MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa wejścia portu w Ustce wstrzymana. Będą nowe projekty

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Umowa na dofinansowanie rozbudowy portu w Ustce z ARiMR została rozwiązana w kwietniu. Jednak Urząd Morski w Gdyni twierdzi, że nie rezygnuje z planów przebudowy.

Na pierwszy etap inwestycji przebudowy usteckiego portu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznała ze środków unijnych prawie 190 mln zł, które należało rozliczyć do końca marca 2023 roku.

Na prace wstępne inwestor, czyli Urząd Morski w Słupsku, we wrześniu 2018 roku podpisał umowę o wartości 918 tys. zł z warszawskim Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych.

Natomiast w drugim kwartale 2019 roku miał zostać ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i przebudowanie portu w Ustce.
Tymczasem przeciągały się prace nad sporządzeniem dokumentacji przygotowawczej. Rok temu daleko było do uzyskania decyzji środowiskowej, operatu wodnoprawnego i sporządzenia programu funkcjonalno-użytkowego.

Z początkiem kwietnia 2020 roku Urząd Morski w Słupsku przestał istnieć. Kilka dni później Urząd Morski w Gdyni, który przejął zadania po słupskim urzędzie, informował nas:

"Zniesienie Urzędu Morskiego w Słupsku i przejęcie jego kompetencji przez Urząd Morski w Gdyni nie wpływa na tok prac związanych z rozbudową portu w Ustce. Inwestycja jest na etapie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Wymagane będą prawdopodobnie dodatkowe opracowania i uzupełniające badania modelowe. Aktualnie panująca sytuacja epidemiczna w Polsce oraz stan pandemii ogłoszony przez WHO wpływają na wszelkie sfery działalności inwestycyjnej, jak i życia codziennego. Trudno w tej chwili przewidywać dokładnie skutki i ich rozmiary. Prace nad przygotowaniem inwestycji do realizacji trwają i będą kontynuowane".

Tymczasem sytuacja zmieniła się już w marcu.
 

- Z uwagi na przedłużający się proces realizacji przedmiotu zamówienia w zakresie opracowań dokumentacyjnych, Urząd Morski w Słupsku w dniu 25 marca 2020 roku przesłał do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o rozwiązanie umowy na dofinansowanie projektu – poinformowała nas we wtorek Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni. - Jako powód rozwiązania umowy podano „znaczne opóźnienia w realizacji wykonania dokumentacji przygotowawczej do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane”. W piśmie z dnia 8 kwietnia ARiMR zawiadomił o rozwiązaniu umowy na dofinansowanie.

Przypomnijmy, że Urząd Morski w Słupsku przestał istnieć od 1 kwietnia. Kluczowe decyzje zapadły więc, gdy jego losy były już przesądzone. 

- Warto w tym miejscu podkreślić, iż prace w tym zakresie są kontynuowane – dodaje rzeczniczka. - Ze względu na zgłaszane wątpliwości, co do przyjętego do dalszych opracowań wariantu realizacyjnego Urząd Morski w Gdyni zdecydował o przygotowaniu koncepcji analizującej przedmiotowy wariant oraz dodatkowo dwa nowe warianty. Opracowanie jest w trakcie realizacji.
 
Natomiast złożony do RDOŚ raport środowiskowy wymaga uzupełnień, a sporządzenie brakujących dokumentów zostanie zlecone.
 
- Z uwagi na powyższe, nie planuje się przetargu w formule zaprojektuj i wybuduj. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane – odpowiada rzeczniczka na nasze dalsze pytania.

W tej sytuacji pierwotny termin zakończenia jakiejkolwiek przebudowy nie jest realny. W planach pojawia się rok 2023, ale to przewidywany termin uzyskania pozwolenia na budowę.  

Na pytanie, ile środków z uzgodnionej kwoty zostało już przyznanych na sporządzenie dokumentacji, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Inwestycję, choć na razie nie wiadomo, w jakiej postaci, prowadzi Urząd Morski w Gdyni przy udziale pracowników delegatury w Słupsku. Do tematu wrócimy.

Sztorm w Ustce. Trudna sytuacja i cofka w usteckim porcie

Sztorm w Ustce. Trudna sytuacja i cofka w usteckim porcie

Zobacz:Zgrzyt na linii ministerstwo - Ustka. Wypowiedź ministra i burmistrza Ustki, maj 2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza