Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulic w pobliżu Starego Rynku w Słupsku. Jest raport z konsultacji społecznych

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Słupski ratusz opublikował raport z konsultacji społecznych dotyczących przebudowy ulic w sąsiedztwie Starego Rynku. Choć projekt wzbudzał (i nadal wzbudza) spore kontrowersje wśród słupszczan, to jednak liczba przesłanych uwag w ramach konsultacji nie jest imponująca. Co ciekawe, część uwag dotyczy samego Starego Rynku, którego jednak ten projekt nie dotyczy.

Projekt dotyczy rozbudowy ulic Zamenhofa, Piekiełko, Grodzkiej. W jego ramach zakłada się budowę "zielonego" parkingu na terenie pomiędzy ul. Piekiełko i budynkiem po kinie Millenium oraz budowę miejsc postojowych w ciągu ul. Grodzkiej i Zamenhofa. Na całym terenie objętym inwestycją zostaną przebudowane chodniki. W miejscach przed przejściami dla pieszych oraz w okolicy wiaty przystankowej przy ul. Grodzkiej zakłada się zastosowanie rzędu płytek ostrzegawczych.

Ponadto projekt uwzględnia przebudowę istniejącego oświetlenia na oświetlenie typu LED z oprawami dekoracyjnymi oraz wykonanie dedykowanego oświetlenia przy przejściach dla pieszych. W ramach inwestycji zostanie zaprojektowana zieleń miejska, w tym nasadzenia drzew, krzewów i roślin ozdobnych. Zaprojektowane zostaną także elementy małej architektury – ławki i kosze na odpady.

Na ul. Zamenhofa zakłada się likwidację miejsc postojowych równoległych. Rekompensatą ma być parking zlokalizowany pomiędzy ul. Piekiełko i budynkiem Millenium. Ma tam powstać 35 miejsc postojowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych. Parking posiadać będzie nawierzchnię przepuszczalną, w celu ograniczenia spływu wód deszczowych do kanalizacji. Pozostałe projektowane parkingi posiadać będą nawierzchnię z kostki betonowej i będą zakładały wzdłuż ul. Grodzkiej 17 miejsc postojowych skośnych (pod kątem 45 stopni w stosunku do krawędzi jezdni) oraz wzdłuż ul. Piekiełko - 16 miejsc postojowych prostopadłych, w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej.

Kto zgłosił uwagi?

W sumie w konsultacjach wzięło udział 13 osób, z których 9 to mieszkańcy Słupska, dwóch przedstawicieli Urzędu Miasta w Słupsku oraz po jednym przedstawicielu Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku oraz organizacji pozarządowych.

Uwagi, które zgłosił słupski ratusz, a konkretnie Wydział Polityki Przestrzennej, dotyczą głównie tzw. małej architektury, czyli np. aby takie elementy, jak kosze na śmieci, stojaki rowerowe mające zostać zlokalizowane za budynkiem byłego kina Milenium były takie same, jak na Starym Rynku. Inna uwaga wskazuje, aby wszystkie elementy drewniane, metalowe oraz betonu i kamienia były w tych samych kolorach.

Słupskie Porozumienie Obywatelskie napisało, że popiera koncepcję całkowitego wyłączenia płyty Starego Rynku z ruchu samochodów bez żadnych wyjątków. Jednakże w tej samej uwadze pada propozycja, aby stworzyć miejsca przeznaczone dla pojazdów dostawczych na tzw. rozładunek. W odpowiedzi na tą uwagę czytamy, że nie została ona uwzględniona, gdyż na ul. Zamenhofa nie planuje się ograniczeń w ruchu. Odpowiedź nieco dziwi, bo uwaga SPO dotyczyła płyty rynku, a nie ul. Zamenhofa.

SPO wnioskuje również, aby skrzyżowanie ulic Zamenhofa i Piekiełko zostało wyniesione, co spowolni ruch do tzw. tempo 30. Ta uwaga zostanie przekazana do projektanta w celu przeanalizowania. Z kolei na uwagę SPO, aby zachować wszystkie drzewa przy ul. Piekiełko odpowiedź jest pozytywna, bo projekt nie uwzględnia wycinki.

Mieszkańcy proponują

Jeden z mieszkańców, który wziął udział w konsultacjach zaproponował, aby przystanek autobusowy przy ul. Grodzkiej usytuowany w pobliżu Milenium przenieść w stronę Starego Rynku. Nie uwzględniono jednak tego wniosku, bo - jak napisano - obecna lokalizacja tego przystanku jest rozwiązaniem optymalnym.

Z kolei inny mieszkaniec zaznaczył, że nie podoba mu się, iż z okna jego mieszkania będzie widok na parking. Uważa on, że teren pomiędzy ul. Piekiełko a budynkiem po kinie Milenium powinien być skwerem, a nie miejscem na samochody, zaś przesunięcie samochodów ze Starego Rynku "jest klękaniem przed samochodziarzami, a nie myśleniem o przyszłości". Uwaga tego mieszkańca nie została uwzględniona. W wyjaśnieniu czytamy, że budowa nowych miejsc parkingowych jest elementem kompleksowych zmian komunikacyjnych w centrum miasta.

Taka sama odpowiedź odnosi się do uwagi innego słupszczanina, który uważa, iż budowa parkingu na zapleczu dawnego kina Milenium nie jest w ogóle potrzebna, ponieważ w centrum miasta znajduje się parking na niemal 300 samochodów, a przejście z niego na Stary Rynek zajmuje nie więcej niż 5 minut. Mieszkaniec miał na myśli zapewne parking na Placu Zwycięstwa.

Obawy przedsiębiorców

W raporcie z konsultacji są również uwagi zgłoszone przez kilku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w lokalach przy Starym Rynku. Piszą oni, że likwidacja miejsc parkingowych wokół Starego Rynku wpłynie negatywnie na ich biznesy, gdyż ich klienci chcą mieć możliwość zaparkowania pojazdu w pobliżu lokalu. Jeden z przedsiębiorców napisał, że "już teraz klienci narzekają, że nie ma gdzie zaparkować i jeżdżą w kółko, aż zwolni się miejsce".

Natomiast przedstawiciel restauracji Casa Italia uważa, że wyprowadzenie ruchu kołowego ze Starego Rynku ma sens, ale tylko przez dwa letnie miesiące. W pozostałych miesiącach brak miejsc parkingowych przy restauracji może spowodować brak gości. Ta uwaga, podobnie jak inne zgłoszone przez przedsiębiorców, nie zostały uwzględnione przez organizatora konsultacji społecznych, czyli przez Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku, gdyż nie dotyczą zakresu konsultowanego projektu.

Realizacja projektu rozbudowy ulic Zamenhofa, Piekiełko, Grodzkiej oraz budowa "zielonego" parkingu jest planowana na rok 2022-2023.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza