Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom ws. RPO. Prof. Marcin Wiącek z poparciem PiS-u i opozycji

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Przełom ws. RPO. PiS poparło kandydata opozycji
Przełom ws. RPO. PiS poparło kandydata opozycji Adam Jankowski
Zwrot ws. wyboru Rzecznika praw Obywatelskich. Prawo i Sprawiedliwość poprze kandydaturę prof. Marcina Wiącka na to stanowisko. Wiącek został zgłoszony przez PSL, wcześniej przegrał już walkę o fotel RPO. Poparcie dla kandydata zapowiedziały także Koalicja Obywatelska i Lewica.

Kluby parlamentarne mają czas, aby do piątku do godz. 16.00 zgłosić swoich Kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich.

W piątek PSL poinformowało, że wystawi kandydaturę prof. Marcina Wiącka.

Poseł Krzysztof Paszyk oświadczył, podczas konferencji prasowej, że Wiącek jest osobą „spoza bieżącego sporu politycznego, niezwiązaną z jakąkolwiek stroną tego sporu politycznego". - Jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, dzisiaj Polacy potrzebują swojego rzecznika, potrzebują urzędu, który będzie kierowany przez osobę bezstronną, niezawisłą, niepodlegającą jakimkolwiek wpływom politycznym – przekonywał.

Poseł KP-PSL zaznaczył, że w interesie wszystkich jest, by RPO został wybrany w trybie przewidzianym przez konstytucję. - My nie szczędziliśmy wysiłków, aby tak się stało, jest na to szansa – mówił.

Wiącek z poparciem PiS

Tego samego dnia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki niespodziewanie oświadczył, że PiS złożyło podpisy pod kandydaturą Marcina Wiącka na RPO. - Liczymy, że będzie jakiś wiceprzewodniczący, który będzie bardziej, bliższy jeszcze nam nam niż prof. Wiącek. No zobaczymy. W każdym razie złożyliśmy podpisy i na najbliższym posiedzeniu będzie procedowany wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Może wreszcie ta długa, nieudana seria wyborów się zakończy – mówił Terlecki podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie.

KO i Lewica także popierają kandydata PSL

Tego samego dnia przewodniczący kubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk poinformował, że ugrupowanie poparło kandydata PSL. - Jako Kolegium Klubu podjęliśmy decyzje o poparciu prof. Marcina Wiącka na kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich – napisał w mediach społecznościowych.

- Prezydium Klubu Parlamentarnego Lewicy podjęło decyzję o poparciu prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich – oświadczył z kolei przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski.

I dodał: - Czas skończyć chocholi taniec wokół jednej z najważniejszych instytucji państwa! Czas na odpowiedzialnego i społecznego RPO.

Marcin Wiącek – urodzony dnia 28 marca 1982 r. w Mińsku Mazowieckim. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk prawnych. Kierownik Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Członek Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain, działającym na Wydziale Prawa i Administracji UW.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Centrum Prawa Amerykańskiego (2006 r.). W 2009 r. obronił doktorat dotyczący pytania prawnego sądu do Trybunału Konstytucyjnego. W tym samym roku został zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji UW. W 2013 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie kolokwium habilitacyjnego i rozprawy poświęconej dopuszczalności stosowania przez sądy i Trybunał Konstytucyjny regulacji konstytucyjnych w sprawach wywodzących się z okresu powojennego. Od 2019 r. jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 2003–2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. Od 2007 r. jest zatrudniony w Biurze Orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. W latach 2014–2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 2014–2016 był kierownikiem aplikacji legislacyjnej prowadzonej przez Rządowe Centrum Legislacji. Jest również członkiem Głównej Komisji UrbanistycznoArchitektonicznej.

Autor ponad stu publikacji naukowych dotyczących w szczególności prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka. Uczestnik licznych konferencji naukowych, w tym międzynarodowych. Współpracował jako ekspert z wieloma instytucjami publicznymi, m.in. z Kancelarią Prezydenta RP, Biurem Analiz Sejmowych, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich J. Kochanowskiego, Rządowym Centrum Legislacji, Najwyższą Izbą Kontroli, Krajową Radą Sądownictwa, Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwem Skarbu Państwa, Ministerstwem Finansów, Urzędem m.st. Warszawy, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego.

Uzyskał odznaczenie „Zasłużony dla Warszawy”, nadane przez Radę m.st. Warszawy, a także medal „Pamiętam – Pomagam”, przyznany przez Związek Powstańców Warszawskich i Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Prof. Wiącek posługuje się językiem angielskim i francuskim.

Wiącek odrzucony przez Sejm

Prof. Marcin Wiącek ponownie ubiega się o fotel RPO. W połowie czerwca wspólny kandydat opozycji przegrał w Sejmie walkę o stanowisko z kandydatką PiS Lidą Staroń, która kilka dni później nie uzyskała poparcia Senatu.

Przed głosowaniem kandydatura Wiącka negatywnie zaopiniowana została przez sejmową komisje sprawiedliwości.

Koniec czasu na wybór PRO i pomysł wprowadzenia komisarza

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Adam Bonar może pełnić funkcję RPO jeszcze do 15 lipca br. Do tego czasu Sejm i Senat powinny wyłonić jego następcę. Pojawia się pytanie, co jeśli w dalszym ciągu nie uda się tego zrobić. Jedną z opcji, która pojawia się w debacie publicznej, jest wprowadzanie komisarza, którzy miałby tymczasowo pełnić obowiązki rzecznika.

Jednak zdaniem Adama Bodnara takie rozwiązanie byłoby naruszeniem ustawy zasadniczej, bo wprowadziłoby urząd, który nie jest znany konstytucji.

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

RPO podkreślił w TVN24, że do ustanowienia komisarza konieczna byłaby zmiana ustawowa. - Nie jestem przekonany, czy uda się zdobyć większość dla takiej ustawy, tym bardziej że społeczność międzynarodowa przygląda się sytuacji związanej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich – mówił.

Impas ws. RPO i wyrok TK

Kadencja RPO Adama Bodnara upłynęła już we wrześniu zeszłego roku. Jednak, zgodnie z ustawą o Rzecznik, mimo upływu kadencji nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy.

Jednak w połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny, w związku z tym straci on moc w 15 lipca.

Do tego czasu Sejm i Senat powinien wybrać nowego Rzecznika. Jak dotąd próbowano zrobić to aż pięć razy, jednak bezskutecznie.

W połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie przepisu ustawy o RPO, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. TK uznał, że artykuł jest niezgodny z Konstytucją.
Przestawiając ustne uzasadnienie wyroku sędzia Stanisław Piotrowicz zaznaczył, że sprawa, w której zapadł wyrok, „nie dotyczy ani konkretnego Rzecznik Praw Obywatelskich, ani urzędu RPO jako takiego”. - Trybunał zajmował się jedynie przepisem regulującym kwestie kadencji RPO. To trzeba z całą mocą podkreślić – mówił.

Dodał, że zaskarżony przepis wprowadza „nieznaną konstytucji, niesprecyzowaną w żaden sposób instytucję pełniącego obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich, który nie ogranicza czasowo ani przedmiotowo, tym samym przedłużając jego kadencję do czasu wyboru nowego RPO, który to czas nie jest w żaden sposób określony”.

Piotrowicz wskazał, że w ciągu 3 najbliższych miesięcy powinna zostać uchwalona ustawa regulująca sytuację, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przełom ws. RPO. Prof. Marcin Wiącek z poparciem PiS-u i opozycji - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza