Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa słupszczan urodzonych dzięki miejskiemu programowi in vitro

Zbigniew Marecki
Lucyna Nenow / PolskaPress
Jak informuje Klinika Invicta, dzięki pomocy jej specjalistów od 2018 roku na świat przyszło już siedmioro słupszczan. Kolejne panie są jeszcze w ciąży. To tylko jeden z trzech ośrodków, który realizuje słupski program wspierania finansowego specjalistycznych zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.

Jak informuje Katarzyna Goch, kierownik ds. Komunikacji Marketingowej Kliniki Invicta, która funkcjonuje w Gdańsku i Słupsku, do tej pory do programu w tym ośrodku zgłosiło się już blisko 30 par. W tym roku w placówkach kliniki można jeszcze zrealizować 11 programów dofinansowanych przez samorząd Słupska.

Inicjatywa ratusza ruszyła w połowie 2018 roku i od początku cieszy się dużym zainteresowaniem par starających się o potomstwo. W jego ramach pacjenci mogą liczyć na dofinansowanie do specjalistycznych zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5 tyś. złotych. W tym roku, za sprawą pandemii koronawirusa, na kilka tygodni konieczne było wstrzymanie niektórych procedur. Teraz jednak, gdy pojawiły się nowe rekomendacje towarzystw medycznych, pary znów mogą korzystać z zabiegów in vitro. Pacjenci więc znowu mogą się zgłaszać i – przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności – przejść leczenie.

Dotychczasowe narodziny małych słupszczan poczętych dzięki wsparciu z Urzędu Miasta to nie jedyne sukcesy programu realizowanego w Klinice Invicta . Kolejne dzieci przyjdą na świat już bowiem w lecie. W samej tylko Invikcie w sumie potwierdzono kilkanaście ciąż.

– Skuteczność leczenia metodą in vitro w grupie kobiet do 35 roku życia wynosi nawet 72 procent. Tyle pacjentek zachodzi w ciążę już po pierwszym zabiegu. W pozostałych grupach wiekowych blisko połowa par może doczekać się upragnionych dwóch kresek – mówi Patrycja Witt, kierownik Kliniki INVICTA w Słupsku. – Wykorzystujemy cały nasz potencjał, wiedzę, ponad 20-letnie doświadczenie i innowacyjne metody, by pomagać osobom doświadczający niepłodności. I każdy sukces, każda informacja o szczęściu naszych pacjentów, którzy zostają rodzicami, to niesamowita radość. Jak wspomina przedstawicielka ośrodka, wielu parom, które teraz cieszą się z rodzicielstwa, program miejski otworzył drogę do leczenia. Dzięki dopłacie jego koszt przestał być barierą, a zabiegi przyniosły piękne rezultaty.

Przypomnijmy: Program miejski skierowany jest do par (kobieta i mężczyzna w związku małżeńskim lub partnerskim) mieszkających na terenie Słupska od co najmniej roku, które rozliczają w tym mieście z podatków. Warunkiem rozpoczęcia procedury jest zdiagnozowana niepłodność leczona przez minimum 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie lub istnienie bezpośrednich wskazań do zabiegu in vitro. Konieczne jest przejście kwalifikacji medycznej. W programie przewidziano dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do dwóch procedur in vitro z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych. Koszty m.in. dodatkowych badań laboratoryjnych, konsultacji specjalistycznych, procedur uzupełniających terapię (diagnostycznych, zabiegowych, embriologicznych) pozostają po stronie pary.

Złagodzenie obostrzeń dotyczących leczenia, nie oznacza końca epidemii. Klinika musi podjąć szereg działań minimalizujących ryzyko zakażenia. - Na etapie kwalifikacji, a także podczas leczenia, zwłaszcza na kluczowych jego etapach, pacjentów kierujemy na dodatkowe badania - testy serologiczne i genetyczne – wykluczające infekcję koronawirusem – mówi Patrycja Witt. – Wdrożyliśmy też szereg innych, dodatkowych procedur zwiększających bezpieczeństwo pacjentów i personelu. W praktyce oznacza to m.in. zmianę organizacji pracy klinik, wprowadzenie tzw. triażu, ograniczenie liczby osób przebywających na miejscu, regularną dezynfekcję przestrzeni, klamek, przedmiotów, uruchomienie specjalnych urządzeń odkażających powietrze (z filtrami hepa, jonizacją i lampami UV), realizację części wizyt w sposób zdalny, zabezpieczenie środków ochrony osobistej dla personelu i osób przebywających w klinice itp. To spore zmiany, jednak wszystkie są potrzebne, by zapewnić bezpieczeństwo leczenia ¬– podsumowuje kierowniczka Kliniki Invicta.

Jak się dowiedzieliśmy w Wydziale Zdrowia słupskiego ratusza, zgodnie ze sprawozdaniami ośrodków, z którymi współpracuje słupski samorząd, do końca 2019 roku na świat przyszło w sumie 7 małych słupszczan w ramach miejskiego programu in vitro, w tym 5 urodziło w wyniku procedur prowadzonych w Klinice Invicta, a dwoje - w gdyńskiej Klinice Gameta.

Pacjenci, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji o programie dofinansowania w Klinice INVICTA w Słupsku mogą kontaktować się poprzez infolinię 58 58 58 801 lub odwiedzić stronę www.klinikainvicta.pl.

Zobacz także: W Słupsku przybywa dzieci urodzonych dzięki metodzie in vitro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza