Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przycinka drzew tylko, gdy niezbędna

Daniel Klusek [email protected]
Dla niektórych gatunków drzew zbyt mocna przycinka może skończyć się nawet obumarciem. Dokonując takich zabiegów, należy także pamiętać o miejscach lęgowych ptaków
Dla niektórych gatunków drzew zbyt mocna przycinka może skończyć się nawet obumarciem. Dokonując takich zabiegów, należy także pamiętać o miejscach lęgowych ptaków Archiwum
Zachowajmy umiar i rozsądek podczas przycinania drzew i nie doprowadzajmy do ich zniszczenia - apeluje ogrodnik miejski.

Zgodnie z prawem zabiegi w obrębie korony drzewa mogą obejmować wyłącznie: usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi, kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat oraz utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa. - Wykonywane tak zwane cięcia techniczne, nieprzyrodnicze, w koronach mają na celu zmniejszenie konfliktu, jaki powstaje między człowiekiem a przyrodą, np. zacienianie mieszkań.

**Zobacz także:

TEKST

**

Usuwanie natomiast żywych gałęzi, w każdym przypadku, a szczególnie u drzew starszych, nie jest obojętne dla dalszego funkcjonowania drzewa. Najkorzystniejszą porą roku do cięcia starszych drzew (cięcia techniczne nieprzyrodnicze) jest koniec zimy (przy temperaturach powyżej zera) i druga połowa lata. Najbardziej niekorzystnym okresem jest wiosna, tuż po rozwoju liści, i początek lata. Jeżeli stwierdzimy, że przycięcie drzewa jest niezbędne, nie wykonujmy tego zabiegu teraz.

- Obecnie widać już u niektórych gatunków pąki liściowe. Jest to czas, w którym drzewa zużywają bardzo dużą ilość energii na wydanie ulistnienia. Ponadto istnieje szereg gatunków drzew, które w tym okresie charakteryzuje obfite wydzielanie soków w przypadku jakiegokolwiek skaleczenia. Są to na przykład klony, brzozy i graby. Zabronione jest cięcie takich gatunków w okresie wiosennym - mówi ogrodnik miejski.
Nie należy skracać konarów ani gałęzi w sposób przypadkowy, a szczególnie pozostawiając kikuty bez zachowanych na wierzchołkach gałęzi. Niedozwolone jest ogławianie drzew, czyli w jednym podejściu dokonanie redukcji korony, przekraczającej 40 procent całej masy żywej drzewa. Za to grożą wysokie kary pieniężne.

- Należy także pamiętać, iż właśnie rozpoczął się okres ochronny ptaków, który trwa od 1 marca do 15 października. Jest to czas, w którym nie należy wykonywać żadnych prac w koronach drzew, jeśli stwierdzimy w nich obecność ptasich gniazd lub ich osobników - mówi Katarzyna Guzewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza