Przedstawiciele słupskiego ratusza we wtorek złożą kwiaty przed Krzyżem Katyńskim. Jerzy Lisiecki wystosował okolicznościowy apel

Zbigniew Marecki
Prezydent Miasta Słupska lub jego zastępca, w asyście przedstawicieli służb mundurowych, we wtorek w południe złoży wiązankę pod Krzyżem Katyńskim na starym cmentarzu komunalnym i odda hołd w imieniu własnym i mieszkańców miasta zamordowanym w 1940 roku Polakom. Ten symboliczny gest zastąpi wszystkie miejskie uroczystości odwołane w związku ze stanem epidemii i obowiązującymi przepisami prawnymi.

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawił przez aklamację w listopadzie 2007 roku dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Tego dnia o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Wówczas Niemcy ogłosili bowiem informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie.

Ofiary chowano w masowych grobach, oprócz lasu katyńskiego były to miejscowości Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego.

Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o dokonanej przez siebie zbrodni. W ślad za nimi kłamstwo dotyczące sprawców mordu na polskich elitach powielały władze Polski Ludowej.

Kłamstwo katyńskie nazywane jest kłamstwem założycielskim PRL. "Tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL, tak prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczpospolitej" - podkreślił śp. prezydent Lech Kaczyński w przygotowanym przez siebie przemówieniu, które miał wygłosić podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni na katyńskim cmentarzu. Kłamstwo katyńskie przegrało z prawdą, o którą w czasach zniewolenia komunistycznego walczyły rodziny poległych, a także kolejne pokolenia odważnych historyków, nauczycieli, wydawców podziemnych czasopism, opozycjonistów z czasów PRL. Oficjalnie jego kres nastąpił 13 kwietnia 1990 r., kiedy to Związek Sowiecki przyznał się do popełnienia zbrodni, przekazując Polsce część dokumentów z lat 40.

Wśród ofiar zbrodni katyńskiej znaleźli się także posłowie na Sejm II Rzeczypospolitej. Jerzy Machlejd, poseł V kadencji, Henryk Trębicki poseł V kadencji, Władysław Szczypa, poseł IV kadencji, Jan Slaski, poseł IV kadencji, senator V kadencji, Józef Sowa, poseł V kadencji. Los wielu posłów - ofiar okupacji sowieckiej - do dziś pozostaje nieznany.

10 kwietnia 2010 r., w 70. rocznicę zbrodni na polskich oficerach, grupa parlamentarzystów Sejmu VI i Senatu VII kadencji udało się do Katynia, by oddać hołd pomordowanym, w tym swoim poprzednikom w ławach poselskich. Część z nich na miejsce uroczystości dotarła specjalnym pociągiem. 18 posłów i senatorów znalazło się na pokładzie rządowego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, ponieśli śmierć.

W 80. rocznicę tego tragicznego wydarzenia głos zabrał także Jerzy Lisiecki, były wicewojewoda słupski i zarazem członek Związku Sybiraków w Słupsku i Rodzin Katyńskich, który w swoim apelu przypomina, jak słupszczanie oddawali i oddają hołd zamordowanym:

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W roku 1940 Rosja Sowiecka dokonała zbrodni na polskich jeńcach wojennych. Zamordowano dwadzieścia dwa tysiące oficerów Wojska Polskiego, policjantów, lekarzy, naukowców, inżynierów, prawników, nauczycieli, pisarzy i przedsiębiorców wziętych do niewoli lub aresztowanych na terenach zajętych przez wojska rosyjskie po agresji na Polskę w 1939 roku. Była to zbrodnia wojenna, zbrodnia ludobójstwa. Do jej popełnienia współczesna Rosja przyznała się dopiero w 1991 roku. Polegli rodacy spoczywają na cmentarzach wojennych w Katyniu i Miednoje w Rosji, w Charkowie i Bykowni na Ukrainie oraz cmentarzu w Kuropatach koło Mińska.
Dzisiaj, w 80-ta rocznicę cześć ofiarom tej zbrodni sowieckiej z 1940 roku oddajemy poprzez naszą pamięć. Z powodu ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa nie możemy wziąć udziału w państwowej uroczystości. Niech pamięć i modlitwa w dniu 13 kwietnia będzie hołdem dla ofiar tej zbrodni.

Słupszczanie o zbrodni katyńskiej pamiętali od dawna.

W roku 1993 roku delegacja słupskiej Szkoły Policji odwiedziła cmentarz pomordowanych polskich policjantów w Miednoje. Pobrana ziemia z cmentarza est eksponowana w Izbie Pamięci i wmurowana w budynku komendy.

Władze samorządowe Słupska w 2006 roku postawiły pomnik Krzyż Katyński na starym cmentarzu. W roku 2010 przy pomniku wmurowana została ziemia przywieziona przez członków Rodziny Katyńskiej z grobów cmentarzy wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowa. Przy pomniku wmurowana jest też ziemia z cmentarza polskich zesłańców przesłana przez potomków zesłańców w regionie Archangielskim.

Na placu Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Szymanowskiego w roku 2011 uczniowie i nauczyciele posadzili trzy Dęby Pamięci poświęcone ofiarom mordu katyńskiego, których rodziny są mieszkańcami Słupska. Tablica pamiątkowa podaje ich nazwiska. Te miejsca będą świadectwem naszej dzisiejszej pamięci dla następnych pokoleń mieszkańców Słupska

Jerzy Lisiecki
Związek Sybiraków w Słupsku
i Rodziny Katyńskie
Słupsk, 13 kwietnia 2020 roku

Zobacz także: Uroczystości katyńskie w Słupsku [materiał archiwalny]

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Hołdu ofiarom z 10 kwietnia nikt nie złoży ?

Dodaj ogłoszenie