Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przerwę na czytanie warto zrobić sobie zawsze i wszędzie. Udowadniają to uczniowie II LO w Słupsku

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Akcja "Przerwa na czytanie" w II LO w Słupsku
Akcja "Przerwa na czytanie" w II LO w Słupsku Kinga Siwiec
Przerwę na czytanie warto zrobić sobie nie tylko pomiędzy lekcjami. Uczniowie II LO w Słupsku pokazują, że książki możemy zabrać ze sobą wszędzie.

„Przerwa na czytanie” do tej pory była ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W tym roku, pomimo problemów wynikających z zamykania szkół z powodu pandemii, wydarzenie nabrało wymiaru międzynarodowego – bo do akcji coraz chętniej przystępują placówki oświatowe spoza kraju (na przykład popularne szkoły partnerskie). „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie” założenia ma proste – chodzi o to, aby szkoła, która bierze udział w akcji, zaangażowała jak najwięcej uczniów, którzy pomiędzy zajęciami lekcyjnymi chwycą za dowolnie przez siebie wybraną książkę i zanurzają się w lekturze. Oczywiście, nie tylko młodzież może czytać – do wydarzenia przyłącza się cała szkolna społeczność, a więc także nauczyciele i pracownicy administracyjni. Wspólne (bo w jednym czasie, każdy może czytać w „swoim kącie” i to, co chce) czytanie koordynatorzy akcji rejestrują na zdjęciach lub filmie i zgłaszają do organizatora, którym jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Tym sposobem w ubiegłym roku udało się pobić rekord 158 809 osób czytających na przerwie z 991 placówek w Polsce i 14 za granicą.

Narodowe Czytanie Wesela w Słupsku

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku do akcji włącza się nie pierwszy raz, choć po raz pierwszy koordynatorzy i uczniowie byli zmuszeni wyjść z książką poza mury szkoły – a to ze względu na zamknięcie szkół średnich wywołane epidemią koronawirusa. Jednak, sądząc po nadesłanych zdjęciach, wyszło to wszystkim na dobre. Znajdziemy wśród nich jeszcze kilka wykonanych w budynku II LO jeszcze przed zaostrzeniem obostrzeń, ale znakomita większość to fotografie uczniów, którzy książki zabierają ze sobą dosłownie wszędzie – na spacer po plaży, przejażdżkę motocyklem, ćwiczenia w parku a przerwę na czytanie robią sobie nawet podczas gotowania.

- Jak zawsze nasza młodzież wykazała się ogromną wyobraźnią i pomysłowością. Udowodnili, że czytać można zawsze i wszędzie, a pandemia oraz nauczanie zdalne nie stanowi dla nich żadnej przeszkody. Zobaczcie sami, jak wasze koleżanki i koledzy propagują czytelnictwo – mówią koordynatorki projektu Ewa Siwiec i Małgorzata Zamorska-Hyła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza