MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przygoda z Hollyłódź

Sylwia Lis [email protected]
Dawid Pokusa, jest studentem IV roku Wydziału Aktorskiego na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.
Dawid Pokusa, jest studentem IV roku Wydziału Aktorskiego na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Archiwum
Lęborczanin Dawid Pokusa startuje w programie Zostań gwiazdą filmową. Finaliści zagrają drugoplanowe role w komedii polsko-francuskiej pt. "Ostatni klaps". Dawid prosi o SMS-y.

Dawid Pokusa, jest studentem IV roku Wydziału Aktorskiego na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.

- Urodziłem się w Lęborku i tutaj ukończyłem wszystkie szkoły, począwszy od przedszkola do liceum - mówi młody mieszkaniec miasta. - Aktorstwem interesowałem się od siódmego roku życia. Swoje zainteresowania w tym kierunku rozwijałem między innymi w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku. Energia i ambicje kierowały mną na wszystkie strony toteż oprócz lęborskich działalności w każdy weekend w latach 2005-2008 wyjeżdżałem na zajęcia aktorskie przy Teatrze Muzycznym Junior w Gdyni. Lęborskie licea zmieniałem dość często. Najpierw byłem w LO nr 1 później z braku czasu do przedmiotów ścisłych przeniosłem się do ASLO, gdzie spokojniej... chociaż też w natłoku pracy mogłem poświęcić się swojej pasji. Przy okazji dziękuję swoim pedagogom za wyrozumiałość i wsparcie, którym zawsze mnie darzyli. Praca, wsparcie ludzi oraz marzenia się opłaciły. Dostałem się do trzech szkół teatralnych w Polsce. PWSFTviT w Łodzi (siódmy na liście, drugi jako kandydat płci męskiej), PWST w Krakowie (na dwa kierunki tej szkoły: aktorstwo dramatyczne oraz wokalno-aktorski; więcej punktów miałem na dramatyczne i na ten kierunek zostałem automatycznie wpisany) oraz Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej. Tutaj dostałem się ze złotym indeksem.

Obecnie Dawid Pokusa kończy łódzką filmówkę. Można zobaczyć go w "Dyplomie z miłości" w reżyserii Roberta Glińskiego ("Cześć Tereska").

- Jak wiadomo czas leci, a pracy nie ma - przyznaje aktor. - Aktorstwo jest kochanym zawodem i bez niego życia sobie nie wyobrażam. Postanowiłem wziąć udział w programie Zostań Gwiazdą Filmową, licząc, że ktoś mnie zauważy. Czy było ciężko? Szczerze... dla osoby, która w tym tkwi od dziecka to bułka z masłem. Aktorstwo kocham. Nim żyję i nim się bawię. Aktor ciągle powinien być dzieckiem. Właśnie to wewnętrzne dziecko zachęca go do rozwoju, poznawania nowych płaszczyzn, nowych aspektów współczesnego świata oraz zakątków jego wyobraźni. Kiedy w filmie czy na scenie budzę uśmiech, radość, smutek, a nawet niechęć i skłaniam widza do myślenia... wtedy czuję, że ta misja i powołanie mają sens. Dosyć filozoficznych wywodów. Po prostu na dzień dzisiejszy szukam pracy w filmie. Zostań Gwiazdą Filmową daje mi taką możliwość. W finale jest duży wyścig. Głosy sms decydują o tym kto przechodzi. Wystarczy wysłać sms o treści: 018 na numer 71733 Całkowity koszt sms-a to jedyny 1 zł 23 gr.

Co to za program

Program ma na celu wyłonić cztery osoby (po jednej z każdej kategorii wiekowej, na rolę), które zagrają drugoplanowe role w komedii polsko-francuskiej pt. "Ostatni klaps". Robocza premiera filmu planowana jest na walentynki przyszłego roku - 2014. To Wy możecie sprawić, że na ekranie lęborskiego kina będziecie mogli zobaczyć człowieka, który wyrósł z ziemi lęborskiej. Co trzeba zrobić? Zagłosować! - mówi lęborczanin. - Wróciłem do swojego rodzinnego miasta, aby prosić o wsparcie Lęborczan. Błagam o pomoc! Pozwólcie uwierzyć, sobie i mnie w marzenia, które można spełnić dzięki pomocy dobrych ludzi.

- Na naszego - lęborskiego kandydata można wysyłać dowolną liczbę sms-ów - mówią znajomi młodego aktora. - Wszystkie filmy oraz program można śledzić na stronie internetowej: www.zostangwiazdafilmowa.pl W wyszukiwarce www.youtube.pl wpiszcie Dawid Pokusa, a wyświetli się Wam masa filmików z jego udziałem.

Reżyserem filmu jest Gerwazy Reguła ("Los Chłopacos", "Droga do raju"). Za pomysł, produkcję oraz przebieg programu odpowiada Mariusz Pujszo - Polak, który swoją karierę i wielki sukces odniósł we Francji. Przyjechał do Polski. Postanowił dać szanse Polakom. Być może II edycja programu będzie również w telewizji. Wy również możecie dać szansę. Nasz lęborski, kandydat to pasjonat, który w przyszłości zamierza wspierać lęborską młodzież w marzeniach związanych z aktorstwem. Pomóżmy Dawidowi - rodowitemu lęborczaninowi! Głosowanie trwa do 18 lutego (poniedziałek) do godziny 14.

Michał Milowicz - energetyczna postać polskiej estrady, aktor teatralno-musicalowy, filmowy, telewizyjny, a także piosenkarz. Jego debiutem teatralnym w 1995 r. był musical"Elvis" na scenie teatru Studio Buffo. Grał w nim od początku, wyjechał nawet na Brodway. Zagrał w wielu polskich produkcjach, takich jak: "Sztos", "Kiler-ów 2-óch", "Chłopaki nie płaczą", "Poranek Kojota", "Kas Wawa". Aktor grał także w popularnych serialach: "Lokatorzy", "Barwy szczęścia". Michał Milowicz, wielki fan króla rock' n' drolla, jest pomysłodawcą i współtwórcą przedstawienia "Koncert piosenek Elvisa Presleya". Występy w tym przedstawieniu przyniosły mu opinie jednego z najwszechstronniejszych talentów obecnego składu teatru Studio Buffo. W 2003 r. pojawiła się jego debiutancka płyta "Teraz wiesz". Artysta, jako zwierzę sceniczne, wziął udział w 2006 r. w IV edycji "Tańca z Gwiazdami" oraz w III edycji "Gwiazdy tańczą na lodzie".

Marek Włodarczyk - polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, mieszkający przez wiele lat w Niemczech. Znany głównie z seriali : "Kryminalni" i "Brzydula", ale nie tylko. W 1977 r. ukończył Wydział Aktorski na PWSTiTv w Łodzi. Zadebiutował już na studiach, występując w spocie reklamowym. W 1981 r. wyjechał do Niemiec, gdzie zagrał w ponad stu filmach. Mieszkając w Berlinie występował nie tylko w filmach, ale i teatrach, m.in. w Hamburgu, Berlinie i Monachium. W Polsce na dużym ekranie pojawił się w takich filmach jak: "Sowizdrzał świętokrzyski", "Wesela nie będzie", "Los chłopakos". Marek Włodarczyk był także wykładowcą na uniwersytecie w Berlinie i Strasburgu, gdzie uczył młodzież sztuki aktorskiej.
d Jerzy Gruza - reżyser, scenarzysta i aktor filmowy. Twórca wielu widowisk telewizyjnych i programów. Współpracował z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem przy cyklu programów w TVP : "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe". Wyreżyserował kilka przedstawień Teatru Telewizji. Był scenarzystą i reżyserem popularnych seriali: "Czterdziestolatek", "Wojna domowa", "Tygrysy Europy" oraz filmów fabularnych takich, jak: "Dzięcioł", "Noc poślubna w biały dzień", "Pierścień i róża", "Gulczas, a jak myślisz", "Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja".

Anna Prus - aktorka filmowa i teatralna. Znana z takich seriali jak Linia Życia, Julia, Pitbull. Za role Ali w "Wojnie polsko-ruskiej" otrzymała nominacje do Złotej Kaczki.

Janusz Kondratiuk - reżyser i scenarzysta. W 1969 ukończył reżyserię na PWSTiF w Łodzi. Reżyser znanych i cenionych filmów, które na trwałe wpisały się w historię polskiego kina: "Dziewczyny do wzięcia", "Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę", "Niedziela Barabasza", "Złote Runo", "Czy jest tu panna na wydaniu", "Klakier", "Prywatne niebo", "Głos", "Złote runo", "Noc świętego Mikołaja", "Milion dolarów", "Jedenaste przykazanie". Reżyser seriali: "Faceci do wzięcia", "Garderoba damska".
d Zbigniew Buczkowski - aktor filmowy i estradowy. Debiutował w 1972 roku rolą kelnera w "Dziewczynach do wzięcia" Janusza Kondratiuka. 17 grudnia 1983 r. zadebiutował na deskach Teatru Komedia w Warszawie w sztuce Koniec ery menelików (jako Naukowiec i skrzypek Stasio).
W 1986 r. zdał egzamin estradowy. Zagrał w filmach "Przepraszam, czy tu biją?"," Hubal", "Czy jest tu panna na wydaniu?"," Kłopoty to moja specjalność", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Lawstorant", "Po sezonie", "Cudownie ocalony", "Rób swoje, ryzyko jest twoje", "Dzień świra", "Córa marnotrawna", "Ajlawju", "Złoto dezerterów", "Nocne graffiti".

Mariusz Pujszo - aktor, producent, reżyser i scenarzysta, o dwóch obywatelstwach - polskim i francuskim. W branży filmowej zadebiutował w 1977 roku, grając jedną z głównych ról w serialu "Wakacje". Wziął udział w ponad 200 francuskich produkcjach filmowych. Po premierze filmu "Królowie Życia" (Comme des Rois), w którym zagrał główną rolę, został okrzyknięty przez dziennik "Le Figaro" "najdowcipniejszym warszawiakiem w całej Francji".

W 1998 roku otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fantasporto za film "Królowie życia", a w 2011 roku pojawiła się książka autobiograficzna pod tym samym tytułem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza