Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy, które zmieniają się w 2011 roku

Norbert Ziętal
Przepisy, które zmienią się w 2011 roku.
Przepisy, które zmienią się w 2011 roku.
Szybsza jazda po autostradach i ekspresówkach. Koniec fotoradarowych atrap. Wyższy VAT i nowe dowody osobiste. M.in. takie nowości czekają nas w tym roku.

Chyba najciekawsza zmiana to zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach. Dla samochodów do 3,5 tony i motocykli wyniesie ona 140 km/h. To najwięcej w Europie. Oczywiście, z wyjątkiem Niemiec, w których nie ma ograniczeń prędkości na autostradach. Jest tam tylko tzw. prędkość zalecana i wynosi ona 130 km/h.

Na dwujezdniowych drogach ekspresowych będziemy mogli jechać z prędkością do 120 km/h, czyli o 10 więcej niż do tej pory.

Nareszcie koniec z atrapami fotoradarów. Mają całkowicie zniknąć z polskich dróg. Prawdziwe fotoradary mają być wyraźnie oznakowane, aby przede wszystkim służyły prewencji bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a nie nabijaniu kasy. Ponadto kontrolę nad fotoradami będzie sprawowała Inspekcja Transportu Drogowego, a nie jak obecnie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

Z powietrza zmierzą prędkość samochodu

Fotoradary zrobią nam "pamiątkową" fotografię dopiero wtedy, gdy co najmniej o 10 km/h przekroczymy dopuszczalną prędkość. Jednak jest i zła wiadomość dla osób nie spuszczających nogi z gazu. Powstanie scentralizowany system nadzoru ruchu drogowego. Ma to usprawnić egzekucję mandatów.

Ponadto z 30 do 180 dni zostanie wydłużony czas postępowania mandatowego, czyli przez taki okres będzie można ścigać piratów drogowych. To czas potrzebny na identyfikację samochodu i kierowcy.

Na drogach krajowych fotoradary będą montowane przez ITD, na wniosek właściwego samorządu. Docelowo mają się one znaleźć na wszystkich masztach. Także na tych, na których są obecnie atrapy, o ile takie maszty są ustawione w prawidłowych miejscach.

Ciekawostką, która ma być zastosowana już w pierwszych dniach nowego roku jest to, że mierzyć prędkość będzie można nie tylko z ziemi, czyli fotoradarami i poprzez policjantów stojących z "suszarkami". Funkcjonariusze będą mogli nasze samochody namierzać z powietrza, np. helikopterów.

W przypadku zauważenia pirata, informację o nim mogą od razu przekazać "na ziemię", do najbliższego radiowozu.

Straż gminna i miejska będzie mogła kontrolować prędkość kierowców wyłącznie na terenie zabudowanym lub drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Rejestracja auta przez internet, dowody osobiste z chipem

Łatwiej będzie zarejestrować pojazd. Od 1 stycznia można dopełnić tej formalności przez internet. Konieczne będzie przesłanie odpowiednich danych, zatwierdzonych podpisem elektronicznym. Ponadto trzeba będzie dołączyć skany niezbędnych dokumentów, faktur i opłat. Rejestracji będzie można dokonać za pomocą odpowiedniej aplikacji internetowej, którą będą udostępniać starostwa.

Od 1 lipca 2011 r. Polacy będą się posługiwać nowymi dowodami osobistymi. Nadal będzie to plastik, o takich samych wymiarach, jak obecnie. Nowością będzie chip. To układ znany np. z kart kredytowych czy bankomatowych nowszej generacji. W chipie będą elektronicznie zapisane dane posiadacza dowodu, także e-podpis. Nowy dokument ma potwierdzać naszą tożsamość w całej strefie Schengen. Dowody będą wymieniane systematycznie, w miarę utraty ważności dotychczasowych dokumentów.

Sporo zmian dotyczy naszych pieniędzy

Sporo zmian w finansach. Od 1 stycznia 2011 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia wynosi 1 386 złotych. Dla wielu osób oznacza to podwyżkę.

Od nowego roku wszyscy uczący się w szkołach wyższych kupują tańsze bilety na przejazdy pociągami oraz autobusami. Ulga dla studentów wzrosła z 37 do 51 procent. Ulga obowiązuje przy przejazdach jednorazowych w pociągach EIC, TLK, InterRegio, Regio, a także w autobusach. Wszystkie ulgi przysługują studentom do 26. roku życia.

W tym roku obniżony zostanie zasiłek pogrzebowy. Od marca ma wynosić nie jak teraz 6 tysięcy 395 złotych, lecz 4 tysiące.

Nowy rok przyniósł nam też nowe stawki podatku od towarów i usług VAT. Podstawowa z 22 proc. wzrasta do 23 proc.. Ponadto będą stawki 5 proc. i 8 proc. Wzrósł VAT m.in. na paliwo, mieszkania, ubrania dziecięce, książki.

Od 1 stycznia obowiązują wyższe ceny papierosów. Podwyżka jest związana ze wzrostem wysokości akcyzy o 4 procent.

Od 1 maja 2011 r. więcej grup zawodowych będzie musiało stosować kasy fiskalne. Dotyczy to osób wykonujących usługi prawnicze, ochrony zdrowia, rachunkowo-księgowe, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, ochroniarskie, sekretarskie, tłumaczenia.

W składanym w tym roku PIT za 2010 wystarczy, że tylko jedno z małżonków podpisze wniosek o łączne opodatkowanie. Dotychczas musieli to zrobić oboje. Obecnie podpisanie wniosku przez jednego małżonka traktowane jest jako złożenie oświadczenia, że drugi współmałżonek upoważnił go do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie.

Mniejsza kwota stypendium będzie zwolniona z podatku. Dotychczas było to 380 złotych miesięcznie. Teraz będzie to 3800 złotych rocznie, czyli faktycznie 760 złotych mniej w skali roku. Bez względu na to, czy stypendysta osiąga inne dochody. Chodzi o stypendia wypłacane przez gminy, organizacje pożytku publicznego. Od nadwyżek ponad 3800 złotych rocznie zaliczkę na podatek opłaci podmiot przyznający stypendium. Nie zmieniają się zasady zwolnienia od podatku stypendiów socjalnych i naukowych.
Możliwe odliczenia za mobilny internet

Ze względu na rozbieżności interpretacyjne, zostały dopracowane przepisy o uznawaniu osoby za samotnie wychowującą dziecko. Za taką uważana jest teraz panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik (albo małżonek, w stosunku do którego orzeczono separację). Ponadto osoba pozostające w związku małżeńskim w sytuacji, gdy jej współmałżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Jest to ważne dla celów podatkowych, gdyż taka osoba może korzystniej rozliczać PIT.

Zwolnione od podatku będą wypłaty z pracowniczych programów emerytalnych, funkcjonujących w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Będzie można odliczać wydatki poniesione na internet, również mobilny, wykorzystywany poza miejscem zamieszkania. Ponadto prawo do odliczenia będzie dawał każdy dokument, a nie tylko faktura VAT. Może to być np. dowód za korzystanie z łącza w kawiarence internetowej. Niezmieniona pozostaje możliwa wysokość odliczenia. Wynosi ona 760 złotych rocznie.

Koniec fikcji z "osobowymi ciężarówkami"

Poszerza się katalog wydatków, które można odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Dochodzą do niego opłaty za utrzymanie psa asystującego osobom niewidomych i niedowidzącym z I lub II grupą inwalidzką oraz osobom z I grupą inwalidzką z tytułu niepełnosprawności ruchowej. Kwota odliczeń na wydatki rehabilitacyjne nie może przekroczyć 2280 złotych rocznie.

Wydatki na psa trzeba będzie udokumentować, m.in. certyfikatem potwierdzającym status psa asystującego. Osoby korzystające z ulgi rehabilitacyjnej będą musiały, na żądanie służb skarbowych, wskazać z imienia i nazwiska osobę, którą opłacono w związku z pełnieniem przez nią funkcji przewodnika oraz dokumenty potwierdzające zlecenie i odbycie zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Dotyczy to przejazdów samochodem na te zabiegi.

Każde wydatki na zakwaterowanie pracownika, w wysokości do 500 złotych miesięcznie, będą zwolnione od podatku. Nowością jest to, że nie ma znaczenia, gdzie taki pracownik będzie mieszkał. Dawniej mógł to być tylko określony rodzaj obiektu, np. hotel pracowniczy.

Koniec preferencji w odliczaniu podatku VAT dla samochodów z "kratką". Od 1 stycznia ulgi w odliczaniu VAT od wartości pojazdów i paliwa do nich będą dotyczyły wyłącznie samochodów o ładowności ponad pół tony, które nie są osobówkami.

Nowy dzień wolny od pracy

1 stycznia weszła w życia nowelizacja kodeksu pracy. Przede wszystkim zmienił się słynny art. 130. Zniesiony został obowiązek "oddawania" przez pracodawcę dni świątecznych, które przypadały na dzień wolny od pracy. Niedawno było to np. Boże Narodzenie, które przypadało w sobotę. Za ten dzień, zgodnie ze starymi przepisami, będziemy mogli sobie wziąć wolne w jakiś dzień roboczy. Teraz pracodawca nie będzie miał obowiązku "oddawania" takich dni.

Przybył za to jeden dzień świąteczny, wolny od pracy. Chodzi o Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Będzie to jeden z tych dni w roku, które są wolne od handlu.

Gminy zrobią spis kąpielisk

Od tego roku za kąpieliska będą odpowiadać rady gmin. Będą one prowadzić wykaz takich obiektów. Będą go ogłaszać raz w roku, w formie uchwały podjętej do 31 maja. Osoby zarządzające kąpieliskami będą miały możliwość do 31 grudnia złożyć wniosek o wpisanie swojego kąpieliska na taką listę. Jakość wody nadal będzie kontrolował sanepid. Miejsce do rekreacyjnego korzystania z wody zostaną podzielone na kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli.

Źródło:
Sprawdź, jakie przepisy zmieniły się od 1 stycznia 2011 roku - nowiny24.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza