Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa samochodów w Słupsku. Rejestracja w czasach pandemii (zdjęcia)

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Przybywa samochodów w Słupsku. Rejestracja w czasach pandemii
Przybywa samochodów w Słupsku. Rejestracja w czasach pandemii Krzysztof Piotrkowski
Ponad 1,7 tys. pojazdów zarejestrowano w pierwszym kwartale tego roku w słupskim ratuszu. Liczba aut w mieście rośnie w kontrze do pandemii, która niedawno rozłożyła prace Centrum Obsługi Mieszkańców. Dekadę temu samochód miał co drugi mieszkaniec Słupska, dziś prawie każdy.

Poranna kolejka sprzed paru tygodni do referatu rejestracji pojazdów i korki w godzinach szczytu mają wspólne punkty styczne. W Słupsku z roku na rok rośnie liczba aut. Dekadę temu zarejestrowanych pojazdów było 50 209. Dziś ta wartość sięgnęła 70 316 sztuk. Jeśli porównać te sumy z liczbą mieszkańców, okazuje się, że dziesięć lat temu jedno auto przypadało mniej więcej na dwóch słupszczan. Dziś samochód ma prawie każdy, o ile za wykładnik przyjąć deklaracje śmieciowe. Realnie tak samochodów, jak i słupszczan w Słupsku jest więcej. Po tutejszych ulicach jeżdżą przecież GSL-e, a urząd nie ukrywa, że faktyczna liczba mieszkańców jest wyższa niż ta wskazana w deklaracjach. Konkrety przynieść ma tegoroczny spis powszechny.

Co ciekawe, tylko w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 1748 aut. Dla porównania przez cały 2020 rok było to 6706 pojazdów, a w 2019 i 2018 roku odpowiednio 7712 i 7816 sztuk. Pandemia tylko nieznacznie wyhamowała wskaźniki, pomimo faktu, że Centrum Obsługi Mieszkańców UM Słupsk zostało rozłożone na łopatki tak przez COVID-19 i obowiązkowe kwarantanny.

- Mieliśmy duże ognisko, co zmusiło nas do ograniczenia liczby petentów - mówi Anna Jaworska, dyrektor Centrum Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Słupsku. - W marcu przechorowało mnóstwo pracowników. Inni byli z konieczności na kwarantannie. W efekcie wyłączone były całe referaty.

Zamiast numerków wdrożono umawianie na telefon. Chodziło o to, aby zorganizować lepiej pracę oraz zachować reżim sanitarny i ograniczyć przemieszczanie się osób po ratuszu. Dziś petenci umawiani są na konkretną godzinę.

- Do odbierania telefonów oddelegowany jest jeden urzędnik - wyjaśnia dyr. Jaworska. - Nie obciąża to tym zadaniem pozostałych i nie odsuwa ich od obowiązków.

W ten funkcjonują w sumie trzy referaty COM-u. Mowa o ewidencji ludności, rejestracji pojazdów i ewidencji kierowców. Dziennie to kilkadziesiąt osób. Tylko w środę na liście znalazło się, aż 130 nazwisk.

Obok telefonów funkcjonuje też urna. Jak nas zapewniono, sprawy, które do niej trafiają, załatwiane są w ciągu jednego lub dwóch dni. Finalnie do urzędu przychodzi się już po odbiór tablic lub dowodu rejestracyjnego. Z urny nie skorzystają jednak osoby, które chcą załatwić sprawy związane z prawem jazdy. W tym przypadku kontakt z urzędnikiem to konieczność, choć wniosek można złożyć przez e-puap.

Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w 2020 r. od stycznia do końca grudnia zarejestrowano w Polsce łącznie 1 656 350 pojazdów. Pamiętać należy jednak, że rok 2020 stał pod znakiem pandemii koronawirusa, która odbiła się również na obrocie samochodów. Np. w marcu 2020 r. zarejestrowano w Polsce tylko 67 159 pojazdów, podczas gdy w marcu 2019 r. 180 977.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza