Przygotowania do Wszystkich Świętych (zdjęcia)

  Przygotowania do Wszystkich Świętych (zdjęcia)

  Marcin Prusak marcin.prusak@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Danuta Hawełka sprząta grób dziadków koleżanki przebywającej za granicą.

  Danuta Hawełka sprząta grób dziadków koleżanki przebywającej za granicą. ©Fot. Łukasz Capar

  Trwają przygotowania do dnia Wszystkich Świętych. Znicze, kwiaty i stroiki kupujemy jak najtańsze.
  Danuta Hawełka sprząta grób dziadków koleżanki przebywającej za granicą.

  Danuta Hawełka sprząta grób dziadków koleżanki przebywającej za granicą. ©Fot. Łukasz Capar


  Do sprzątania grobów najbliższych coraz częściej wynajmujemy innych.

  Od kilku dni przed cmentarzami można znaleźć stoiska ze zniczami, kwiatami i stroikami na groby. Na udekorowanie jednego grobu trzeba wydać przynajmniej kilkadziesiąt złotych.

  Za najdroższy znicz trzeba zapłacić 20 zł. Zakup najmniejszych to wydatek przynajmniej 1,5 zł. Kupno doniczki z żywymi kwiatami to wydatek 20-25 zł. Wiązanka trzech gałęzi świerku kosztuje 2-4 zł, a tui od 3 do 5 zł.

  - W tym roku nie ma mody na jakiś określony rodzaj zniczy lub stroików - mówi Dariusz Moncki, sprzedający przed słupskim cmentarzem przy ul. Kaszubskiej. - Kupujący kierują się ceną.

  Stragany z artykułami potrzebnymi do ustrojenia grobów będą stały przed cmentarzami także w dniu Wszystkich Świętych. Handel zacznie się już od godz. 6 rano.

  Z obserwacji pracowników cmentarzy wynika, że coraz więcej ludzi decyduje się na wynajmowanie kogoś do umycia nagrobków.

  - Sami myją najczęściej staruszkowie, a młodzi nie mają na to czasu i wolą komuś zapłacić za czyszczenie - mówi pani Eugenia (nazwisko do wiad. red.), trudniąca się myciem pomników. - Od tygodnia umyłam już 16 nagrobków. Pracuję razem z wnuczkiem, więc zajmuje nam to tylko 3 godziny.

  Lepiej autobusem

  Lepiej autobusem


  Od środy, 31 października, do piątku, 2 listopada, słupski MZK wysyła na trasy autobusy dwóch specjalnych linii. C1 (Kołłątaja - Wojska Polskiego
  - Grodzka - Armii Krajowej
  - Stary Cmentarz - Kilińskiego - Wolności - 3 Maja - Nowy Cmentarz) oraz C2 (Rzymowskiego - Szczecińska - Wojska Polskiego - Grodzka - Armii Krajowej - Stary Cmentarz - Kilińskiego - Wolności - 3 Maja
  - Nowy Cmentarz).
  W dniu Wszystkich Świętych autobusy na obu liniach będą kursowały co 15 minut. Linia C1 od godz. 8 do 16, a linia C2 od godz. 8 do 21. Wybierając się na cmentarz, warto rozważyć podróż autobusem. Tego dnia wokół nekropolii pozamykanych będzie wiele ulic i parkingów.  Usługa nie jest tania. Za mycie pojedynczego pomnika trzeba zapłacić 50 zł. Podwójny to wydatek 100 zł. W cenie mamy czyszczenie samego nagrobka oraz zamiatanie i grabienie ziemi wokół niego.

  Płyny do mycia i substancje konserwujące zapewnia wykonawca usługi. Jeśli nagrobek jest nowy, a jego powierzchnia nie jest zniszczona to możemy wytargować obniżkę ceny do 40 zł za pojedynczy i 80 zł za podwójny pomnik.

  Zapracowani słupszczanie mają szansę zadbać o groby najbliższych nawet wieczorami.

  - Od wtorku, 30 października, do piątku, 2 listopada, bramy cmentarzy przy ulicy Kaszubskiej i ulicy Zachodniej będą otwarte całą dobę - informuje Zbigniew Ingielewicz, dyrektor Zarządu Terenów Zieleni Miejskiej i Cmentarzy Komunalnych w Słupsku. - Przez nie będą mogli wchodzić piesi. Samochodami nie będzie można wjechać.

  Przygotowując się do święta, musimy pamiętać, żeby zrobić zapasy żywności wystarczające na ten jeden dzień. Zgodnie z nowym prawem 1 listopada muszą być zamknięte wszystkie hiper i supermarkety. Handlować mogą tylko małe sklepy.

  Problemów nie będziemy mieli z zatankowaniem paliwa i kupnem leków.
  W święto otwarte mogą być wszystkie stacje benzynowe i apteki.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone