Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed zimą zadbaj o rośliny balkonowe

nto.pl
Iglaki mogą zostać na balkonie podczas zimy. Zabezpieczamy ich systemy korzeniowe, osłaniając donice, w których rosną, kartonem lub włókniną.
Iglaki mogą zostać na balkonie podczas zimy. Zabezpieczamy ich systemy korzeniowe, osłaniając donice, w których rosną, kartonem lub włókniną. nto.pl
Jesienne prace nie powinny ominąć również balkonów, które też trzeba przygotować do nadchodzącej zimy.

Od czego zacząć? Przede wszystkim usuwamy przekwitnięte rośliny z doniczek i skrzynek, zwracając uwagę na to, czy są jednoroczne, czy wieloletnie.

- Wszystkie kwiaty oprócz jednorocznych, np. aksamitka, można spróbować przezimować - mówi Maria Bazan z Centrum Ogrodniczego Mrówka. - Zimą rośliny mają jednak szczególne wymagania, które trudno spełnić, zwyczajna pelargonia potrzebuje np. dużej ilości światła, ale niskiej temperatury: 5-10 stopni Celsjusza. W takich warunkach większość roślin odpoczywa od wzrostu i kwitnienia. Ten odpoczynek powinien trwać 2-3 miesiące.

Gdzie je umieścić?
Idealna będzie np. weranda, klatka schodowa z oknem lub nieogrzewany zimą słoneczny pokój.
Ogrodnik zwraca także uwagę na sposób przechowywania bulw np. begonii, które zimowe miesiące powinny spędzić np. w papierowych torbach lub przesypane trocinami bądź torfem. Nie wolno ich podlewać! Można znieść je np. do garażu, ale nie wolno dopuścić, by zmarzły.

Na balkonie mogą za to zostać iglaki, których coraz więcej na naszych balkonach i tarasach. Ponieważ rosną w donicach, są bardziej narażone na mrozy niż rośliny w ogrodzie. Przed nadejściem zimy warto je podlać dosyć obficie, choć i później też o wodzie pamiętać (wystarczy podlewać raz na dwa miesiące). Można przestawić je w miejsce bardziej osłonięte od wiatru lub postawić kilka roślin blisko siebie.

- Iglaków nie wynosimy z balkonu, ale zabezpieczamy ich systemy korzeniowe, osłaniając donice, w których rosną, kartonem lub włókniną. Pod donicę można jeszcze włożyć styropian. Nie należy tego robić, gdy temperatura jest wyższa niż 5 stopni, bo roślina może się przegrzać - radzi Maria Bazan. - Również włókniną zabezpieczamy pnącza takie jak bluszcze, powojniki czy winobluszcze.

Modne i praktyczne na balkonach są kąciki z ziołami. Do wieloletnich, które możemy zostawić na zimę, należą: rozmaryn, majeranek, ruta, lubczyk, szałwia, lawenda. Jednoroczna, niestety, jest bazylia, której liście po pierwszych przymrozkach ciemnieją, zwijają się i opadają.

Już jesienią warto natomiast zadbać o to, by balkon czy taras zakwitł wczesną wiosną. W odpowiednio zabezpieczonych skrzynkach jesienią można posadzić rośliny cebulowe, takie jak: tulipany, narcyzy czy krokusy - dzięki nim już wczesną wiosną balkon mogą ozdobić kolorowe kwiaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza