Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjdź po poradę. W sobotę adwokaci doradzą wszystkim za darmo

Fot. Łukasz Capar
Słupska adwokat Natalia Jesionek w sobotę będzie udzielała porad prawnych za darmo.
Słupska adwokat Natalia Jesionek w sobotę będzie udzielała porad prawnych za darmo. Fot. Łukasz Capar
To szansa dla wszystkich potrzebujących porad prawnych. W sobotę adwokaci z regionu słupskiego będą doradzali za darmo. Naczelna Rada Adwokacka podała listę prawników, którzy włączyli się do akcji "Adwokaci pro bono".

Gdzie po darmową poradę

Gdzie po darmową poradę

W Słupsku darmowe porady prawne w sobotę, 9 maja, będzie udzielało 5 adwokatów. Biura czynne będą od godz. 9 do 15. Natalia Jesionek, ul. Szarych Szeregów 13a, tel. 059 842 60 72. Wojciech Kaczmarek, ul. Starzyńskiego 1/3, tel. 059 841 15 15. Krystian Kasperski, ul. Starzyńskiego 1/3, tel. 059 841 15 15. Krystian Koprowski, ul. Piekiełko 12/2, tel/fax. 059 841 16 67. Iwona Łakomiec, ul. Szarych Szeregów 13 A, tel. 059 840 00 33.

Adwokaci zgodzili się pracować w dzień wolny, aby nie być zajętymi sprawami bieżącymi i w ten sposób w pełni zaangażować się w pomoc potrzebującym. Ponadto dzień wolny od pracy jest dogodniejszy dla większości zainteresowanych osób, które w dni powszednie mogą nie mieć czasu na odwiedzenie kancelarii adwokackich.

- Chcemy, aby dzień bezpłatnych porad prawnych adwokatów był organizowany dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią - mówi adwokat Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Przez dostępność do swoich usług adwokaci chcą zwiększyć świadomość prawną Polaków. - Staramy się uświadomić ludziom, że stając przed sądem, każdy ma prawo otrzymać adwokata z urzędu za darmo - mówi Paweł Rochowicz z Naczelnej Rady Adwokackiej.

- Nie wszyscy o tym wiedzą. Akcja prowadzona będzie w regionie słupskim po raz pierwszy. Dotychczas organizowana była na południu Polski, m.in. w Rzeszowie i Krakowie. W tym roku udało się ją rozciągnąć na 100 miast i weźmie w niej udział 460 adwokatów z całego kraju w tym ze Słupska, Bytowa i Miastka.

Dlaczego się na to zdecydowali?

- Świadomość prawna słupszczan jest, niestety, bardzo niska i ludzie uważają, że nasze usługi są bardzo drogie - mówi Natalia Jesionek, słupski adwokat. - Wolę dać poradę darmową, niż gdyby przyszedł do mnie klient, którego sprawa jest już po wszelkich terminach odwoławczych i nic nie można z nią zrobić.

Nie ma ograniczeń co do zakresu spraw, z którymi można zgłosić się do adwokatów biorących udział w sobotniej akcji. Mogą to być sprawy spadkowe, rozwodowe czy inne. Nie można jednak spodziewać się, że adwokat rozwiąże w jeden dzień zawiłą sprawę spadkową, w której uczestniczy 10 spadkobierców. Warto też wziąć ze sobą dokumenty (pisma urzędowe, umowy, itp.).
Nasza sonda

Czy adwokaci powinni pobierać pieniądze od klientów za każdą poradę, czy dopiero po wygranej sprawie?

Teresa Hołowienko, pielęgniarka
- Adwokatowi powinniśmy płacić po wygranej sprawie sądowej. Wtedy mamy gwarancję, że bardziej się stara i będzie chciał ją wygrać.

Adolf Latuszko, emeryt
- Zwykli ludzie niewiele znają się na przepisach prawnych i adwokat może oszukać klienta, że sprawa jest bardzo trudna i może długo potrwać. Wtedy za każde wyjście do sądu bierze pieniądze. Jeśli dostałby na koniec sprawy, to chciałby skończyć ją szybciej.

Katarzyna Kowalczyk, nauczycielka
- Lepiej byłoby, gdyby prawnicy pobierali za swoje usługi końcową kwotę. Wówczas bardziej się starają o pomyślne dla klienta zakończenie sprawy.

Józefina Sadowska, emerytka
- Myślę, że opłata końcowa jest lepsza, bo wtedy stać na prawnika każdego, a nie tylko bogatych ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza