Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest na Osiedlu Niepodległości. Mieszkańcy nie chcą wieży Play

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Około 50 osób zebrało się we wtorek rano w proteście przeciwko budowie wieży telekomunikacyjnej na Osiedlu Niepodległości. To kolejny dzień obywatelskiego sprzeciwu wobec wydanej przez słupski ratusz zgody na tę inwestycję i brak konsultacji społecznych. Niedawno urząd miasta wznowił postępowanie i jest zasypywany kolejnymi pismami od mieszkańców.

Inwestor nie marnuje czasu. Zgodnie z przepisami i wydaną zgodą, kontynuuje rozpoczętą budowę masztu przy ul. Bitwy Warszawskiej i pętli autobusowej. Wysoka na prawie 50 metrów wieża wyrośnie na prywatnej działce w sąsiedztwie bloków. U jej szczytu zamontowane mają zostać trzy anteny GSM.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za budowa wieży komórkowej na osiedlu Niepodległości?

Mieszkańcy tej części osiedla Niepodległości o inwestycji dowiedzieć mieli się w marcu, kiedy na placu pojawili się pierwsi robotnicy. Urząd Miasta w Słupsku decyzję o pozwoleniu na budowę stacji bazowej dla operatora sieci komórkowej wydał w czerwcu 2019 r. Stała się ona ostateczna po dwóch tygodniach.

- Ta wieża rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkoli, sklepów, bloków i szkół, czyli w naszym centrum życiowym - podkreśla pani Małgorzata. - Nie pojmuję, jak mogło dojść do tego, że udzielono na to zgody. To nieuczciwe, nie powinno zezwalać się na tego typu budowy bez konsultacji.

Protestujący obawiają się promieniowania. Uważają, że maszt telekomunikacyjny będzie mieć negatywny wpływ na ich stan zdrowia. Nie dowierzają w zapewnienia, że instalacja nie jest powiązana z przyszłą siecią 5G. Podnoszą też argument finansowy.

- Nikt teraz nie kupi ode mnie mieszkania, a jeśli już to po znacznie niższej wartości - przyznaje pani Iwona. - Tak było w bloku obok, gdzie właśnie miało dojść do podpisania aktu notarialnego, ale kupiec wycofał się, kiedy dowiedział się o maszcie. Mam już swoje lata i patrzę na to realnie, ale jestem tym wszystkim przerażona.

Słupski ratusz zapewniał już, że z uwagi na moc anten i ich zawieszenie, stacja nie wymagała przeprowadzenia konsultacji. Co więcej, wydział budowlany ratusza był zobligowany do wydania zgody, bo takie są przepisy. Na instalację wież i nadajników zezwala bowiem plan zagospodarowania przestrzennego z 2013 roku. Jak usłyszeliśmy, MPZP konsultowano i to wówczas mieszkańcy mieli czas na wypowiedzenie się i składanie uwag. Urzędnicy podkreślają, że dziś prezydent miasta formalnie w tej sprawie nic nie może zrobić.

Nowa stacja GSM na osiedlu Niepodległości. Decyzja środowisk...

Wszczęto jednak ponownie postępowanie w sprawie wydania zgody, które polega na sprawdzeniu, czy przy wcześniejszej procedurze nie popełniono błędu. Wnioskowali o to mieszkańcy, m.in. przedstawiciele jednej ze wspólnot. Konsultacje jednak nie będzie.

- W sprawie pozwolenia na budowę stacji, która nie wymaga decyzji środowiskowej, niedopuszczalne jest przeprowadzanie konsultacji społecznych - tłumaczy Anna Rajter-Szczepańska, dyrektor Wydziału Budownictwa w UM Słupsk. - O tym mówi prawo budowlane. Byłam wczoraj na miejscu. Wiem, że budowa trwa. Wystąpię o do nadzoru budowlanego o skontrolowanie tej budowy, czy jest ona realizowana zgodnie z pozwoleniem. Nic więcej zrobić nie mogę.

Do wydziału budownictwa w dalszym ciągu napływają wnioski o wznowienie postępowania. Efekt jest taki, że urzędnicy, zamiast skupić się na procedurze sprawdzają, czy ich autorzy mogą zostać uznani za stronę. Wiadomo, że stroną jest jedna osoba fizyczna i wspólnota. Pozostałych wzywa się do uzupełnień, co jest czasochłonne, więc całe postępowanie rozciągnie się w czasie. Nie wstrzyma to jednak samej realizacji.

Przypomnijmy, że inwestor, czyli spółka P4, operator sieci Play podkreśla, że cel prowadzonych prac to zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej i do szybkiego połączenia internetowego. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, a ta wznoszona przy pętli autobusowej w żaden sposób nie będzie się wyróżniać. Play zaznacza, że większość obecnych inwestycji, nie wykorzystują technologii 5G. Tymczasem 5G to niedaleka przyszłości. Komercyjnie ma być dostępna już w drugiej połowie 2020 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza