Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjdź do Jantara i pomóż choremu Rafałowi

Monika Zacharzewska [email protected]
Szukamy dawcy szpiku dla Rafała Nieźwińskiego.
Szukamy dawcy szpiku dla Rafała Nieźwińskiego. Archiwum
Podczas dwóch poprzednich akcji rejestracji dawców szpiku w Słupsku zarejestrowało się ponad 1600 osób. Pięć z nich zostało dawcami. Teraz szukamy dawcy dla Rafała Nieźwińskiego.

- W naszej bazie mamy zarejestrowanych ponad 500 tysięcy osób, potencjalnych dawców szpiku kostnego. Co ciekawe na Pomorzu zawsze akcje rejestracji dawców cieszą się dużym zainteresowaniem. Tak było, gdy organizowaliśmy akcje dedykowane Krzysztofowi Banachowi oraz Jankowi Ceterze - mówi Ewa Majkowska, koordynatorka z fundacji DKMS. - W tę sobotę organizujemy akcję z myślą o Rafale Nieźwińskim. Mam nadzieję, że i dla niego szybko znajdzie się dawca szpiku kostnego.

Jak już pisaliśmy, 39-letni Rafał od trzech lat cierpi na ziarniaka grzybiastego. To wyjątkowo rzadka choroba.

- Jestem rybakiem. Mam kochającą rodzinę, żonę i dwójkę dzieci, dla których chcę wygrać z chorobą. Jedynym ratunkiem dla mnie, na tym etapie leczenia, jest przeszczepienie szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Aby uczestniczyć w życiu moich dzieci, podjąłem walkę z tą chorobą i wierzę, że ją wygram. Tylko wasza pomoc pomoże mi zrealizować moje marzenia
- mówi pan Rafał.

Dzień dawców szpiku kostnego odbędzie się w sobotę w CH Jantar. Tym razem od potencjalnych dawców nie będzie pobierana krew, a wymaz z błony śluzowej z policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dopiero dochodzi do przeszczepu.
Statystycznie dawcą szpiku zostaje jedna osoba na 100 zarejestrowanych. Pobranie komórek szpiku od niej jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Komórki macierzyste, które potrafią uratować życie osobom chorym umieszczone są przede wszystkim w kości miednicznej. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych: z krwi, co stosowane jest w około 80 proc. przypadków, oraz pobranie ze szpiku kostnego (nie rdzenia kręgowego!) z talerza kości biodrowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza