Prywatyzacja młynów w Stoisławiu dobiega końca

Rafał Wolny rafal.wolny@mediaregionalne.pl Tel. 94 347 35 99
Prywatyzacja młynów w Stoisławiu dobiega końcaBezskuteczne próby sprywatyzowania Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" trwają od 2008 r.
Prywatyzacja młynów w Stoisławiu dobiega końcaBezskuteczne próby sprywatyzowania Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" trwają od 2008 r. sxc.hu
Udostępnij:
Jest już niemal pewne, że stoisławskie młyny kupi spółka "Polski cukier". - To najlepsze rozwiązanie z możliwych - uważają władze przedsiębiorstwa, ale pracownicy boją się zwolnień.

Bezskuteczne próby sprywatyzowania Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" trwają od 2008 r. Wygląda na to, że w końcu znalazł się poważny kontrahent - potentat branży cukrowniczej.

- Pod koniec roku podpisaliśmy z Ministrem Skarbu Państwa wstępną umowę w sprawie zakupu młynów w Stoisławiu i obecnie trwa dopinanie ostatnich szczegółów - informuje Sylwia Kalska, rzecznik prasowy spółki "Polski cukier". - Jesteśmy liderem rynku i chcemy stworzyć silną grupę rolno-spożywczą. Młyny doskonale wpisują się w nasz plan i pozwolą urozmaicić ofertę.

Choć pani rzecznik zastrzega, że ostateczna umowa nie została jeszcze parafowana, prezes "PZZ" jest niemal w stu procentach pewien, że firma przejdzie w ręce cukierniczego giganta. - Może to wyglądać trochę dziwnie, że zakład jest prywatyzowany przez spółkę Skarbu Państwa, więc praktycznie pozostaje państwowy, ale to dla nas najlepsze rozwiązanie z możliwych - uważa Albin Badower.

Widzi trzy główne atuty takiej sytuacji. - Po pierwsze firma działa w branży spożywczej, a wiec rozumie nasze potrzeby i problemy. Po drugie nie jest konkurencyjna, więc nie będzie zainteresowana zamykaniem nas, tylko raczej rozwijaniem. A po trzecie, jako firma państwowa, gwarantuje większą pewność i stabilność zatrudnienia - wylicza prezes młynów.

Mniej pewne tego ostatniego są tutejsze związki zawodowe. - Podpisaliśmy wprawdzie pakiet socjalny, ale nie udało się wynegocjować gwarancji zatrudnienia dłuższych niż 18 miesięcy (związkowcy chcieli 5-10 lat) - mówi Zbigniew Sikorski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego w Stoisławiu. - Przyszły właściciel zapewnia, że chce rozwijać firmę, ale wiadomo, że bardzo często takie przejęcia zaczyna się od zmniejszenia zatrudnienia.

Obawy związkowców wcale nie muszą być bezpodstawne. - Dotarły do nas słuchy, że w "Polskim cukrze" uważają, że u nas jest przerost zatrudnienia - usłyszeliśmy od osoby związanej z kierownictwem stoisławskich młynów.

Sylwia Kalska na temat przyszłej polityki pracowniczej nie chce się na razie wypowiadać. - O konkretach, w tym ewentualnej restrukturyzacji, będziemy mogli rozmawiać, gdy już formalnie przejmiemy stoisławskie przedsiębiorstwo - podkreśla rzeczniczka "Polskiego cukru".
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
makelele
jaka to prywatyzacja jesli kupuje  to firma w ktorej skarb panstwa ma prawie 80 % wlasnosci?
 
STRUKTURA AKCJONARIATU KRAJOWEJ SPÓŁKI CUKROWEJ S.A.
Kapitał zakładowy Krajowej Spółki Cukrowej S.A. wynosi 990.677.758  zł i dzieli się na 990.677.758 akcji imiennych o wartości nominalnej 1 zł (słownie: jeden złoty) każda, z czego:
1. 789.508.153 akcji stanowi własność Skarbu Państwa, co stanowi 79,69 % w kapitale zakładowym;
2. 201.169.605 akcji jest własnością obecnych i byłych pracowników i plantatorów buraka cukrowego oraz ich spadkobierców, co stanowi 20,31 % w kapitale zakładowym Spółki.
Dodaj ogłoszenie