Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekop Mierzei Wiślanej. Śluza pod wodą. Udana operacja wykonawcy inwestycji. Besix/NDI

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Zalewanie śluzy przekopu Mierzei Wiślanej
Zalewanie śluzy przekopu Mierzei Wiślanej Materiały Besix/NDI
Śluza przekopu Mierzei Wiślanej została wypełniona wodą. Wykonawca inwestycji, konsorcjum Besix/NDI pokazało nagranie wideo z tego wydarzenia.

Przekop Mierzei Wiślanej. Śluza pod wodą. Udana operacja wykonawcy inwestycji. Besix/NDI

Nieco ponad miesiąc temu wykonawca inwestycji, konsorcjum Besix/NDI wraz z przedstawicielami Urzędu Morskiego w Gdyni informowali o testach śluzy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Wykonawca inwestycji podkreślił, że sprawdzian wypadł pomyślnie.

- Próba polegała na tym, że w pierwszym etapie nalaliśmy wodę z Zalewu Wiślanego pomiędzy bramę nr 1 a grodzę technologiczną do poziomu „-1,3” metra. Następnie, po uzyskaniu tej rzędnej, zaczęliśmy pompować wodę między bramę 1 i 2, również do poziomu „-1,3”. Ostatnim etapem było napompowanie wody pomiędzy bramę 1 a grodzę technologiczną do poziomu „0”, czyli do poziomu wody w Zalewie Wiślanym. Po uzyskaniu tego poziomu wody, mierzono przecieki w komorze żelbetowej na bramach śluz. Wynik jest pozytywny, co oznacza, że wrota stalowe na bramie południowej są szczelne – podkreślał Maciej Klecha, kierownik robót mostowych z konsorcjum NDI/Besix.

Dzięki temu można było wczoraj rozpocząć wypełnianie śluzy wodą.

Zaznaczmy, to dzięki śluzie wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego nie będą się mieszały, a różnica poziomu w obu zbiornikach nie będzie stanowiła zagrożenia dla statków. Ponadto śluza ma zapobiegać mieszaniu się słonych wód Zatoki Gdańskiej ze słodkowodnymi wodami Zalewu Wiślanego, co mogłoby mieć szkodliwy wpływ na ekosystem.

Wszystko wskazuje, że zapowiedziany na 17 września tego roku koniec budowy przekopu mierzei, jest terminem realnym. Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to odcinek o długości blisko 25 kilometrów. Kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4,5 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przekop Mierzei Wiślanej. Śluza pod wodą. Udana operacja wykonawcy inwestycji. Besix/NDI - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza