Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj świat na nadejście malucha

Paulina Targaszewska [email protected]
Jeśli twoje starsze dziecko chce pomóc w opiece nad młodszym bratem lub siostrą – pozwól mu na to. Dzięki temu starszak poczuje się potrzebny.
Jeśli twoje starsze dziecko chce pomóc w opiece nad młodszym bratem lub siostrą – pozwól mu na to. Dzięki temu starszak poczuje się potrzebny. www.sxc.hu
Narodziny dziecka to zwykle wielka radość, ale i nowe wyzwania. Jeszcze zanim maleństwo przyjdzie na świat, przygotuj na to jego rodzeństwo, zwierzęta, bliskich i dom.

Jak to zrobić, o czym - ale także i o kim - nie powinnaś zapomnieć, jak nastawić rodzeństwo i męża - przeczytaj.

Dowiadujesz się, że jesteś w ciąży. Informujesz o tym rodzinę, przygotowujesz się do porodu, kupujesz dziecięce ubranka i kosmetyki, czytasz książki dotyczące macierzyństwa i wychowywania bobasa. Wiesz, że twoje życie za 9 miesięcy bardzo się zmieni. Zmieni się też życie osób i zwierząt, które są w twoim najbliższym otoczeniu. Odpowiednio przygotuj siebie i otaczający świat na nadejście nowego członka rodziny, a unikniesz niemiłych niespodzianek i rozczarowań.

Zabezpiecz mieszkanie
Małe dzieci są zazwyczaj bardzo ruchliwe, ich wyobraźnia jest niemal nieograniczona. Szkraby, które zaczynają raczkować albo chodzić, są ciekawe wszystkiego. To, niestety, wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami dla nich. Ponieważ maluchy nie mają jeszcze wyrobionego instynktu samozachowawczego, to my musimy dbać o ich bezpieczeństwo. Dlatego przygotowując mieszkanie na przyjście małego dziecka, zadbaj o najmniejsze szczegóły, by mieć pewność, że będzie ono bezpieczne dla niego.

Zabezpiecz wszystkie sprzęty w mieszkaniu. Szafki i lodówkę - najlepiej blokadami dostępnymi w sklepach z artykułami dla dzieci. Na narożnikach mebli można zamontować silikonowe nakładki, które złagodzą potencjalne uderzenia. Bardzo ważne jest zabezpieczenie schodów. Najlepszą ochroną będą specjalne barierki. Nie zapomnijmy także o gorących przedmiotach, takich jak działający piekarnik.
Pamiętajmy jednak, że nie tylko meble, sprzęty domowe stanowią poważne zagrożenie dla naszego dziecka. Często groźniejsze są produkty codziennego użytku, dlatego ustawmy wysoko, poza zasięgiem dzieci, wszystkie środki chemiczne, nawet mydło do rąk.

Nie zapomnij o gniazdkach elektrycznych. Zakryj je specjalnymi zaślepkami dostępnymi w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz. Zainwestuj także w blokady na pokrętła od kuchenki gazowej.
Ważne są też odpowiednie drzwi - najlepsze będą takie bez szklanych elementów. By zapobiec przytrzaśnięciu paluszków dziecka, załóżmy unieruchamiacze do drzwi. Natomiast by zabezpieczyć ścianę lub meble znajdujące się za drzwiami, warto zastosować za nimi blokadę ograniczającą.

Rozmawiaj z rodzeństwem
Reakcja dotychczasowego jedynaka na pojawienie się drugiego dziecka w rodzinnie bywa różna: od euforii po zazdrość i gniew. Przygotuj je do roli brata lub siostry, by to wydarzenie było również wesołe i dla niego. Przede wszystkim dużo z dzieckiem rozmawiaj, opowiadaj o nowym małym braciszku czy siostrzyczce, tłumacz i odpowiadaj na nurtujące dziecko pytania. Wciągnij dziecko w sprawy rodziny, niech bierze udział w urządzaniu pokoju dla bobasa, wyborze imienia. Jeśli chce pomagać przy niemowlaku podczas kąpieli czy pchania wózka, wykorzystaj to i doceń.

Opowiadaj pierworodnemu, jak to było, gdy to on się urodził, oglądajcie wspólnie zdjęcia i pamiątki z jego dzieciństwa: śpioszki, grzechotki. Wspominaj, że kiedy ono było w wieku maleństwa, wykonywałaś przy nim te same czynności, poświęcałaś mu tyle samo czasu i wykazywałaś tyle samo zaangażowania. Podkreślaj dobre strony bycia starszym, mówiąc np.: "Dzidziuś jest jeszcze za mały, by oglądać bajki w telewizji". Chwal go za to, że już tyle umie. Dbaj o to, by twoja pociecha miała kontakt z innymi dziećmi, także z tymi, które mają rodzeństwo. Jeśli dziecko jest zazdrosne, obrażone, złości się, że w domu pojawił się "ten nowy" i nie chce pomagać przy noworodku, nie krytykuj tego.

Pozwól mu ujawniać uczucia, okazuj wiele cierpliwości. Weź swego kilkulatka na kolana, przytul, wycałuj, zapewnij, że w pełni rozumiesz jego uczucia. Staraj się tak zorganizować opiekę nad niemowlęciem, aby twój starszak nie czuł się zepchnięty na dalszy plan. Codziennie znajdź czas tylko dla starszego dziecka, np. gdy dzidziuś wyjdzie na spacer z tatą. Dużo z nim rozmawiaj, i to o jego sprawach, a nie o małym bracie czy siostrze. Cały czas pokazuj dziecku, jak bardzo je kochasz i że jest wyjątkowe. Obdarzaj je czułością nawet częściej niż do tej pory. Łatwiej mu wtedy będzie zaakceptować zmiany, funkcjonować w nowej roli i nauczyć się kochać swoje młodsze rodzeństwo.

Nie zapominaj o mężu
Czas po urodzeniu dziecka bywa dla młodych rodziców szokiem. Ich marzenia zderzają się z szarą rzeczywistością. Nieprzespane noce, zmęczenie, zmienianie pieluch nie sprzyja budowaniu ciepłej atmosfery. Rozmowy między partnerami wypełniają kłótnie i wspólne pretensje. Zgrzyty i pretensje rodzą się, gdyż młoda mama i świeżo upieczony tata nie umieją poradzić sobie ze zmęczeniem, brakiem czasu dla siebie i odpowiedzialnością za malutką istotkę. Kryzys po urodzeniu dziecka zdarza się nawet najlepiej dobranym parom. Kobieta jest z noworodkiem od początku. To ona go nosiła, urodziła i spędzała więcej czasu w szpitalu. Dlatego też w roli matki czuje się pewniej niż mężczyzna w roli ojca. Kiedy młody tata chce zająć się dzieckiem, może usłyszeć: "Nie poradzisz sobie, ja to zrobię lepiej". Mężczyzna czuje się odtrącony i nieużyteczny. Do tego dochodzą kłótnie w sypialni, zmęczenie, brak czasu dla siebie. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Poproś o pomoc bliskich - niech czasem zajmą się maleństwem tak, żebyście z mężem mogli udać się do kina albo na romantyczną kolację. Jeśli tata dziecka chce się zająć maleństwem - nie zabraniaj tego. Wręcz przeciwnie - powinnaś go do tego zachęcać. Nie zapominaj też o sobie - znajdź czas na sen, maseczkę czy makijaż. Młoda mama nie musi być od razu mamą zaniedbaną, niewyspaną, z potarganymi włosami i bez makijażu.

Maluch i pies
Jak przygotować psa na przyjście na świat dziecka? Radzi Paulina Sobczak, behawiorystka:
- Wraz z dzieckiem przychodzą nowe dźwięki, zapachy, zmiany w codziennej rutynie - łatwo zauważyć, że może to być przykrym i przerażającym doświadczeniem dla psa. Przygotowanie naszego pupila na te wszystkie nowości powinniśmy przeprowadzić, zanim przywieziemy noworodka do domu.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas, aby rozpocząć przygotowania psa na przyjęcie nowego dziecka, odpowiedź jest prosta - teraz! Nie czekaj, aż będziesz w dziewiątym miesiącu ciąży. Im wcześniej zaczniesz zmiany, tym bardziej prawdopodobne, że pies zdąży je zaakceptować. Zabierz swojego pupila do weterynarza na rutynową kontrolę zdrowia i niezbędnych szczepień. Zachęć znajomych, którzy posiadają niemowlęta, aby cię odwiedzili.

Nadzoruj wszystko: reakcje zwierzaka na zachowanie dziecka, interakcje z niemowlęciem. Spróbuj przyzwyczaić psa do hałasów, jakie zwykle towarzyszą dziecku: płacz, gaworzenie. Użyj do tego nagrań. Posiłkuj się internetem. Zapewnij psu tyle samo uwagi, ile będziesz mu w stanie poświęcić po narodzinach dziecka, już teraz. Najczęstszym błędem jest nadmierne przelewanie uczuć macierzyńskich przed narodzinami dziecka na psa. Pies do tej pory hołubiony, oczko w głowie swojej pani, traci całą jej uwagę. Po narodzinach zmienia się cały jego psi świat.

Nagle jest odganiany, zamykany i traktowany w zupełnie odmienny sposób. Pies nie potrafi sobie wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje i negatywne emocje w nim narastają. Zapoznaj psa z zapachem niemowlęcia. Przynieś przedmiot zawierający zapach dziecka, np. śpioszki, ze szpitala, przed pojawieniem się w domu dziecka. Pozwól psu na obwąchanie przedmiotu, podczas gdy ty go trzymasz. Zwróć uwagę na to, by podczas ćwiczenia pies się zbytnio nie ekscytował.

Możesz używać przy tym ćwiczeniu imienia swojego dziecka, jeśli jest już wybrane, tak by pies mógł się zapoznać z jego brzmieniem. Jeśli masz problemy z zachowaniami psa, takimi jak nadmierne szczekanie, wycie lub skakanie na ludzi, powinnaś rozważyć szkolenie klikerowe lub posłuszeństwa. Sama bądź pod okiem trenera. Wybierz się na spacer z psem i wózkiem, by przyzwyczaić psa do tego rodzaju nowości. Gdy wrócisz ze szpitala, poproś kogoś z rodziny, by zabrał dziecko do innego pokoju. Poświęć chwilę na przywitanie ze stęsknionym pieskiem.

Pamiętaj, by wcześniej ktoś z rodziny zabrał go na długi spacer, tak by pies był spokojny, jak wrócisz. Stopniowo zacznij przyzwyczajać psa do siedzenia lub leżenia spokojnie obok ciebie i dziecka. Możesz nagradzać psa smakołykami za właściwe zachowanie. Pamiętaj, że istotne jest, by pies kojarzył sytuacje, gdy jesteś z dzieckiem, jako pozytywne doświadczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza