
Gość

wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia  02.10.2013roku ,sygn.akt SK/10/13 

TK: każdy ma prawo odwołać się od kary dyscyplinarnej do sądu powszechnego

 

Każdy powinien móc odwołać się do sądu od kary dyscyplinarnej, niezależnie od tego, czy wykonuje zawód zaufania publicznego i jak został ukarany - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Skargę złożył lekarz weterynarii ukarany upomnieniem za błąd przy leczeniu psa.

Weterynarz próbował odwołać się do sądu powszechnego, ale Krajowy Sąd Lekarsko-Weterynaryjny w Warszawie odmówił przyjęcia jego odwołania. Wskazał na obowiązujący wówczas art. 46 ust. 2 ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, który pozwalał odwołać się tylko lekarzom ukaranym cięższą karą niż tylko upomnieniem - karą zawieszenia prawa wykonywania zawodu lub karą pozbawienia prawa wykonywania zawodu.

W tej sytuacji lekarz złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Art. 46 ust. 2 już nie obowiązuje i zasadniczo w takich wypadkach Trybunał umarza postępowanie, ale wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie wyroku jest konieczne dla ochrony konstytucyjnych praw i wolności. Trybunał uznał, że sprawa lekarza weterynarii jest takim właśnie wyjątkiem.

Po rozpatrzeniu jego skargi TK orzekł, że zaskarżony przepis był niekonstytucyjny (sygn. SK 10/13). "Prawo do sądu powinno być zagwarantowane w ramach każdego postępowania dyscyplinarnego, niezależnie od tego, czy osoba ukarana wykonuje wolny zawód, czy inny, ani jaki był rodzaj i wysokość kary" - powiedziała sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka w uzasadnieniu wyroku.

Podkreśliła, że każda kara dyscyplinarna ma charakter represyjny, a już szczególnie dolegliwa jest dla osób wykonujących zawód zaufania publicznego, w tym np. dla lekarzy. Może bowiem narażać ich na utratę zaufania i dyskredytować ich w oczach opinii publicznej - dodała Pyziak-Szafnicka.

Zaskarżony przez weterynarza przepis nie obowiązuje od 20 lipca. Został uchylony ustawą z 19 kwietnia br., którą Sejm musiał uchwalić m.in. na skutek innego wyroku Trybunału Konstytucyjnego - sprzed trzech lat, w którym Trybunał zajmował się prawem do odwołania się lekarzy od wyroków Naczelnego Sądu Lekarskiego.

W czerwcu 2010 r. Trybunał orzekł, że jest wbrew konstytucji, by lekarz ukarany przez Naczelny Sąd Lekarski nie mógł wnieść odwołania do sądu. TK uznał, że lekarz powinien móc kwestionować przed sądem, czy faktycznie doszło do przewinienia dyscyplinarnego, czy postępowanie dyscyplinarne zostało wobec prawidłowo przeprowadzone i czy wymierzona kara była zasadna (sygn. P 28/9).

Sejm zmienił w tym zakresie od razu cztery ustawy: o izbach lekarskich, o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, o izbach aptekarskich oraz o diagnostyce laboratoryjnej. Od 20 lipca lekarz, weterynarz, farmaceuta oraz diagnosta laboratoryjny mogą składać kasację do Sądu Najwyższego. Mają na to dwa miesiące od doręczenia im orzeczenia sądu dyscyplinarnego.

 

G
Gość

Niekonstytucyjność ustaw korporacyjnych w/s obowiązku przynależności do samorządu zawodowego ,niekonstytucyjność funkcjonowania sądownictwa dyscyplinarnego ponieważ do tego są uprawnione tylko niezawisłe konstytucyjne sądy , o czym stanowią przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej :

 

 

-art.2 w brzmieniu” „Rzeczyposplita Polska jest demokratycznym państwem prawnym,urzeczywistnającym zasady sprawiedliwości społecznej” ;

 

-art.7 w brzmieniu „Organy władzy publicznej działają na podstawie i granicach prawa';

 

-art.8 ust.1 ust.2 w brzmieniu ;

ust.1 ”Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej” ,

ust.2 „ Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio,chyba że Konstytucja stanowi inaczej „;

 

-art.9 w brzmieniu: „Rzeczypospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego” ;

 

-art.12w brzmieniu „Rzeczypospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych ,organizacji społeczno-zawodowych rolników,stowarzyszeń,ruchów obywatelskich ,innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji .”

 

-art.13 w brzmieniu :„Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu,faszyzmu i komunizmu,a także tych,których program lub działalność zaklada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową ,stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”;

 

-art.17ust.1ust.2 w brzmieniu”1.W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe,reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony” ;

2.”W drodze ustawy można tworzyć również inne rodzaje samorządu .Samorządy te nie mogą naruszać wolności wykonywania zawodu ani ograniczać wolności podejmowania działalności gospodarczej” ;

 

-art.20 w brzmieniu: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej ,własności prywatnej oraz solidarności,dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej „ ;

 

-art.22 w brzmieniu” Ograniczenie wolności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny”;

 

-art.30 w brzmieniu”Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela .Jest ona nienaruszulna ,a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem włądz publicznych „;

 

-art.31 ust.1 ust.2 ust.3 w brzmieniu”1.Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.

2.Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych .Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego,czego prawo mu nie nakazuje.”

3.Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy,gdy są koniczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego,bądź dla ochrony środowiska,zdrowia i moralności publicznej ,albo wolności i praw innych osób.Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.”

 

-art.32ust.1 ust.2 w brzmieniu : 1.”Wszyscy są wobec prawa równi.Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.”

2.”Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym,społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny ”;

 

-art.37 ust.1 w brzmieniu:”Kto znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej,korzysta z wolności i praw zapewnionych w Konstytucji”;

 

-art.40 w brzmieniu:„Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu,nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu....”

 

- art.45ust.1 w brzmieniu:

„Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasdnionej zwłoki przez właściwy ,niezależny ,bezstronny i niezawisły sąd.”;

 

-art.47 w brzmieniu „Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego,rodzinnego,czci i dobrego imienia oraz decydowania o swoim życiu osobistym”.

 

-art.54 w brzmieniu:”Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów ...”

 

-art.58ust.1 w brzmieniu: „Każdemu zapewnia się wolność zrzeszania się”oraz ust.2 w brzmieniu:”Zakazane są zrzeszenia,których cel lub działalność są sprzeczne z Konstytucją ...”

 

-art.65ust.1”Każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu ...”

-art.77 ust.2 „Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw”;

 

-art.83w brzmieniu „Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej”;

 

-art.87 w brzmieniu „ Żródłami powszechnie obwiązującego prawa Rzeczpospolitej Polskiej są : Konstytucja,ustawy ,ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia” ;

 

-art.175ust.1 w brzmieniu :”Wymiar sprawiedliwości w Rzyczypospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy,sądy powszechne,sądy administracyjne oraz sądy wojskowe.”

-art.178 ust.1 w brzmieniu : „Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom” ;

 

-art.190 ust.1 w brzmieniu:”Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”;

O
Oszustwa wszedzie

Najlepiej dopusc do stolu operacyjnego rzeznika, bo tez jest fachowcem od krojenia. Nie musi byc "zrzeszony" ale MUSI MIEC ZDANE WSZELKIE EGZAMINY I MUSI MIEC ODPOWIEDNIE WYKSZTALCENIE. Budowa to nie zabawa klockami. Leczenie tym bardziej wymaga dlugiego szkolenia. Poza tym watpie by sam projektowal..predzej kupowal projekty od innych architektow, ktorzy za odpowiednia oplata nanosili poprawki na potrzeby zamowienia..podobnie bylo z projektem slupskiego parku wodnego. Nanoszono poprawki nawet w czasie budowy i nikt nie zastanawial sie czy po oddaniu do uzytku 3Fale nie zatopia miasta.

W dniu 15.10.2013 o 18:42, gosc napisał:

Masz rację, izba to jedna wielka ściema dla płacenia haraczy. Zresztą dotyczy to także innych izb, min. lekarskich.

g
gosc
W dniu 15.10.2013 o 15:08, architekt napisał:

Wynika z tego, że gość miał głowę do projektowania, skoro żaden z obiektów nie zawalił się. A Izba tylko jest od ściągania kasy od członków.

Masz rację, izba to jedna wielka ściema dla płacenia haraczy. Zresztą dotyczy to także innych izb, min. lekarskich.

P
Powszechne oszustwa

Wynika z tego, ze jest ogolne przyzwolenie na wszelkie falszerstwa i podrabianie, Nic dziwnego, ze Polak za granica postrzegany jest jako oszust i kombinator. Slupskie 3 Fale projektowal architekt w zyciu pozagrobowym..? Jednak to nie przeszkadzalo dopuscic projektu do realizacji..licza, ze ''a moze wytrzyma''???

W dniu 15.10.2013 o 15:08, architekt napisał:

Wynika z tego, że gość miał głowę do projektowania, skoro żaden z obiektów nie zawalił się. A Izba tylko jest od ściągania kasy od członków.

 

G
Gość

szkoda że nie projektował aqwaparku w Słupsku, już by można się było kąpać <_<

a
architekt

Wynika z tego, że gość miał głowę do projektowania, skoro żaden z obiektów nie zawalił się. A Izba tylko jest od ściągania kasy od członków.

G
Gość

I po co tyle nienawiści, po co rozdrapywać rany ?

c
cegiełka

o czepicie się, chłop nie miał pozwoleń ale budował i co wielka afera. zawaliło się coś .......  nie. znam projektantów "pseudo" którzy mają pozwolenia studia i co....... i g. ich projekty sa tragiczne i w dodatku obliczenia wytrzymałościowe konstrukcji budzą  wątpliwość. ale jednak robią . nieważne , że ich przygotowanie zawodowe jest wątpliwej miernoty ale cep jeden z drugom ma papiery na legalu. dajcie chłopu spokój i wystawcie mu papiery bo widocznie jest dobry jak tyle lat działał i nie jedną budowę ukończył z sukcesem. jednym słowem jest fachowcem a to że nie  ma papierów to czas najwyższy mu je dać.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3