Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowanie do badania moczu

Magdalena Olechnowicz
Badanie moczu jest proste, a przynosi ważne informacje. Pomaga w diagnostyce wielu chorób.

Badanie moczu może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych. Pozwala też ocenić predyspozycje do tworzenia się kamieni, a także ułatwia diagnozę cukrzycy i żółtaczki.
Do badania laboratoryjnego powinno się oddać około 100-150 ml porannego moczu, koniecznie do jałowego plastikowego pojemnika kupionego w aptece.

- Najnowsze zalecenia są takie, aby była to druga zbiórka poranna, a nie pierwsza. I co ważne, absolutnie nie powinno się przynosić moczu w niedomytych słoiczkach czy buteleczkach - apeluje Halina Kowalik-Jabłońska, asystent w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku.
Pojemnik po napełnieniu należy podpisać imieniem i nazwiskiem. - Najlepiej mazakiem bezpośrednio na ściance pojemnika, nie na wieczku - radzi Kowalik-Jabłońska.
Po oddaniu moczu należy pojemnik dostarczyć do laboratorium w ciągu dwóch godzin.

Żeby badanie było miarodajne, trzeba pamiętać o kilku zasadach.
- Po pierwsze, higiena. Może to wstydliwy temat, ale musimy o tym mówić, bo z tym problemem spotykamy się bardzo często - mówi Kowalik-Jabłońska. - Należy umyć okolice cewki moczowej tuż przed oddaniem moczu. Zdarza się też, że pod mikroskopem widzimy plemniki. Lepiej więc nie współżyć tej nocy, po której mamy wykonać badanie albo przynajmniej dokładnie się umyć - mówi laborantka.

Radzi też, aby nie przychodzić na badanie po wieczorze spędzonym u cioci na imieninach.
- Wysokotłuszczowe pokarmy i alkohol spożywany do godziny 2-3 w nocy mogą zakłócić wynik badania. Przyjmuje się, że ostatnia pora posiłku w przeddzień badania to godzina 18 - mówi Kowalik-Jabłońska.
Należy unikać też spożywania pokarmów, które zawierają barwniki (np. buraczki) oraz leków zmieniających zabarwienie moczu. W dniu poprzedzającym badanie nie należy wykonywać ciężkiego wysiłku fizycznego.

- Marsze, wycieczki, treningi sportowe mogą wpłynąć na podwyższenie się zawartości białka w moczu. Taki sam efekt może być jednak po długim leżeniu w łóżku - uprzedza laborantka.
Badanie moczu można wykonać w każdym laboratorium za darmo, jeśli mamy skierowanie od lekarza, lub bez skierowania za opłatą 7-10 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza