Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepławka na Łupawie w Smołdzinie już gotowa [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Przepławka w Smołdzinie po zakończeniu budowy
Przepławka w Smołdzinie po zakończeniu budowy P. Sopek
W Smołdzinie Słowiński Park Narodowy zakończył budowę przepławki dla ryb na rzece Łupawie. Obiekt powstał na stopniu wodnym tuż obok elektrowni wodnej.

Przepławka powstała w ramach realizacji zadania pn. "Udrożnienie korytarza ekologicznego rzeki Łupawy poprzez budowę przepławki". Jego realizacja, jako element projektu LIFENaturaSlowinskaPL, ruszyła pięć lat temu, ale większość tego czasu zajęło opracowywanie koncepcji oraz uzyskanie niezbędnych decyzji, pozwoleń i uzgodnień. Jak informują realizatorzy projektu, proces uzgadniania budowy przepławki, z właścicielem gruntu spółką Energa OZE oraz tworzenia koncepcji rozpoczął się znacznie wcześniej. Ostatecznie budowa ruszyła przed rokiem.

Projektowanie przepławki nie jest prostą sprawą, bo pod uwagę należy wziąć nie tylko względy techniczne, ale również biologiczne. Dlatego nie ma dwóch takich samych przepławek dla ryb. Ich długość, szerokość, położenie, zależą od tak wielu czynników, m.in. od składu gatunkowego organizmów wodnych występujących w danym cieku, czy wysokość budowli piętrzącej.
Również usytuowanie budowli ma ogromne znaczenie, gdyż organizmy wodne muszą czuć prąd wabiący wody wypływającej z przepławki.

Przepławka dla ryb na Łupawie w Smołdzinie jest przepławką ryglową. W korycie budowli wykonano rygle, w postaci ustawionych pionowo kamieni, które piętrzą wodę. W każdym ryglu, zamontowany jest betonowy, owalny słup służący do regulowania przepływu. W dnie wbudowano kamienie, spowalniające prędkość wody przy dnie.

Długość tej budowli wynosi 83 metry, a liczba komór wynosi 24 (z uwzględnieniem komory monitoringu oraz komory wlotowej), każda ma szerokość 2 m. W pierwszej komorze umieszczono Stację Biometrycznego Monitoringu Ryb dla analizy zjawiska migracji ryb i ich gatunkowej identyfikacji. Ponieważ w rzece Łupawie występują węgorze, przepławkę wyposażono w rynnę węgorzową dla ułatwienia wędrówki tych ryb.

Przepławka już działa i jak pokazują obserwacje korzystają z niej nie tylko duże ryby z rodziny łososiowatych, ale również mniejsze rybki. Pewne ryby powracają nawet do przepławki i bytują w niej nieco dłużej, niż tylko aby przez nią migrować. Zdarza się, że w przepławce pojawiają się bobry i wydry.

O projekcie
Beneficjentem projektu, w ramach którego powstała przepławka na Łupawie w Smołdzinie jest Słowiński Park Narodowy. Projekt o nazwie "Ochrona wybranych siedlisk o gatunków priorytetowych Ostoi Słowińskiej PLH 220023 i Przebrzeża Słowińskiego PLB 220003 Etap I" jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu Finansowego LifePlus. Kwota dofinansowania całego projektu wynosi 8,4 mln zł, z czego kwota przeznaczona na przepławkę to 3,4 mln zł.

Źrodło: https://lifenaturaslowinska.pl/index.php/pl/

Zobacz także: Spotkanie pasjonatów pająków w Słupsku

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza