Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy i mieszkańcy nie chcą przebudowy Starego Rynku w Słupsku w planowanej przez ratusz formie. Kością niezgody miejsca parkingowe

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
29 czerwca komisja skarg wniosków i petycji Rady Miejskiej w Słupsku zajmie się petycją podpisaną przez ponad tysiąc osób, które są przeciwne przygotowywanej przez ratusz przebudowie Starego Rynku. W zasadzie nie tyle samej modernizacji, a tego, że wraz z nią znikną z przestrzeni rynku miejsca parkingowe. Urzędnicy zaś dziwią się argumentom zawartym w petycji i wskazują, że w sumie w okolicy miejsc parkingowych nie ubędzie, a sam proces przebudowy zaplanowali tak, by zacząć od nowego parkingu za Milenium i przebudowy Grodzkiej, gdzie przy skośnym parkowaniu, miejsc będzie więcej niż obecnie.

Autorzy petycji, czyli przedsiębiorcy ze Starego Rynku, Nowobramskiej i Zamenhofa oraz mieszkańcy przypominają, że najpierw wezwali władze miasta do zaprzestania inwestycji w przebudowę Starego Rynku w proponowanej formie, ze względu na liczne negatywne następstwa społeczne i ekonomiczne.T eraz zaś poprosili o zajęcie się sprawą radnych, dodając argumenty prawne.

"...Realizacja Inwestycji uśmierci tę część śródmieścia miasta i biznesy działających tu lokalnych przedsiębiorców, utrudni życie mieszkańców tej części miasta. Po może i pięknym placu Stary Rynek (po przebudowie) będzie hulał wiatr, ponieważ aktualni klienci lokali zlokalizowanych w tej części miasta już tutaj nie dojadą..." - czytamy w petycji.

Pada w niej też argument prawny, że rezygnacja z wytyczenia ulic na Starym Rynku, wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a tego bez zgody radnych nie można zrobić.

Na końcu petycji autorzy wskazują, że nie są tak naprawdę przeciw rewitalizacji rynku, tylko chcieliby, by zachowano możliwość przejazdu samochodów, tak jak teraz. Ewentualnie na czas imprez wysuwanymi słupkami można by to blokować. A ich zdaniem idealnie byłoby wybudować parking podziemny pod placem.

Rządowe dofinansowanie i plan inwestycji

Kompleksowa rewitalizacja kwartału Starego Rynku wchodzi w fazę realizacji, ponieważ cztery miliony złotych dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do Słupska. Decyzja rządu w tej sprawie zapadła pod koniec marca. W sumie projekt przebudowy tej części miasta urzędnicy obliczyli na 11 milionów złotych.

Po informacji, że są pieniądze i samorząd zamierza przebudowę zacząć, zaczęto zbierać podpisy sprzeciwu.

Inwestycja przygotowywana od lat

- Przede wszystkim zadanie Przebudowy Starego Rynku nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem ponieważ już w 2005 r przyjęto MPZP Śródmieście który zakłada sukcesywne przekształcenie śródmieścia w strefę dominacji, ruchu pieszego i rowerowego. Był to szeroko konsultowany dokument.Dodatkowo Strategia Rozwoju Miasta Słupska na lata 2017-2022 przyjęta Uchwała RM zakłada prowadzenie inwestycji w tkance miasta m.in.remont Starego Rynku tak,by stał się atrakcyjnym placem miejskim, wraz z
ograniczeniem ruchu samochodowego na rzecz ruchu pieszego i rowerowego - przypomina Monika Rapacewicz, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słupsku.

W październiku 2019 roku w ratuszu odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami, na którym przedstawiono gotową koncepcję nowego Starego Rynku. Stary Rynek ma być wedle niej przebudowany i ma stanowić jedną płaską przestrzeń. Ruch pojazdów będzie tam możliwy tylko na ulicy Grodzkiej. Zaś miejsce dzisiejszych miejsc do parkowania wzdłuż bloku na przedłużeniu ulicy Nowobramskiej oraz obok zachowanych trzech zabytkowych kamienic mają zająć ławki, drzewa oraz ogródki pod namiotami. Na placu pojawi się płaska, długa fontanna.

Rok wcześniej było to już wiadomo, gdy rozstrzygnięto w ratuszu konkurs architektoniczny na planowaną przebudowę.W konkursie były 34 pomysły na nowy Stary Rynek w Słupsku, a jedno było dla nich wspólne: plac bez samochodów!

A tak naprawdę przygotowania do inwestycji zaczęto jeszcze wcześniej, rozkopując rynek podczas prac archeologicznych. Rzeczy odkryte podczas nich nie będą widoczne po przebudowie, będą jednak w pewien sposób na placu uwypuklone. Np. będzie w miejsce starej studni, woda, innym kolorem kamienia widoczny będzie zarys starego, historycznego ratusza.

- Dodatkowo,na pewno będziemy kolejny raz rozmawiać z mieszkańcami np.na temat usytuowania mebli miejskich czy np.elementów ruchomej architektury lub zieleni. Przedsiębiorcy nie powinni widzieć zagrożenia dla swojej działalności, gdyż w żaden sposób dostęp do ich usług nie będzie ograniczony - tłumaczy rzeczniczka ratusza.

Harmonogram inwestycji

Już w lipcu dokładnie będzie wiadomo, ile nowych miejsc do parkowania powstanie na przygotowywanym nowym parkingu za Milenium i ile nowych miejsc uda się wcisnąć wzdłuż bloków na Grodzkiej oraz na Piekiełko. Zapewniono nas, że będzie to liczba zbliżona do liczby miejsc obecnych na Starym Rynku.

- Inwestycja będzie obejmować kompleksowo nie tylko przebudowę Starego Rynku, ale również przyległe fragmenty ulic Piekiełko, Zamenhofa i Grodzkiej wraz z terenem za budynkiem byłego kina Milenium. W ramach tej inwestycji planowane jest utrzymanie zbliżonej do obecnej liczby miejsc postojowych. Założeniem jest relokacja miejsc z obrębu Starego Rynku na nowy parking za budynkiem dawnego kina Milenium, zamiana miejsc równoległych na skośne na odcinkach ulic Piekiełko i Grodzkiej, wraz z rozszerzeniem zakresu miejsc postojowych. Szczegółową informację, czy będzie to kilka miejsc więcej, czy kilka mniej będziemy mieli w lipcu, kiedy wykonawca dokumentacji przedstawi do uzgodnienia i konsultacji koncepcję rozwiązań drogowych - mówi Tomasz Orłowski, wicedyrektor ZIM w Słupsku.

- Symulacje są tworzone, ale będzie to też około 80 miejsc parkingowych, czyli tyle, ile na Starym Rynku teraz. Może to być o dwa-trzy miejsca nawet więcej lub mniej - mówi Paweł Krzemień z ratusza, odpowiedzialny za rewitalizację miasta.

Urzędnicy planują, że pod koniec tego roku ogłoszą przetarg na wykonawcę inwestycji. Zacznie się ona od ulicy Grodzkiej, potem Piekiełko i parking za Milenium. Właśnie po to, by w pierwszej kolejności zrobić miejsc parkingowe.Mają być gotowe przed sezonem w przyszłym roku.

Dopiero po sezonie, w okresie jesienno-zimowym ma zacząć się przebudowa Starego Rynku. Zakończenie przed latem 2023 roku!

Co znamienne, to nie koniec planowanych zmian w obrębie dawnego średniowiecznego miasta.Planowane jest zmodernizowanie ulicy Mikołajskiej, gdzie również wzrośnie liczba miejsc do parkowania, gdyż tu też będzie parkowanie skośne. Do tego zapadła decyzja, że powstanie nowy parking na terenie należącym dzisiaj do żłobka na Łukasiewicza. W sumie więc w obrębie dawnego historycznego miasta, gdzie ruch pojazdów ma być ograniczony do 30 km/h, a wszystkie skrzyżowania równorzędne, miejsc do parkowania ma przybyć.

- Dobrym przykładem ożywienia sektora jest ul. Nowobramska gdzie nie ma ruchu samochodowego a jest chętnie uczęszczana. Ludzie zostawiają auta np.na pl. Zwyciestwa, ul. Mostnika. itp i udają się do miejsca docelowego. Pamiętajmy, że w całej Polsce place miejskie mają funkcje rekreacyjne, kulturalne, spacerowe, a nie pełnią roli parkingu.Miasta od wielu lat kierują uwagę w równym stopniu na pieszych i rowerzystów - a nie tylko na kierowców. Nic w żaden sposób nikomu nie jest zabierane, a wręcz przeciwnie - dodawane - podsumowuje Monika Rapacewicz.

Stary Rynek czyli plac z kamienia

Koncepcję nowego zagospodarowania przestrzennego przedstawił na spotkaniu z mieszkańcami w ratuszu w październiku 2019 roku Mikołaj Zdanowski, architekt z zespołu, który wygrał konkurs ogłoszony przez słupski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pokazał na slajdach dopracowaną po uwagach urzędników koncepcję.

- Dodaliśmy więcej zieleni. Dodatkowe meble miejskie. Poidełko, w miejscu w którym kiedyś była trzecia studnia na Starym Rynku - tłumaczył architekt.- Zastanawiamy się, też nad makietą miasta, z którego okresu ma pochodzić.

W tej koncepcji Stary Rynek ma być przebudowany i ma stanowić jedną płaską przestrzeń. Ruch pojazdów będzie tam możliwy tylko na ulicy Grodzkiej. Zaś miejsce dzisiejszych miejsc do parkowania wzdłuż bloku na przedłużeniu ulicy Nowobramskiej oraz obok zachowanych trzech zabytkowych kamienic mają zająć ławki, drzewa oraz ogródki pod namiotami.

W dyskusji pada też argument, że Stary Rynek w Słupsku po przebudowie będzie "betonozą". - Historycznie nie było tam drzew, ale my staraliśmy się zrobić wszystko by było ich jak najwięcej. Ale na samej płycie,która ma żyć wydarzeniami, będzie to zieleń przenośna, różnego rodzaju - tłumaczy Paweł Krzemień.

Reasumując, po komisji i decyzji radnych będziemy bliżej... inwestycji. Przebudowa, która jest już przygotowana i są na nią pieniądze rządowe (miejską część miasto skredytuje z obligacji) wydaje się przesądzona.A petycja podpisana przez mieszkańców tafia do radnych, którzy wcześniej na tę inwestycję już się zgadzali.

Zobacz także: Tak kiedyś wyglądał Stary Rynek w Słupsku. Wystawa Janiny Dylewskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza