Protestantów i prawosławnych nie zaproszono na Słupskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

Monika Zacharzewska monika.zacharzewska@mediaregionalne.pl
Proboszczowie i pastorzy słupskich parafii protestanckich i prawosławnej są rozczarowani. Katolicki organizator Słupskich Dni Kultury Chrześcijańskiej nie powiadomił ich o obchodach ani nie zaprosił do udziału w nich.
Proboszczowie i pastorzy słupskich parafii protestanckich i prawosławnej są rozczarowani. Katolicki organizator Słupskich Dni Kultury Chrześcijańskiej nie powiadomił ich o obchodach ani nie zaprosił do udziału w nich. sxc.hu
Proboszczowie i pastorzy słupskich parafii protestanckich i prawosławnej są rozczarowani. Katolicki organizator Słupskich Dni Kultury Chrześcijańskiej nie powiadomił ich o obchodach ani nie zaprosił do udziału w nich.

O tym, że na terenie naszego miasta odbywają się Słupskie Dni Kultury Chrześcijańskiej, dowiedzieliśmy się z informacji zamieszczonej w newsletterze miasta Słupska, a więc ze źródeł ściśle świeckich - mówi ks. Wojciech Froehlich, proboszcz parafii ewangelicko-augsbuskiej w Słup­sku, jeden z sygnatariuszy listu adresowanego do słupskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, organizatora Dni.

- Rodzi się pytanie, dlaczego chrześcijańskiej? Program wydarzeń kulturalnych i liturgicznych odbywających się w ramach tych dni nie przewiduje żadnego wydarzenia wychodzącego poza ramy tradycji, kultury i duchowości rzymskokatolickiej. Autorzy listu piszą, że jeszcze kilka lat temu przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich reprezentowanych w Słupsku byli zapraszani do współtworzenia i współorganizowania tego przedsięwzięcia.

"Niestety od kilku lat takie propozycje nie są składane żadnemu innemu, poza rzym­skokatolickim, Kościołowi obecnemu na terenie naszego miasta. Z niepokojem przyjmujemy fakt, że określając cykl wydarzeń związanych ewidentnie z jedną chrześcijańską denominacją Dniami Kultury Chrześcijańskiej, zawęża się znaczenie terminu chrześcijaństwo do rzymskiego katolicyzmu, pomniejszając tym samym znaczenie lub wręcz negując wkład innych Kościołów w kulturę, tradycję i duchowość chrześcijańską".

- Nie chodzi nam o to, żeby wprowadzać jakiś ferment, ale nie możemy tego zostawić bez echa, bo to znaczyłoby, że zgadzamy się na takie traktowanie sprawy - mówi ks. Wojciech Froehlich. - Jeżeli mają to być dni kultury chrześcijańskiej, powinny mieć szerszy wymiar. Ponieważ tak nie jest, wnioskujemy o zmianę nazwy wydarzenia na Słupskie Dni Kultury Katolickiej, w domyśle rzymskokatolickiej.

Pod listem oprócz proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej podpisali się też ks. Mariusz Synak, proboszcz parafii prawosławnej, ks. Jacek Heidenreich, pastor zboru Kościoła zielonoświątkowego i ks. Sebastian Niedźwiedziński, pastor parafii ewangelicko-metodysty­cznej w Słupsku.

Adresat listu, przewodniczący słupskiego oddziału Civitas Christiana Stanisław Frankiewicz, komentuje sprawę dość lakonicznie: - W duchu chrześcijań­skiej miłości odpowiemy naszym braciom w wierze na ten list i zaprosimy ich do dialogu. Żadnych innych wyjaśnień udzielać nie chce.

Rzecznik diecezji koszaliń­sko-kołobrzeskiej, do której również trafił list, twierdzi, że po raz pierwszy spotyka się z sytuacją, żeby ktoś odmawiał inicjatywom Kościoła katolickiego miana chrześcijań­skich. - Zdaje się, że sygnatariusze listu pomylili pojęcie chrześcijaństwa z ekumenizmem - mówi ks. dr Wojciech Parfianowicz.

- Inicjatyw wspólnych Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich jest na szczęście wiele i nie sądzę, aby zamiarem organizatorów dni było umniejszanie roli któregokolwiek z nich. Z pewnością chęć partycypowania w organizacji wydarzenia przez sygnatariuszy listu przyjęta by była z otwartością. Szkoda, że ta chęć została wyrażona w formie wspomnianego listu.

Inaczej zareagował dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Ireneusz Lukas. - Dla nas jest oczywiste, że przez określenie Dni Kultury Chrześcijańskiej rozumiemy udział w nich różnych kościołów reprezentujących chrześcijaństwo. Nie znam sytuacji kościołów w Słup­sku, ale jeżeli są tam inne niż katolicki, to ich duchowni i wierni przez pominięcie ich w takich obchodach, mogą czuć się wykluczeni z tworzenia kultury swojego miasta.

Ks. Lukas nie powiedział, czy Polska Rada Ekumeniczna zajmie w tej sprawie jakieś oficjalne stanowisko. - Takie decyzje podejmuje prezydium rady, a sprawa jest świeża i prezydium jesz­cze się z nią nie zapoznało.

Wideo

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
czarna pantera
W dniu 16.10.2013 o 21:21, p napisał:

:)

 

;) :D
 

p
p
W dniu 16.10.2013 o 20:29, czarna pantera napisał:

1....ech ! ...kolejny znawca. :rolleyes: :DGdzie ty zetknąłeś się z takim określeniem, że protestanci to ateiści ?Zbyt często chyba przebywasz w nieodpowiednim towarzystwie, pod "budką z piwem". :DPiszesz tyle bzdur w tym swoim krótkim poście, że nie wiadomo do której twojej "bajki" odnieść się należy bardziej.Otóż są 3 główne odłamy chrześcijaństwa: katolicyzm, protestantyzm i prawosławie, które dzielą się na tysiące mniejszych odłamów (a nie 300 jak piszesz). Tak na marginesie....w dniu dzisiejszym istnieje ponad 42.000 (słownie: czterdzieści dwa tysiące) różnych kościołów oraz wspólnot kościelnych.Czy uważasz zatem że katolicy powinni każdy taki odłam (te tysiące) zapraszać z osobna, a najlepiej pisemnie ? :D  Jeśli ktoś chce to przyjdzie, a jak ktoś nie chce to nie przyjdzie, proste.Najśmieszniejsze w tym jest to że najbardziej (jak widać na tym forum) "boli to" ateistów i dewiantów, dziwne co ? ;)2. Ty nie ucz szacunku katolików, zacznij najpierw od siebie nieboraku. ;) :D

:)

p
p
W dniu 16.10.2013 o 17:57, koala napisał:

a poza tym jeszcze biorący w niech udział mogliby dowiedzieć się, że oprócz wszechobecnej nachalnej wiary rzymsko-katolickiej, istnieją jeszcze inne... skromne i pokorne jak głosiło słowo boże... a wtedy być może po raz kolejny zawęziłby się krąg dojnych owieczek....  

Nachalnej, powiadasz? Spróbuj coś złego powiedzieć...napisać na temat islamu. Ale nie tu, w prowincjonalnej gazecie, powiedz to w ogólnodostępnej telewizji lub w takiej samej prasie. Kościół rzymsko-katolicki jest według ciebie nachalny? Gdyby był nachalny, ty i tobie podobni bylibyście ścigani, zaszczuci tak jak autor "Szatańskich wersetów" Salman Rushdie!

H
Hokus

Spokojnie, koniec końców wszelkie religie i ich odmiany i tak się dogadają. Są bowiem sprzymierzone w walce z racjonalnością i dużo bardziej obawiają się jej, niż małych wzajemnych nic nie znaczących bitewek.

a
as

No cóż protestanci to protestują :)

c
czarna pantera
W dniu 16.10.2013 o 18:52, Nomad napisał:

1. Problem nie jest taki prosty. W obecny sposób stawia się znak równości między chrześcijanstwo=katolicyzm, tworząc w ten sposób wrażenie, że to jedno i to samo, a reszta nie jest chrześcijaństka (zetknąłem sie z okresleniem, że protestanci to ateiści). Jest ponad 300 odłamów chrześcijaństwa i katolicy mogliby by to uszanować.2. Chcą szacunku, ale sami go nie okazują

1.

...ech ! ...kolejny znawca. :rolleyes: :D
Gdzie ty zetknąłeś się z takim określeniem, że protestanci to ateiści ?

Zbyt często chyba przebywasz w nieodpowiednim towarzystwie, pod "budką z piwem". :D

Piszesz tyle bzdur w tym swoim krótkim poście, że nie wiadomo do której twojej "bajki" odnieść się należy bardziej.

Otóż są 3 główne odłamy chrześcijaństwa: katolicyzm, protestantyzm i prawosławie, które dzielą się na tysiące mniejszych odłamów (a nie 300 jak piszesz). Tak na marginesie....w dniu dzisiejszym istnieje ponad 42.000 (słownie: czterdzieści dwa tysiące) różnych kościołów oraz wspólnot kościelnych.
Czy uważasz zatem że katolicy powinni każdy taki odłam (te tysiące) zapraszać z osobna, a najlepiej pisemnie ? :D  Jeśli ktoś chce to przyjdzie, a jak ktoś nie chce to nie przyjdzie, proste.
Najśmieszniejsze w tym jest to że najbardziej (jak widać na tym forum) "boli to" ateistów i dewiantów, dziwne co ? ;)

2. Ty nie ucz szacunku katolików, zacznij najpierw od siebie nieboraku. ;) :D

c
czarna pantera
W dniu 16.10.2013 o 10:57, j24 napisał:

Podziwiam troskę z jaką j23 wykazuje wobec problemow kościola. Ciekawi mnie tylko, kiedy to j23 był w kościele na mszy. Jeżeli kiedykolwiek był. ;)

Otóż to ! :D

 

To niech sobie zorganizują własne obchody i niech nie zaproszą przedstawicieli KRK.

Proste? Proste. :)

Właśnie ! ;)

 

W dniu 16.10.2013 o 12:38, oj napisał:

Tak,niema co pedofilom preszkadzac w ich imprze....

Słownik, zainwestuj w słownik ortograficzny....koniecznie ! :D
 

 Protestujący mają rację. Należało "imprezie" nadać inną nazwę - zawężającą grono uczestników.

 

Przepraszam....że co ? :huh:
Nazwa jest jak najbardziej odpowiednia, a zawężać grono uczestników to mogą sobie zwolennicy "parad miłości", o ! :)
 

N
Nomad
W dniu 16.10.2013 o 16:41, -ing napisał:

Zdarzenie jest tak proste jak to, że organizator może sobie nazwać imprezę jak chce i zaprosić na nią kogo chce. Można się oczywiście oburzać na każdą nazwę z jakiegokolwiek powodu, każdego święte prawo, ale robić jakieś wyrzuty, że nie zostało się zaproszonym to już lekka przesada.I generalnie mnie to mało interesuje, czy są to dni chrześcijańskie, czy katolickie, czy ewangeliczne i ilu przedstawicieli każdego z tych odłamów jest w Słupsku. Jak się czują urażeni, to niech zorganizują swoje obchody i nazwą np: "Prawdziwe i autentyczne Słupskie Dni Kultury Chrześcijańskiej" i po sprawie. A robi się z tego problem, jakby naprawdę było to coś istotnego.

Problem nie jest taki prosty. W obecny sposób stawia się znak równości między chrześcijanstwo=katolicyzm, tworząc w ten sposób wrażenie, że to jedno i to samo, a reszta nie jest chrześcijaństka (zetknąłem sie z okresleniem, że protestanci to ateiści). Jest ponad 300 odłamów chrześcijaństwa i katolicy mogliby by to uszanować.

Chcą szacunku, ale sami go nie okazują

p
pos3gacz
W dniu 16.10.2013 o 10:57, j24 napisał:

Podziwiam troskę z jaką j23 wykazuje wobec problemow kościola. Ciekawi mnie tylko, kiedy to j23 był w kościele na mszy. Jeżeli kiedykolwiek był. ;)

Mylisz pojęcia - reszty domyśl się.

k
koala
W dniu 16.10.2013 o 12:38, oj napisał:

Tak,niema co pedofilom preszkadzac w ich imprze....

a poza tym jeszcze biorący w niech udział mogliby dowiedzieć się, że oprócz wszechobecnej nachalnej wiary rzymsko-katolickiej, istnieją jeszcze inne... skromne i pokorne jak głosiło słowo boże... a wtedy być może po raz kolejny zawęziłby się krąg dojnych owieczek....  

c
czarna pantera
W dniu 16.10.2013 o 12:33, Ksiądz Stefan napisał:

"Religia jest dla ludzi bez rozumu" - Józef Piłsudski.

"Tobie kury szczać prowadzać" Stefan ......też Józef Piłsudski. ;) :D

 

P
PRDD

Postawa rzecznika w ogole mnie nie dziwi. Typowo, po katolicku, odwraca kota ogonem. smiechu warte.

p
png
W dniu 16.10.2013 o 16:41, -ing napisał:

Zdarzenie jest tak proste jak to, że organizator może sobie nazwać imprezę jak chce i zaprosić na nią kogo chce. Można się oczywiście oburzać na każdą nazwę z jakiegokolwiek powodu, każdego święte prawo, ale robić jakieś wyrzuty, że nie zostało się zaproszonym to już lekka przesada.I generalnie mnie to mało interesuje, czy są to dni chrześcijańskie, czy katolickie, czy ewangeliczne i ilu przedstawicieli każdego z tych odłamów jest w Słupsku. Jak się czują urażeni, to niech zorganizują swoje obchody i nazwą np: "Prawdziwe i autentyczne Słupskie Dni Kultury Chrześcijańskiej" i po sprawie. A robi się z tego problem, jakby naprawdę było to coś istotnego.

 

Naprawdę nie rozumiesz, o co tu chodzi - czy też jako ideowy propagandzista jedynie słusznej siły usiłujesz przekonać ciemny lud, że białe jest czarne?

Nie musisz się wysilać - ludzie myślący i tak wiedzą w czym rzecz; otumanionych natomiast nie musisz przekonywać - bo oni bezrefleksyjnie i tak idą za swymi 'pasterzami'...

-ing
W dniu 16.10.2013 o 12:48, 100Marek napisał:

Przekonujesz sam siebie? Całe zdarzenie nie jest takie proste. Jeżeli uroczystości nazwano Słupskie Dni Kultury Chrześcijańskiej, to nie powiesz, że katolicy (rzymscy) są w Słupsku jedynymi chrześcijanami. Protestujący mają rację. Należało "imprezie" nadać inną nazwę - zawężającą grono uczestników.

 

Zdarzenie jest tak proste jak to, że organizator może sobie nazwać imprezę jak chce i zaprosić na nią kogo chce. Można się oczywiście oburzać na każdą nazwę z jakiegokolwiek powodu, każdego święte prawo, ale robić jakieś wyrzuty, że nie zostało się zaproszonym to już lekka przesada.

I generalnie mnie to mało interesuje, czy są to dni chrześcijańskie, czy katolickie, czy ewangeliczne i ilu przedstawicieli każdego z tych odłamów jest w Słupsku. Jak się czują urażeni, to niech zorganizują swoje obchody i nazwą np: "Prawdziwe i autentyczne Słupskie Dni Kultury Chrześcijańskiej" i po sprawie. A robi się z tego problem, jakby naprawdę było to coś istotnego.

j
j23
W dniu 16.10.2013 o 10:57, j24 napisał:

Podziwiam troskę z jaką j23 wykazuje wobec problemow kościola. Ciekawi mnie tylko, kiedy to j23 był w kościele na mszy. Jeżeli kiedykolwiek był. ;)

W kościele co niedzielę. Na mszy, nigdy ;)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3