Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest pracowników SKM przeciw polityce transportowej samorządu Pomorza. Pasażerowie oburzeni z powodu wycofania biletów kwartalnych

Maciej Pietrzak
Część pasażerów SKM przykro zaskoczyła z kolei decyzja urzędu marszałkowskiego o likwidacji biletów kwartalnych
Część pasażerów SKM przykro zaskoczyła z kolei decyzja urzędu marszałkowskiego o likwidacji biletów kwartalnych Karolina Misztal
Od początku tygodnia na przednich szybach niebiesko-żółtych pociągów SKM widnieją przyklejone kartki z napisami „Niszczy nas samorząd” albo „Bronimy miejsc pracy”. Część pasażerów przykro zaskoczyła z kolei decyzja urzędu marszałkowskiego o likwidacji biletów kwartalnych.

Protest w SKM

Protest w SKM, jak wynika z oficjalnego stanowiska władz spółki, to oddolna inicjatywa Związku Zawodowego Maszynistów w firmie, o której zarząd nie został poinformowany. Związkowcy szczególnie są zaniepokojeni brakiem umowy przewozowej pomiędzy przewoźnikiem i samorządem, która powinna być podpisana przed 9 grudnia, czyli przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy.

- Zarząd PKP SKM, po długotrwałych negocjacjach, uzgodnił warunki umowy przewozowej z przedstawicielami władz samorządu województwa. Mamy nadzieję i oczekujemy, że zostanie ona podpisana jeszcze w tym miesiącu - czytamy w piśmie od władz SKM.

Drugą kwestią niepokojącą pracowników SKM są opisywane już przez nas zapowiedzi możliwości stworzenia w przyszłości przez samorząd województwa jego własnej, nowej spółki przewozowej. Kwestii protestu w SKM urząd marszałkowski nie komentuje i odsyła do oświadczenia zarządu spółki.

Cała sprawa jest jednak po prostu kolejnym akordem w trwającym od dłuższego czasu impasie na linii samorząd - władze centralne w kwestii usamorządowienia SKM i jej przyszłości.

Czytaj również:

Wspomniana najnowsza, nieparafowana umowa przewozowa, ma obowiązywać przez trzy lata na linii Tczew-Trójmiasto-Lębork i cztery na linii PKM. Następna umowa dotycząca linii aglomeracyjnej z wybranym w przyszłości przez samorząd przewoźnikiem ma być podpisana już jednak na 15 lat, co ma ułatwić choćby zaciąganie kredytów na zakup taboru dla tegoż operatora.

Czytaj też:

SKM wycofuje bilety kwartalne. Pasażerowie oburzeni

Pasażerów bardziej niż zawiłe kwestie dotyczące zarządzania SKM dotyczą kwestie biletów. W tym przypadku wraz z wejściem w ostatni weekend nowego rozkładu i drugiego obok SKM przewoźnika na linii PKM - Przewozów Regionalnych podróżnych spotkała niemiła niespodzianka. Decyzją marszałka z oferty SKM zniknęły bilety kwartalne.

- To jest jakaś kpina. Ja korzystałem z biletu kwartalnego od kilku lat, a teraz nagle urząd marszałkowski postanowił ukarać swoich najwierniejszy pasażerów. Teraz zamiast kwartalnego będę musiał kupować bilety miesięczne, co zwiększa koszty o ok. 30 zł. Nie wspominając o tym, że oczywiście wygodniejsze było pamiętanie o kupieniu nowego biletu raz co trzy, a nie co miesiąc - mówi pan Jakub jeżdżący codziennie SKM między Żabianką a Gdańskiem Głównym.

- Nastąpiła konieczność ujednolicenia i uproszczenia rozwiązań taryfowych. Ponieważ w ofercie "Bilet dobrych relacji" u przewoźnika Przewozy Regionalne nie występuje bilet kwartalny a procentowy udział biletów kwartalnych - w sztukach - w stosunku do całkowitego wolumenu sprzedaży wynosił u przewoźnika PKP SKM w Trójmieście jedynie 0,06 proc., zdecydowano o wycofaniu biletu kwartalnego z oferty PKP SKM. Ponadto zmiana ta pozwoli na obniżenie kosztów handlowych związanych z systemem sprzedaży biletów - wyjaśnia przyczyny kontrowersyjnej decyzji Urząd Marszałkowski.

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionych dni na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza