Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki ze Słupska uczą jak dbać o zęby

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
Dzieci z Przedszkola nr 2 w Słupsku wiedzą, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna.
Dzieci z Przedszkola nr 2 w Słupsku wiedzą, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Łukasz Capar
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Jednak o tej higienie wiele osób często zapomina. Prawie 92 procent dzieci i nastolatków ma problemy z próchnicą.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia, oparty na badaniach przeprowadzonych w ramach programu "Monitoring zdrowia jamy ustnej" z 2011 roku pokazuje jak dużym problemem jest próchnica zębów wśród dzieci i młodzieży. Statystyki są niepokojące: 79,9 procent dzieci z próchnicą wśród 5-latków, 90,5 procent wśród 7-latków i aż 91,8 procent w grupie 15-latków. Przyczyn jest wiele: likwidacja gabinetów dentystycznych w szkołach, utrudniony dostęp do placówek stomatologicznych dla mieszkańców wsi, strach przed dentystą, lenistwo.

Wiedza od dziecka
- Nie lubię chodzić do dentysty. Nie lubię tego specyficznego zapachu i dźwięku wierteł. Słabo mi na samą myśl, że mam się tam pojawić. Idę, dopiero kiedy muszę - mówi Daria ze Słupska.

Z kolei pani Martyna, którą spotkaliśmy przed jednym ze słupskich gabinetów stomatologicznych powiedziała nam, że nie boi się dentystów. - Do stomatologa chodzę co pół roku z tego względu, że dość często psują mi się zęby. Po prostu mam taką kość. Nie muszę za każdym razem mieć znieczulenia, zwłaszcza jak jest mała dziurka. Do dentysty chodzę raczej chętnie, przecież chodzi tu o moje zdrowie - podkreśla. O potrzebie dbania o stan uzębienia wiedzę posiadają już nawet przedszkolaki.

- Zęby trzeba myć, bo później będą brudne, pełne bakterii i potem wypadną. Trzeba je myć rano, wieczorem i po posiłku - mówią dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Słupsku. Dodają, że mycie zębów jest fajne. - Ja mam pastę ze Shrekiem z takimi drobinkami, jest mocna, miętowa, dobra. Myć ząbki trzeba, żeby były czyste i ładne. Lubię to robić - wyjawia 6-latka z PM nr 2 w Słupsku.

Zdaniem stomatologów
Jak się okazuje, ze stanem uzębienia słupszczan nie jest tak źle. - Obecnie w porównaniu z latami ubiegłymi stan zębów pacjentów jest lepszy. Młodzieży coraz bardziej zależy na zdrowych zębach - mówi Anna Kasztelan, stomatolog z gabinetu VitroDent przy ul. Sołdka w Słupsku.

Dodaje ona jednak, że rodzice są często zdziwieni informacjami uzyskanymi u stomatologa. - Niewielu rodziców wie, że zęby mleczne trzeba leczyć. Poza tym dzieci mają gorszą sprawność manualną i gorzej szczotkują zęby, w związku z czym dochodzi do zaniedbań higienicznych. Rodzice powinni w takich sytuacjach pomagać swoim pociechom w szczotkowaniu i uświadamianiu im potrzeby prawidłowej higieny jamy ustnej - wyjaśnia dentystka.

Tomasz Hałubek, stomatolog z gabinetu Perfect-Dent przy ul. Starzyńskiego w Słupsku, stwierdza, że stan naszego uzębienia zależy głównie od wychowania w rodzinie. - Jeśli rodzic nie chodzi do dentysty i jest do niego uprzedzony, nie zabiera tam również swoich dzieci - mówi.
Dodaje, że dzieci, u których pojawiły się pierwsze zęby, powinny odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu przeprowadzenia kontroli (nawet już półroczne dzieci).

- A zdarza się tak, że dziecko pierwszy raz idzie do dentysty w wieku 10 lat i ma aż 10 ubytków. Dziecko, które czuje ból, nie zawsze daje sobie zbadać zęby. Poza tym źle wspomina wizytę u dentysty i niechętnie będzie chciało odwiedzić go jeszcze raz - mówi Tomasz Hałubek.

Najczęstsze problemy
Słupszczanie przychodzą do dentysty z różnymi ubytkami. Anna Kasztelan zdradza, że największa liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów stomatologicznych cierpi na próchnicę.

Tomasz Hałubek dodaje do tej listy osoby, które nadmiernie szczotkują zęby, spożywają duże ilości kwaśnych pokarmów i w ten sposób doprowadzają do usunięcia szkliwa.
- Zdarza się również, że niektórzy pacjenci nadmiernie szczotkują zęby za zewnątrz, natomiast niedokładnie myją je od strony języka. W takim przypadku mamy dwóch pacjentów w jednej osobie - mówi.

Jak jednak powinno się prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

- Przede wszystkim należy myć dokładnie zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Dorośli powinni odwiedzać stomatologa raz na pół roku, a dzieci raz na trzy miesiące
- mówi Tomasz Hałubek.

W przypadku osób z ubytkami sprawa wygląda już inaczej. Wtedy sposób dbania o higienę jamy ustnej dopasowywany jest indywidualnie.

Dentobusem w Polskę
Zły stan zdrowia zębów u dzieci mobilizuje służbę zdrowia do niekonwencjonalnych metody jego poprawy. Do nich zaliczyć należy dentobusy, czyli autobusy z gabinetem i zespołem stomatologów na pokładzie.

Tego typu rozwiązania cieszą się powodzeniem w innych krajach (Niemcy, Francja, USA). Tak będzie też w Polsce. Do czasu pozyskania funduszy na realizację projektu "Dentobus wiewiórki Julii" zespół stomatologów ruszy w kraj samochodami wyposażonymi w podręczny sprzęt stomatologiczny. Inicjatywa rozpocznie się już 20 września pod hasłem "Podróże Julii". Badania wystartują w województwie mazowieckim i odbywać się będą cyklicznie, w każdy czwartek i piątek.

Pozwoli to przygotować wstępną dokumentację medyczną małych pacjentów w poszczególnych miejscowościach, a także opracować harmonogram badań i mapę miejscowości dla projektu "Dentobus wiewórki Julii".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza